Z powodu pandemii koronawirusa na rok 2021 „Lonely Planet” wybrało tylko kilka perspektywicznych projektów. W tym roku jest inaczej. Wydawnictwo znów opublikowało listę miejsc rekomendowanych do odwiedzenia w 2022 roku. W nowej książce „Lonely Planets Best in Travel 2022” Fryburg Bryzgowijski (niem. Freiburg im Breisgau) znalazł się w czołówce najlepszych kierunków turystycznych na 2022 rok. Uplasował się na trzecim miejscu ze względu na „godną pozazdroszczenia wysoką jakość życia” – zaraz za Auckland – największym miastem Nowej Zelandii – i Tajpej – stolicą Tajwanu.
„Charyzmatyczna, świadoma ekologicznie szwarcwaldzka metropolia może nam pokazać wiele sposobów na to, jak żyć odpowiedzialnie” – czytamy w książce o liczącym około 230.000 mieszkańców studenckim mieście Badenii-Wirtembergii, które zachwalane jest jako miejsce z wyjątkowo dużą liczbą dni słonecznych, o zwartej zabudowie i przyjazne dla środowiska.
Lonely Planet ogłasza Fryburg eko-metropolią
„Fryburg jest pionierem niemieckiego ruchu ekologicznego od czasu, gdy lokalni aktywiści zapobiegli budowie elektrowni atomowej w Wyhl w 1975 roku” – wyjaśniają autorzy „Lonely Planet”.
I dalej: „Inteligentny system transportu publicznego, dwa razy więcej rowerów niż samochodów i mnóstwo miejskich terenów zielonych to jedynie niektóre z przyjaznych dla klimatu inicjatyw Fryburga.” Na dachach domów, budynków publicznych, kościołów, a nawet na dachu stadionu piłkarskiego znajduje się „mnóstwo paneli słonecznych.”
Do tego dochodzą „domy plus energetyczne, które wytwarzają więcej energii niż zużywają”, jak również „największy w Europie instytut badań nad energią słoneczną” (Green Industry Park) oraz nowy ratusz, będący „pierwszym na skalę światową ratuszem zbudowanym jako budynek zeroenergetyczny”.
Fryburg jest czwartym co do wielkości miastem w Badenii-Wirtembergii, po Stuttgarcie, Mannheim i Karlsruhe; w całych Niemczech zajmuje 33. miejsce pod względem liczby ludności – plasuje się pomiędzy Magdeburgiem a Krefeld. Jednak jeszcze przed trzydziestoma laty miasto liczyło mniej niż 200 tys. mieszkańców.
Co robić we Fryburgu
„Lonely Planet” poleca turystom „piękną, wolną od ruchu samochodowego starówkę z licznymi kawiarniami”. Godna polecenia jest również gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny. Koniecznie trzeba też spróbować lokalnego przysmaku, tzw. „Lange Rote”. Jest to długa na 30 centymetrów grillowana kiełbasa serwowana z bułką.
Czytelnicy dowiedzą się też o sieci małych kanałów, zwanych „Bächle”. Pierwotnie kanały te stanowiły źródło zaopatrzenia w wodę z przepływającej nieco poniżej miasta rzeki Dreisam i służyły do pojenia bydła, jak i do gaszenia pożarów. Dziś są nie tylko ozdobą ulic, ale także pomysłowym, naturalnym systemem chłodzenia miasta w gorące letnie dni.
W 2021 roku zrezygnowano z publikacji zestawienia 10 najlepszych kierunków turystycznych z powodu pandemii koronawirusa
Ze względu na pandemię koronawirusa „Lonely Planet” zrezygnowało z wyboru dziesięciu rekomendowanych do odwiedzenia miast, krajów i regionów na rok 2021. Zamiast tego w kampanii internetowej zaprezentowano inspirujących ludzi, cele podróży i projekty turystyczne.
Na rok 2020 najlepszym miastem do odwiedzenia ogłoszono austriacki Salzburg, głównie ze względu na 100-lecie festiwalu. Piąte miejsce na liście zajęło wówczas miasto Bonn z powodu 250. rocznicy urodzin Beethovena.
„Lonely Planets Best in Travel 2022” to już 16. wydanie książki podróżniczej. Do tej pory niemieckie akcenty rzadko się tu pojawiały. W rekomendacjach na rok 2019 Niemcy zajęły drugie miejsce na liście krajów wartych odwiedzenia. W roku 2018 Hamburg znalazł się na czwartym miejscu wśród miast. W 2016 roku Bawaria została sklasyfikowana na ósmym miejscu w rankingu regionów. W 2010 roku Niemcy jako kraj zajęły drugie miejsce w zestawieniu.
Źródło: web.de