Kolejne zatrzymania przy granicy: 16 migrantów w rękach niemieckich służb
W ciągu ostatnich 24 godzin w niemieckich miejscowościach Hohenfelde, Löcknitz i Grambow funkcjonariusze służb granicznych zatrzymali łącznie 16 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę. Migranci pochodzili z Afganistanu i Erytrei, a do Niemiec dotarli przez tzw. trasę białoruską – szlak migracyjny, który w ostatnich latach jest intensywnie wykorzystywany przez przemytników ludzi.
Przemytnicy żądali tysięcy euro za nielegalne przekroczenie granicy
Jak ustalono, każda z przemycanych osób zapłaciła przemytnikom do 8000 euro, by móc nielegalnie dostać się na teren Niemiec. Migranci byli przewożeni różnymi środkami transportu i przekazywani kolejnym ogniwom siatki przestępczej, aż dotarli do niemieckiej granicy. Celem ich podróży miały być różne miasta w zachodnich Niemczech, gdzie planowali rozpocząć nowe życie.
Skuteczna współpraca służb: zatrzymano trzech przemytników
Dzięki intensywnej współpracy niemieckiej straży granicznej z Federalną Administracją Celną, udało się zidentyfikować i zatrzymać trzech przemytników, pochodzących z Mali, Turkmenistanu i Ukrainy. Mężczyźni podejrzewani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym przewozem ludzi przez wschodnią granicę Unii Europejskiej.
Część migrantów wniosła o azyl, pozostali odesłani do Polski
Wśród zatrzymanych migrantów trzy osoby złożyły wniosek o azyl w Niemczech. Zostały one przewiezione do ośrodka pierwszego przyjęcia w Stern Buchholz, gdzie przejdą dalszą procedurę azylową. Pozostali cudzoziemcy, którzy nie wykazali chęci pozostania w Niemczech w ramach legalnej procedury, zostali zawróceni do Polski w ramach tzw. readmisji – porozumienia obowiązującego między państwami UE.
Migracyjna presja na Niemcy nie słabnie
Zatrzymania takie jak to w Hohenfelde pokazują, że nielegalna migracja do Niemiec – szczególnie przez Białoruś – wciąż stanowi istotne wyzwanie dla tamtejszych służb. Mimo licznych działań prewencyjnych i wzmocnienia kontroli granicznych, przemytnicy nadal wykorzystują luki w systemie i narażają życie ludzi na niebezpieczeństwo, obiecując im dotarcie do Europy Zachodniej.
Niemieckie władze podkreślają, że będą kontynuować ścisłą współpracę międzynarodową, aby skutecznie zwalczać siatki przestępcze zajmujące się przemytem ludzi.
źródło: bild.de