Niemcy: Lauterbach zwołuje ekspertów w sprawie Long Covid

    Pięć do dziesięciu procent osób cierpiących na koronawirusa ma później też Long Covid. Wielu z nich nie jest w stanie pracować. Teraz minister zdrowia Niemiec, Karl Lauterbach, chce zebrać ekspertów w celu omówienia skutków choroby.

    Long Covid, czyli długofalowe konsekwencje zarażenia koronawirusem

    Ostra faza pandemii koronawirusa miała miejsce ponad rok temu, a naukowcy obserwują teraz nową falę. Jednocześnie wiele osób cierpi z powodu długoterminowych konsekwencji koronawirusa, czyli tzw. Long Covid. Teraz po raz pierwszy federalny minister zdrowia, Karl Lauterbach (SPD), chce omówić z ekspertami długofalowe skutki zakażeń koronawirusem.

    Przedstawiciele z dziedziny nauki, medycyny i opieki zdrowotnej zostali zaproszeni na poranne spotkanie, aby wymienić się pomysłami na temat możliwych rozwiązań w zakresie lepszej opieki nad osobami cierpiącymi na Long Covid. Jeszcze dziś Lauterbach i eksperci medyczni przedstawią wyniki na konferencji prasowej.

    Nie należy bagatelizować problemu

    Wśród wielu objawów Long Covid znajdują się wyczerpanie, problemy z pamięcią i uszkodzenia narządów. Już w lipcu Lauterbach przedstawił pierwszy federalny program, który ma pomóc osobom cierpiącym na Long Covid uzyskać więcej informacji i lepszą opiekę medyczną. Minister ostrzegał wówczas przed bagatelizowaniem problemu i mówił o „zadaniu dla całego społeczeństwa”.

    Lauterbach już w połowie lipca ostrzegał przed poważnymi szkodami gospodarczymi spowodowanymi przez chorobę Long Covid. Kierownik ambulatorium niedoborów odporności w szpitalu Charité w Berlinie, Carmen Scheibenbogen, zwróciła uwagę, że coraz więcej osób cierpi na Long Covid. Osoby dotknięte chorobą są często niezdolne do pracy przez wiele lat lub na stałe.

    Szacuje się, że od pięciu do dziesięciu procent osób zakażonych COVID-19 musi zmagać się z późniejszymi skutkami choroby. W USA badanie Brookings szacuje utratę zarobków na około 170 miliardów dolarów rocznie.

    Szybsze zatwierdzanie leków

    Niedawno kanclerz Niemiec, Olaf Scholz (SPD), zasugerował, że leki dla pacjentów z Long Covid, które nie zostały jeszcze dopuszczone do obrotu, powinny być zatwierdzane szybciej i bez biurokracji. „System opieki zdrowotnej jest bardzo bezpieczny, jeśli chodzi o stosowanie leków, i to też jest bardzo dobre”, powiedział Scholz w połowie sierpnia. „Ale jeśli od lat siedzisz w ciemnym pokoju i nie możesz się już poruszać, widzisz to inaczej” – dodał, odnosząc się do niektórych pacjentów z Long Covid oraz powolnych badań i żmudnego procesu zatwierdzania nowych leków.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    A poszczepienne choroby!????
    Kiedy za to się ktoś w Niemczech weźmie!????

    Anna

    Możliwe, że to właśnie są skutki poszczepienne… Tego nikt nie dopisal, czy dotyczy to osób szczepionych, czy nie…

    Tomek

    Za dużo kasy do kieszeni pobrali by szpryce okazały się szkodliwe. Pomimo setek tysięcy skutków ubocznych temat nie istnieje.

    konik

    facet już dawno temu odfrunął

    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x