Bürgergeld: Niemiec od 20 lat na zasiłku – ma na to jedno wytłumaczenie

    Weißenfels to 40-tysięczne miasto w Saksonii-Anhalt. Niegdyś kwitnąca metropolia, lecz dzisiaj niewiele pozostało z jej dawnej świetności. Bezrobocie, przestępczość i zaniedbania społeczne są tu na porządku dziennym – przynajmniej jeśli wierzyć dokumentowi społecznemu RTL Zwei „Hartz Rot Gold”. Przez ponad dwa lata dokument śledził codzienne życie odbiorców zasiłku dla bezrobotnych, wtedy jeszcze w formie Hartz4 (dzisiaj Bürgergeld).

    Są sceny poruszające, ale i takie, które wywołują u widza niezrozumienie. Jak w przypadku jedneo z bohaterów Franka. Podczas gdy jego żona pracuje za jedno euro, murarz jest bezrobotny od około dwudziestu lat.

    Dochód obywatelski: Czy urząd płaci za prawo jazdy?

    Co jest powodem tej sytuacji? Beneficjent zasiłku dla bezrobotnych ma na to wytłumaczenie. „Jeśli nie masz prawa jazdy, po prostu nie masz szans. Niestety, tak po prostu jest. Z finansowego punktu widzenia nie jest to również coś, co można zrobić pod wpływem chwili. W końcu wszystko kosztuje i wszystko staje się coraz droższe. Widać to wszędzie” – mówi długotrwale bezrobotny mężczyzna.

    Desperacko pragnie znaleźć pracę, ale uważa, że bez prawa jazdy jest to niemożliwe. Czy to naprawdę jest powód? W końcu powinno być możliwe znalezienie pracy, którą można wykonywać bez pojazdu, a oprócz tego istnieje również możliwość uzyskania wsparcia z urzędu pracy.

    Urząd pokrywa koszty prawa jazdy

    W Jobcenter można ubiegać się o pokrycie kosztów, jeśli prawo jazdy ma na celu likwidację bezrobocia. W czasie kręcenia filmu 46-latek pracuje jednak głównie we własnym mieszkaniu o powierzchni dziewięćdziesięciu metrów kwadratowych. Odkurzanie, kuchnia, pies – to są obszary pracy Franka. Mężczyzna nie chce na tym poprzestać. „W końcu mam jeszcze przed sobą prawie dwadzieścia lat pracy”, mówi wyraźnie Saksończyk, „muszę jakoś stanąć na nogi i tego właśnie chcę”.

    źródło: derwesten.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ernest Brözen

    znam takie osoby z reala mowia ze pierwsze 3lata a potem idzie przywyknac. Po 10latach juz niewidza dla siebie miejsca w jakim kolwiek zawodzie. Powinni takich trzepac bo to masakra ludzie kompletnie nie mysla przyszlosciowo z tego emerytury nie bedzie. Kolega Niemiec ma 47lat i jest od 20tu lat na zasilku. Jedyny minus u niego to dzwoni do mnie w srode o 03.00rano i pyta co robie ciekawego…no jak co…za 1h wstaje do roboty

    BERLINER

    BERLIN – Takich są dziesiątki tysięcy – Ja przyjechaliśmy w 1988 do wtedy Berlina Zachodniego, poznałem osoby, które nie przepracowały w życiu ani jednego dnia – Wtedy były dla takich więcej przywilejów – Przepracował Rok, otrzymywali dożywotni zasiłek, tzw. Arbeitslosengeld a po Roku Arbeitslosenhilfe, było to około 55 % od zarobku, znajomy miał 2 550 Marek, pracował na budowie, na dźwigu – Ci i ci co nie pracowali, sam l z rodziną a w sumie byli na zapomodze to Tacy dostawali zapomogi jak i na dzieci, pieniądze na zakup łóżek. materace, meble itp. – zepsuło się – Pieniądze na telewizor,… Czytaj więcej »

    Jözeff

    No i właśnie dla takiej patoli jest burgergeld. Patoli która nie dość że nic nie potrafi to jeszcze jej się najzwyczajniej w świecie nie chce.

    Sebastian

    Jeden z nielicznych madrych niemcow- nauczyl sie od przybyszy jak zyc

    Jolo

    Alle die Bürgerdgeld länger als halbe Jahr beziehen sollen das annehmen was angeboten wird ohne sich dagegen weigern zu können, das gleiche soll für alle Migranten gelten dann werden wir ausreichend Arbeitskräfte auf dem Markt haben.

    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x