Instytut Gospodarki Niemieckiej: w tych sektorach brakuje prawie 310.000 wykwalifikowanych pracowników

    Osoby z pokolenia Baby Boomers przechodzą na emeryturę, a nie ma wystarczającej liczby osób na ich miejsce: Instytut Gospodarki Niemieckiej (niem. Institut der deutschen Wirtschaft, IW) odnotował rekordową liczbę nieobsadzonych stanowisk dla wykwalifikowanych pracowników – szczególnie poszukiwane są umiejętności matematyczne.

    W sektorach powiązanych z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką brakuje w Niemczech około 308.400 wykwalifikowanych pracowników

    Chociaż obecnie tempo wzrostu gospodarczego jest niskie, wiele firm coraz częściej nie jest w stanie zaspokoić popytu ze strony swoich klientów, ponieważ brakuje im wykwalifikowanych pracowników. STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) to akronim, który powstał od pierwszych liter słów w języku angielskim: nauki, technologii, inżynierii i matematyki. Osoby specjalizujące się w tych dziedzinach są obecnie szczególnie poszukiwane na rynku pracy. Według Instytutu Gospodarki Niemieckiej z Kolonii, w kwietniu brakowało w Niemczech około 308.400 wykwalifikowanych pracowników w branżach związanych z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką.

    Największe niedobory występują w zawodach związanych z energetyką i elektryką: według badania przeprowadzonego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej, brakuje aż 88.600 wykwalifikowanych pracowników w tych sektorach. W zawodach związanych z technologią budowy maszyn i pojazdów brakuje 56.600 wykwalifikowanych pracowników, natomiast w zawodach z sektora IT – 50.600. Na czwartym miejscu znalazły się zawody budowlane – tu brakuje około 40.000 specjalistów.

    Rośnie odsetek kobiet zatrudnionych w sektorach powiązanych z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką

    W nadchodzących latach problemy z niedoborem personelu prawdopodobnie jeszcze się pogłębią: firmy potrzebują bowiem znacznie większej liczby pracowników, aby sprostać wyzwaniom związanym z ochroną klimatu i cyfryzacją. Jednocześnie wielu doświadczonych, wykwalifikowanych pracowników przechodzi na emeryturę.

    Ale są też pierwsze sukcesy – mówi Axel Plünnecke z IW. Na przykład odsetek kobiet w zawodach związanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką wzrósł od końca 2012 r. z niecałych 14 do 16 proc. W ciągu ostatnich dziesięciu lat gwałtownie wzrosło zatrudnienie wśród osób powyżej 63. roku życia. Prawie 400.000 miejsc pracy zostało obsadzonych przez wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Według Plünnecke, gdyby nie to, niedobór specjalistów w Niemczech byłby o wiele większy.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    RENCIŚCI

    NIE BRAKUJE – Trzeba zapłacić – Dajcie od 25 Euro na godzinę a tak szukacie za od 12 Euro – Sprowadzili ponad 2 000 000 ludzi i nikt nic nie umie z nich robić – Imigranty też nie głupcy, umieją liczyć i nie będą pracować po 12 godzin, soboty, niedziele jak Polacy – Jakby z Polski mogliby tylko pracować po 8 godzin, za wszystko płacić, godnie żyć, mieszkać – 2 – 3 miesiące i nie ma Polaków w Niemczech

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x