Mieszkańcy Niemiec muszą ograniczyć zużycie gazu jeszcze bardziej niż do tej pory. To najważniejszy wniosek płynący z obszernego badania poświęconego kryzysowi energetycznemu, przeprowadzonego przez 30 naukowców biorących udział w projekcie finansowanym ze środków federalnych (Kopernikus-Projekt Ariadne), którego wyniki opublikowano w czwartek w Berlinie. „Zużycie gazu musi spaść o 30 procent w stosunku do zużycia sprzed kryzysu” – powiedział Gunnar Luderer, zastępca kierownika projektu z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (niem. Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung).
Popyt na gaz w Niemczech wciąż jest zbyt duży
Przy tak dużych oszczędnościach możliwe byłoby nie tylko uniknięcie niedoboru gazu i przerw w dostawach. „To pozwoliłoby nam również ograniczyć ceny gazu i zmniejszyć uzależnienie od importu do akceptowalnego poziomu”. W krótkiej perspektywie – powiedział – jest to najważniejszy krok na drodze do zapewnienia Niemcom suwerenności energetycznej i wzmocnienia geopolitycznej pozycji kraju.
Wciąż zbyt duży popyt na gaz pogłębia wrażliwość rynku gazu na wydarzenia geopolityczne. Przy 30-procentowym spadku zapotrzebowania również Niemcy mogłyby wnieść należyty wkład w zmniejszenie niedoboru gazu na zintegrowanym rynku europejskim – stwierdzono w raporcie.
Eksperci pracujący nad projektem dokonali obliczeń w ramach różnych modeli i scenariuszy możliwych sposobów pokonania przez Niemcy kryzysu gazowego. Wynika z nich, że można pogodzić bezpieczeństwo energetyczne z dbałością o ochronę klimatu. Sama redukcja zużycia gazu doprowadziłaby do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 50 mln ton CO₂ rocznie w porównaniu do średniej wartości z lat 2017-2021.
Na razie nie widać, by gospodarstwa domowe w Niemczech zużywały mniej gazu
Autorzy badania nie dostrzegli jeszcze większych oszczędności, jeśli chodzi o zużycie gazu przez indywidualnych odbiorców. W przypadku tych konsumentów gaz służy głównie do ogrzewania. Tutaj mniejsze zużycie niż w latach poprzednich wynika przede wszystkim z dobrych warunków pogodowych. „Z kolei przemysł w znacznie większym stopniu reaguje na wysokie ceny: do tej pory w 2022 roku zużycie gazu w przemyśle spadło o około 20 procent w porównaniu z poprzednimi latami” – czytamy w opracowaniu.
Christoph Kost z Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme ISE uważa, że indywidualni konsumenci mogą zmniejszyć zużycie gazu w mieszkaniach głównie poprzez zmianę swoich zachowań w zakresie ogrzewania. Naukowiec opowiedział się za obniżeniem temperatury w pokojach o jeden lub dwa stopnie, korzystaniem z ogrzewania w razie potrzeby, a nie w sposób ciągły, oraz za inteligentnymi systemami sterowania ogrzewaniem. Oszczędnościom sprzyja również boom na pompy ciepła oraz termomodernizacja budynków.
Źródło: www.spiegel.de
A Kanclerz Scholz jak Papuga – Opiera się i powtarza wypowiedzi Polityków Polskich Pis – Myśli że rozdawnictwem Pieniędzy załatwi sprawy jak Kaczyński, drukując Setki Miliardów zł. że da teraz rencistom po 300 Euro, do świąt ich nie będzie a żyć trzeba dalej
Daj sobie już spokój że swoimi bredniami bo powoli lautiego przebijasz