Mieszkanie w Niemczech nadal drogie – Niemcy wydają jedną czwartą dochodu na koszty mieszkaniowe

    Wydatki na mieszkanie w Niemczech znacznie wyższe niż średnia unijna

    Koszty związane z mieszkaniem w Niemczech wciąż należą do najwyższych w całej Unii Europejskiej. Jak wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat, które na prośbę ugrupowania BSW przeanalizował niemiecki Federalny Urząd Statystyczny, w 2024 roku niemieckie gospodarstwa domowe przeznaczały średnio 24,5% swojego dostępnego dochodu na wydatki mieszkaniowe. Choć oznacza to niewielką poprawę względem roku 2023, kiedy wskaźnik ten wynosił 25,2%, Niemcy nadal utrzymują się w czołówce najdroższych krajów pod względem kosztów zamieszkania w Europie.

    Dla porównania, średnia unijna w 2024 roku wyniosła 19,2%, czyli o 5,3 punktu procentowego mniej niż w Niemczech.

    Co wchodzi w skład kosztów mieszkania?

    Zgodnie z definicją Eurostatu, do kosztów mieszkaniowych zalicza się nie tylko czynsz, lecz także opłaty za media (ogrzewanie, wodę), podatki, ubezpieczenia, koszty utrzymania i ewentualne naprawy. W przypadku właścicieli nieruchomości doliczane są również raty kredytów hipotecznych. W analizie nie są natomiast uwzględniane żadne świadczenia socjalne, jakie otrzymują gospodarstwa domowe na pokrycie kosztów mieszkania – w Niemczech chodzi tu m.in. o rozbudowane w poprzedniej kadencji rządu federalnego dopłaty do czynszu, tzw. Wohngeld.

    Co ósme gospodarstwo domowe jest przeciążone kosztami

    Szczególnie niepokojącym zjawiskiem pozostaje liczba gospodarstw domowych, które są finansowo przeciążone wydatkami na mieszkanie. Za granicę takiego przeciążenia uznaje się sytuację, w której koszty mieszkaniowe przekraczają 40% dostępnych środków. W Niemczech dotyczyło to w 2024 roku aż 12% gospodarstw – o 1 punkt procentowy mniej niż rok wcześniej. Dla porównania, średnia unijna wynosiła 8,2%.

    W jeszcze trudniejszej sytuacji znajdują się osoby zagrożone ubóstwem – w tej grupie przeciętne wydatki mieszkaniowe sięgały aż 43,8% dochodów, co oznacza, że niemal co drugi euro trafiał na konto właścicieli mieszkań lub do budżetów gmin.

    Południe Europy znacznie tańsze

    Na tle Niemiec znacznie korzystniej wypadają kraje południowej Europy. Przykładowo, w 2024 roku w:

    • Cyprze udział wydatków mieszkaniowych wynosił zaledwie 11,4%,
    • Malcie12,5%,
    • Włoszech i Słowenii – po 13,6%.

    Niższe koszty odnotowano również we Francji, Austrii i Niderlandach. Z kolei kraje o podobnie wysokich kosztach co Niemcy to Dania i Szwecja, natomiast Grecja przewyższyła Niemcy z wynikiem 35,5% udziału wydatków mieszkaniowych w dochodzie.

    Apel o regulację rynku mieszkaniowego

    W obliczu wysokich kosztów zamieszkania i obciążenia gospodarstw domowych przewodnicząca partii BSW, Sahra Wagenknecht, skrytykowała obecną sytuację, mówiąc:
    „Mieszkanie w Niemczech to program zubożenia dla szerokich warstw społeczeństwa”.
    Wagenknecht wezwała do wprowadzenia ogólnokrajowego limitu czynszów (Mietendeckel) oraz zwiększenia udziału mieszkań o charakterze społecznym i wspólnotowym na rynku nieruchomości.

    źródło: spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    BERLIN – Nie 25 % ale 40 a nawet 50 % – jak nasze mieszkanie 2 pokoje 55 m bez balkonu z 1976 roku dzielnica Neukölln kosztuje 817,05 Euro + prąd, telefon, gaz to jest około 1 000 Euro a ile kosztuje 4 pokojowe

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x