Plany koalicji dotyczące modernizacji systemów grzewczych mogą oznaczać dużo pracy dla hydraulików. Jednak w Niemczech jest bardzo krucho z hydraulikami – łącznie w branży brakuje obecnie około 60 000 wykwalifikowanych pracowników.
Brakuje 60 000 instalatorów systemów grzewczych
Według Centralnego Związku Instalacji Sanitarnych, Ogrzewania i Klimatyzacji (niem. Zentralverband Sanitär Heizung Klima), w Niemczech brakuje obecnie około 60 000 instalatorów systemów grzewczych. Taka liczba wyjdzie, jeśli policzymy obsługę wszystkich rynków, a nie tylko instalację nowych systemów grzewczych, powiedział Helmut Bramann, dyrektor generalny stowarzyszenia, gazetom z grupy medialnej Funke.
Do tej pory firmy sanitarne i grzewcze modernizowały około 900.000 systemów grzewczych i przebudowywały około 1,2 miliona łazienek rocznie.”Łazienki bez barier przy starzejącym się społeczeństwie to istotny temat- tutaj zapotrzebowanie w najbliższych latach znacznie wzrośnie” – wyjaśnił Bramann. Według szacunków Centralnego Związku, w ubiegłym roku w tym rzemiośle zatrudnionych było prawie 400.000 osób.
Instalacja pompy ciepła „to nie technologia budowania rakiet”
Zdaniem Bramanna wprowadzony w środę projekt ustawy o wymianie ogrzewania nie stanowi powodu do niepokoju: „Instalacja pompy ciepła to nie technologia budowania rakiet”. Potrzebna do tego wiedza jest od dawna dostępna w zakładach, a także wykładana podczas wyuczania zawodu. Konieczność dalszego kształcenia wykwalifikowanych pracowników „nie jest więc tak dramatyczna, jak mogłoby się początkowo wydawać”.
Zgodnie z projektem ustawy, od przyszłego roku takie systemy grzewcze mogą być instalowane tylko w wyjątkowych przypadkach. Nowe systemy grzewcze mają być napędzane „w miarę możliwości” z wykorzystaniem co najmniej 65% energii odnawialnych. Tradycyjne systemy grzewcze na gaz i olej mogą to osiągnąć tylko wtedy, gdy będą działać np. w połączeniu z pompą ciepła.
Szef firmy produkującej pompy ciepła – Vaillant, Norbert Schiedeck, uważa, że instalacja tych systemów w większości domów ma sens. „Zakładamy, że do 70% budynków w Europie może być ogrzewanych pompami ciepła bez większych przeróbek” – powiedział Schiedeck w wywiadzie dla gazety „Rheinische Post”. „W przypadku pozostałych budynków konieczne są dodatkowe działania. W zależności od stanu energetycznego budynku, może to być wymiana kilku grzejników, ale także izolacja budynku.”
Źródło: www.tagesschau.de
Bardzo dobrze. Gdy niemiaszkom dupy zmarzną, to może im ocieplenie klimatu i inne ekologiczne idiotyzmy z łbów wylecą i pogonią tych pojebanych zlewaczałych polityków
Brawo Tomku – To są ludzie bez zielonego pojęcia – Z łapanki, kolesie itp. tak samo jak i w tej całej UNII – Stado baranów
Zatrudnić tych co Merkel sprowadziła ponad 1 000 000 i teraz Ukraince 1 000 000 i nie ma ludzi do pracy – Pogonić do pracy za 2,00 Euro za godzinę, po 6 godzin dziennie, tyle mogą sobie dorobić do zasiłków – My tak pracowali aż do renty przez 5 lat – Wtedy jeszcze było 1,50 Euro
Toz maja mlodych bykow mnostwo!!!!
Zaden nie ma wyksztalcenia🥺????
Gdzie te inzynierzy!?!!!
Gdzie ci wykfalikowani!?????
ZAPEDZIC DO PRACY!!!
DO SZKOLY JEZYKOWEJ!!!!
Nie chca????
Na pontony i spowrotem wyslac skad przybyli!!!!!!