Od tego roku bezrobotni w Niemczech zamiast Hartz IV otrzymują nowy zasiłek obywatelski (niem. Bürgergeld). Jak wynika z analizy Check24, standardowa stawka przeznaczona na energię nie wystarcza jednak na opłacenie rachunku za prąd.
Koszty energii wzrosły mimo hamulca cen
Według wyliczeń portalu internetowego Check24, zasiłek obywatelski nie pokrywa kosztów energii elektrycznej odbiorcó, podobnie jak wcześniej Hartz IV. Pozycja za mieszkanie i energię – nie licząc czynszu – to szacunkowo niecałe 511 euro dla jednej osoby na rok. Średnie koszty energii elektrycznej dla jednoosobowego gospodarstwa domowego o rocznym zużyciu 1.500 kilowatogodzin wynoszą jednak 641 euro, mimo hamulca cen energii elektrycznej – podała monachijska spółka.
„Oznacza to, że koszty energii elektrycznej są o 25% wyższe niż ryczałt” – podsumowuje portal Check24. Obliczenia opierają się na cenach dostawców energii, którzy sprzedają prąd za pośrednictwem portalu porównawczego.
Ceny energii elektrycznej wciąż rosną
Stowarzyszenia społeczne VdK i Paritätische podzielają tę ocenę. „Kwota oszacowana na koszty energii elektrycznej jest zdecydowanie za niska” – skomentowała prezes VdK, Verena Bentele. „W tej kwestii nie zmieniło się nic zasadniczego, nawet przy korekcie stawek standardowych”. Problem nawet się nasilił wraz z gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej.
Standardowa stawka dla dorosłego singla wzrosła o 53 euro do 502 euro miesięcznie wraz z przejściem z Hartz IV na zasiłek obywatelski, co odpowiada wzrostowi o prawie 12%. Dodatkowo państwo pokrywa „rozsądne” koszty czynszu i ogrzewania. Rachunek za prąd trzeba jednak opłacić ze standardowej stawki – a ten jest obecnie wyższy niż kiedykolwiek.
W grudniu 2022 roku przykładowe gospodarstwo domowe o zużyciu 5.000 kilowatogodzin (kWh) płaciło średnio 2.334 euro rocznie – podaje Check24. Odpowiada to średniej cenie 46,7 centów za kWh. Dla porównania: w poprzednim roku konsumenci płacili jeszcze 1.704 euro, a więc o około 37% mniej. Końca podwyżek nie widać. Jak podaje Check24, w styczniu 2023 roku było 668 przypadków podwyżek cen prądu. Problemem dotkniętych jest około 7,6 mln gospodarstw domowych. Podwyżki wynoszą średnio 60,2%.
Urzędy pracy nie mają „żadnej swobody”
„Zasiłki, które mają zapewnić przyzwoite minimum egzystencjalne, nie wystarczają na przeżycie miesiąca” – skrytykował Ulrich Schneider, szef Paritätischer Gesamtverband. Eksplodujące ceny energii elektrycznej pogłębiły trudną sytuację osób otrzymujących podstawowe zabezpieczenie. „Dla singli w gospodarstwach domowych koszty były ostatnio prawie dwukrotnie wyższe niż to, co zostało oficjalnie przyznane” – powiedział Schneider.
Urzędy pracy są odpowiedzialne za wypłatę zasiłku obywatelskiego. „Rosnące koszty ogrzewania i energii elektrycznej stanowią duże wyzwanie” – powiedziała rzeczniczka Federalnej Agencji Pracy w Norymberdze. Koszty ogrzewania są regularnie pokrywane przez urzędy pracy na odpowiednim poziomie. „Inaczej jest z kosztami energii elektrycznej: energia elektryczna dla gospodarstw domowych jest częścią standardowego zapotrzebowania, jest ustalana ustawowo i corocznie dostosowywana. Urzędy pracy nie mają swobody w dostosowywaniu standardowego zapotrzebowania.”
Dlatego też agencja federalna z dużym zadowoleniem przyjęła fakt tak znacznego wzrostu stawki podstawowej w dniu 1 stycznia. „Niemniej jednak rosnące koszty energii elektrycznej mogą prowadzić do obciążeń finansowych. Jeśli ludzie popadają w kłopoty finansowe, urzędy pracy mogą przynajmniej udzielić pożyczki.”
Źródło: Tagesschau
DO TEGO + ZOBACZYCIE PRAWDZIWE CENY PALIW – Nie PO – Nie Pis – TAK W CAŁEJ UNII – A to dopiero Początek – BO – JESZCZE STARE SĄ ZAPASY – To nie Rosja, stawianie jej WARUNKÓW – Zabraknąć nie zabraknie ale każda nowa dostawa jedynie DROŻEJ – ONI będą dyktować Ceny NASTĄPI MIĘDZY NIMI ZMOWA – Szef Americanbank – Napewno taniej nie będzie – To tylko kwestia czasu – Baryłka Ropy 150 – 200 Dolarów – CZYLI – 10 – 15 zł. lub Berlin 2,50 – 3,00 Euro za Literek –