Kindergrundsicherung zamiast Kindergeld: oto, ile pieniędzy otrzymają rodzice w Niemczech po wprowadzeniu podstawowego zasiłku na dziecko

    Kindergrundsicherung, czyli podstawowy zasiłek na dziecko, ma w przyszłości zastąpić zasiłek rodzinny Kindergeld. Niedawno partie wchodzące w skład koalicji rządzącej w Niemczech doszły do porozumienia w sprawie projektu reformy. Federalna minister ds. rodziny Lisa Paus (Zieloni) w wywiadzie udzielonym RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) opowiedziała o konkretnych skutkach i możliwej wysokości planowanego podstawowego zasiłku na dziecko.

    Ile pieniędzy mają otrzymywać rodzice w Niemczech po wprowadzeniu podstawowego zasiłku na dziecko w 2025 r.?

    Paus powiedziała RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), że biorąc pod uwagę ogłoszoną we wtorek podwyżkę tzw. dochodu obywatelskiego (niem. Bürgergeld) o około 12 proc. w 2024 r. i kolejną „umiarkowaną” podwyżkę o 3 proc. w 2025 r., w przypadku dzieci zagrożonych ubóstwem świadczenie to może wynieść od 530 euro dla najmłodszych do 636 euro dla najstarszych dzieci.

    Kindergrundsicherung zamiast Kindergeld

    Wymienione kwoty są sumą przyszłej kwoty gwarantowanej, którą otrzyma każde dziecko, niezależnie od dochodu rodziców i kwoty dodatkowej uzależnionej od sytuacji finansowej rodziny. Zdaniem Lisy Paus jest to odpowiednia kwota, aby zapewnić dzieciom większe możliwości uczestnictwa w życiu społecznym i wyrównać szanse.

    Paus jest przekonana, że koszty podstawowego zasiłku na dziecko mogą przekroczyć poziom 6 mld euro w 2028 r. ze względu na dalszy wzrost podstawowej stawki świadczeń na dziecko. Jeśli w najbliższych latach uda się osiągnąć cel, jakim jest dotarcie do możliwie jak największej liczby rodzin, wówczas, zdaniem federalnej minister ds. rodziny, koszty podstawowego zasiłku na dziecko mogą sięgnąć co najmniej 6 mld euro.

    „Jeśli do tego dodamy inne koszty związane z podwyżkami zasiłku Kindergeld, które już miały miejsce, wyższym dodatkiem na dziecko i przyszłymi podwyżkami zasiłku Kindergeld, to otrzymamy już znacznie ponad 10 mld euro” – stwierdziła polityk Zielonych. „Ten rząd federalny robi wiele dla rodzin z dziećmi” – dodała.

    Podstawowe założenia reformy i co powinna ona umożliwić rodzicom

    Zdaniem Lisy Paus, podstawowy zasiłek na dziecko ma pomóc w skutecznej walce z ubóstwem dzieci. Reforma ma zapewnić najmłodszym mieszkańcom Niemiec łatwo dostępne świadczenia i większą sprawiedliwość. Federalna minister ds. rodziny powiedziała, że chciała uzyskać jeszcze więcej, ale jest zadowolona z osiągniętego porozumienia. Podkreśliła, że jest to „najbardziej kompleksowa reforma polityki społecznej od wielu lat”. Również minister finansów Christian Lindner (FDP) mówił o „dobrym wyniku” negocjacji.

    Podstawowy zasiłek na dziecko ma przede wszystkim ułatwić rodzicom otrzymywanie świadczeń na dzieci. Niemiecki rząd stawia na cyfryzację i chce, aby w przyszłości uprawnieni do zasiłku mieli łatwy dostęp do świadczeń za pośrednictwem portalu internetowego.

    Plan reformy zakłada również, że właściwe urzędy będą informować osoby uprawnione o przysługujących im świadczeniach. Z szacunków rządu federalnego wynika, że obecnie tylko około jedna trzecia uprawnionych otrzymuje należne im świadczenia, takie jak np. dodatek na dziecko (Kinderzuschlag).

    Podstawowy zasiłek na dziecko: kwota gwarantowana i kwota dodatkowa

    Zamiast zasiłku Kindergeld i innych świadczeń na dzieci w Niemczech, w przyszłości ma zostać wprowadzony podstawowy zasiłek na dziecko, który generalnie ma się składać z dwóch części:

    • Kwota gwarantowana ma zastąpić dotychczasowy zasiłek rodzinny Kindergeld.
    • Kwota dodatkowa ma stanowić odpowiednik wszystkich pozostałych świadczeń na dzieci.

    Zgodnie z planami Federalnego Ministerstwa Rodziny, gwarantowana kwota podstawowego zasiłku na dziecko powinna wynosić co najmniej tyle, ile wynosi obecny zasiłek Kindergeld. Aktualnie, po podwyżce zasiłku rodzinnego, która miała miejsce na początku 2023 r., kwota ta wynosi 250 euro miesięcznie na każde dziecko. Od 2025 r. ma ona wzrastać za każdym razem, gdy dojdzie do wyliczenia na nowo i podniesienia minimum egzystencji.

    Kwota dodatkowa, oprócz świadczenia na kształcenie i uczestnictwo dziecka w życiu szkoły (niem. Bildungs- und Teilhabepaket), które obecnie wynosi 15 euro, ma obejmować również zryczałtowaną kwotę na pokrycie kosztów mieszkaniowych (niem. Kinderwohnkostenpauschale), która aktualnie wynosi 150 euro.

    Jednak w przeciwieństwie do gwarantowanej kwoty podstawowej, kwota dodatkowa ma być uzależniona od dochodów rodziców. Im są one wyższe, tym mniejsze ma być to dodatkowe wsparcie finansowe. W przypadku przekroczenia określonej kwoty rocznego dochodu, rodzice mają być całkowicie pozbawieni dodatkowej kwoty zasiłku. Limit ten nie został jednak jeszcze ustalony.

    Jeśli chodzi o rodziców samotnie wychowujących dzieci, alimenty nie będą już w pełni brane pod uwagę przy obliczaniu dodatkowej kwoty świadczenia, a jedynie w 45 procentach. Jednak aby z tego skorzystać, samotni rodzice muszą osiągać dochód w wysokości co najmniej 600 euro. Chodzi o to, by dzięki dodatkowym świadczeniom socjalnym nie rezygnowali z pracy zawodowej.

    Kindergrundsicherung: kto otrzyma pieniądze

    Podstawowy zasiłek na dziecko, podobnie jak zasiłek rodzinny Kindergeld, ma na celu wsparcie wszystkich dzieci od urodzenia do 18. roku życia. Osoby przyuczające się do zawodu mogą otrzymywać podstawowy zasiłek na dziecko do 25. roku życia. Ci, którzy studiują, będą otrzymywać wsparcie dwa lata dłużej. W przypadku dzieci, które są pełnoletnie i nie mieszkają już z rodzicami, kwota zasiłku wpłynie bezpośrednio na ich konto.

    Ubieganie się o podstawowy zasiłek na dziecko: czy rodzice w Niemczech muszą już teraz podjąć jakieś działania?

    Nie. Rodzice w Niemczech wręcz nie mogą jeszcze ubiegać się o podstawowy zasiłek na dziecko, ponieważ jest to nadal projekt polityczny. Trwają prace legislacyjne. Celem jest, aby podstawowy zasiłek na dziecko wszedł w życie w 2025 r.

    Źródło: www.merkur.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    ALE nie ma ani słowa o tych – Rodzic – Rodzice pracują tu a dzieci w Polsce

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x