Niemcy: Lindner wzywa kraje związkowe do udziału w zarządzaniu kryzysowym

    Nie może być tak, że kraje związkowe osiągają nadwyżki budżetowe, a rząd federalny „musi zarządzać kryzysem”, mówi minister finansów Niemiec. Dochody z podatków są wysokie.

    Kraje związkowe muszą pomóc

    Przed naradą rządu i krajów związkowych na temat trzeciego pakietu ulg energetycznych, federalny minister finansów, Christian Lindner (FDP), zaapelował do krajów związkowych o wniesienie wkładu finansowego. „Są wyższe dochody z podatków w związku z inflacją i one muszą zostać zwrócone ludziom”, powiedział w porannym programie ZDF.

    „Myślę, że obywatele oczekują, że wszystkie szczeble władzy wykonają swoją część pracy, aby zapewnić, że nasz kraj przejdzie przez te czasy bez większych szkód” – powiedział Lindner, dodając: „Trzeba sobie nawzajem pomagać. Z całą grzecznością, ale nie może być tak, że kraje związkowe po prostu realizują projekty koalicyjne, osiągają nadwyżki budżetowe – a rząd federalny jest na skraju bankructwa i musi zarządzać kryzysem”.
    Mając na uwadze planowany hamulec cen gazu, Lindner zapowiedział, że szczegóły poda komisja powołana w październiku. Ustawodawstwo w tym zakresie potrwa dłużej.

    Kiedy kraje związkowe chciały, aby rząd federalny dał im kolejne miliardy na pokrycie kosztów uchodźców, Lindner ograniczył ich oczekiwania. „Są zadania, które zgodnie z Ustawą Zasadniczą przejmują kraje związkowe. Chodzi tu o kwestię zakwaterowania uchodźców, ustawę o świadczeniach dla osób ubiegających się o azyl. Tu trzeba pamiętać, że istnieje taki podział między rządem federalnym a krajami związkowymi,” wyjaśnił.

    Olaf Scholz przyjmuje szefów krajów związkowych w Urzędzie Kanclerza

    Dziś w Berlinie kanclerz Olaf Scholz (SPD) przyjmie premierów w Urzędzie Kanclerskim w celu konsultacji kwestii związanych z pomocą w kryzysie energetycznym. Ponieważ Scholz został zarażony koronawirusem, spotkanie zostało przełożone o tydzień.

    Rząd federalny chce chronić konsumentów i firmy przed wysokimi cenami energii w wyniku wojny Rosji z Ukrainą, środkami sięgającymi nawet 200 mld euro. Ceny gazu i energii elektrycznej mają być ograniczone. Ma też powstać wsparcie płynności i kapitału dla firm. Pomoc ma być finansowana z kredytów.

    Ponadto rozmowy dotyczą wdrożenia trzeciego pakietu pomocowego planowanego przez rząd federalny o wartości 65 mld euro, reform zasiłków mieszkaniowych i ewentualnego następcy dla ogólnokrajowego biletu za 9 euro. Szefowie rządów różnych krajów związkowych krytykowali w ostatnich tygodniach, że koszty, jakie mają ponosić, są zbyt wysokie. Ponadto kilku przedstawicieli krajów związkowych skarżyło się, że nie byli wystarczająco zaangażowani w opracowanie planowanych działań.

    Źródło: www.zeit.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x