2G, 3G, 3Gplus – co ma zastosowanie w poszczególnych krajach związkowych?

    Ogólnokrajowa częstość występowania koronawirusa wyniosła w Niemczech w czwartek 249,1 (w środę 232,1) – to nowy rekord! Wraz z rosnącymi infekcjami wzrasta również zamieszanie w przepisach poszczególnych krajów związkowych. Oto co ma gdzie zastosowanie!

    Badenia-Wirtembergia

    Badenii-Wirtembergii grozi „stopień alarmowy koronawirusa”: Wtedy zacznie obowiązywać zasada 3G.

    Decydujące znaczenie dla poziomu alarmowego ma sytuacja w szpitalach. Jeżeli obłożenie łóżek intensywnej terapii wzrośnie do 390 lub więcej w ciągu dwóch dni roboczych z rzędu, lub jeżeli liczba hospitalizacji wzrośnie powyżej wartości 12, zacznie obowiązywać „poziom alarmowy koronawirusa”. W środę obłożenie łóżek na intensywnej terapii wynosiło 348.

    Ministerstwo Zdrowia landu zapowiedziało ostatnio, że stopień alarmowy może zostać ogłoszony już pod koniec tygodnia. Wówczas tylko osoby zaszczepione i wyleczone będą mogły uczestniczyć w życiu publicznym, a osoby nieszczepione z testami PCR będą mogły jedynie siedzieć na zewnętrznych obszarach kawiarni czy restauracji.

    WAŻNE: Osoby niezaszczepione nadal będą miały dostęp do środków transportu publicznego, targowisk na świeżym powietrzu, usług kurierskich, punktów sprzedaży detalicznej i sklepów zaopatrzenia podstawowego, takich jak supermarkety. Tak jest również w przypadku braku testu PCR.

    Na jarmarkach bożonarodzeniowych zasada 2G obowiązywałaby tylko częściowo – kupowanie towarów byłoby możliwe, picie grzanego wina już jednak nie.

    W przypadku pobytów w hotelach, wizyt u fryzjerów i w salonach paznokci, osoby nieszczepione muszą przedstawić test PCR. Wyjątki: Wizyty u logopedy, fizjoterapia, terapia zajęciowa i podobne usługi.

    Ponadto nieszczepione gospodarstwa domowe będą mogły się spotkać tylko z jedną osobą; dzieci i młodzież do 17 roku życia nie są w tym wypadku wliczane.

    Aby surowsze środki przestały być ponownie stosowane, wartości obłożenia łóżek intensywnej terapii i częstości hospitalizacji musziały być zaniżone przez pięć kolejnych dni roboczych.

    Saksonia

    Saksonia jest pionierem w dziedzinie 2G. Od początku tygodnia kraj związkowy jest pierwszym landem, który w sposób kompleksowy stosuje zasadę przeciwko szybko rosnącej liczbie zarażeń koronawirusem.

    Do restauracji, pubów czy dyskotek wpuszczane są tylko osoby zaszczepione i wyleczone; nie wystarczy negatywny wynik testu. Jest w tej sprawie wiele pretensji, szczególnie ze strony karczmarzy.

    Berlin

    W Berlinie, zgodnie z decyzją Senatu podjętą w środę, od poniedziałku będą obowiązywały rozbudowane przepisy 2G. Wówczas dostęp do restauracji, kin, teatrów, muzeów czy galerii będą miały tylko osoby zaszczepione i wyleczone; nie będzie już wystarczał test negatywny.

    Dotyczy to również obiektów rekreacyjnych, takich jak sauny i termy lub salony gier, jak również zamkniętych pomieszczeń w parkach rozrywki lub w berlińskim zoo oraz w ogrodach zoologicznych. Osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia są zwolnione z tego obowiązku. W ich przypadku wystarczy potwierdzony negatywny wynik testu na koronawirusa.

    Dolna Saksonia

    W Dolnej Saksonii zasada 2G obowiązuje obecnie w wielu miejscach – na przykład w restauracjach, na imprezach kulturalnych lub większych wydarzeniach.

    Rząd kraju związkowego przedstawił we wtorek poprawione rozporządzenie koronawirusowe, zgodnie z którym 2G stanie się obowiązkowe przykładowo dla imprez z ponad 1000 osób w pomieszczeniach zamkniętych. 2G w gastronomii wewnętrznej stanie się obowiązkowe przy określonym poziomie ostrzegawczym koronawirusa, ale poziom ten nie został jeszcze osiągnięty w całym kraju związkowym.

    Nadrenia Północna-Westfalia

    W Północnej Nadrenii-Westfalii zasada 3G obowiązuje zasadniczo w szpitalach, muzeach oraz w gastronomii zamkniętej. Istnieją jednak pewne zaostrzenia:

    W przypadku dyskotek lub imprez karnawałowych w pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje zasada 3G plus. Oznacza to, że aby wziąć przykładowo udział w zabawie karnawałowej w zamkniętym pomieszczeniu, należy wykazać się testem PCR lub szybkim testem, jeśli nie jest się zaszczepionym lub ozdrowieńcem, przy czym szybki test nie może być starszy niż sześć godzin. W przypadku wizyt u fryzjera lub wypadzie do pubu z testem PCR, może on mieć tylko 24 godziny, wcześniej było to 48 godzin.

    Bawaria

    W Bawarii rozporządzenie w sprawie 2G obowiązuje od wtorku, ale nie w całej rozciągłości.

    Dla restauracji, ale także dla fryzjerów i chiropodystów zasadniczo obowiązuje zasada 3G plus. Bawaria definiuje to rozporządzenie jednak inaczej niż Nadrenia Północna-Westfalia: szybkie testy nie są dozwolone, a test PCR może mieć do 48 godzin.

    Nieszczepione dzieci powyżej dwunastego roku życia mogą również aktywnie uprawiać sport lub uczęszczać na lekcje muzyki, o ile są regularnie testowane jako uczniowie w szkołach.

    Ze względu na sytuację w szpitalach, od 15 listopada w Monachium w branży gastronomicznej obowiązywać będzie zasada 2G.

    Hesja

    Każdy, kto nie został zaszczepiony lub nie wyzdrowiał, będzie musiał od czwartku przedstawić aktualny test PCR w Hesji, aby móc uczestniczyć w imprezach 3G lub wchodzić do wielu obiektów gdzie obowiązuje zasada 3G.

    W szczególności dotyczy to zamkniętych przestrzeni imprez, targów i wydarzeń kulturalnych, obiektów rekreacyjnych, sportowych, kulturalnych i gastronomicznych, kasyn i salonów gier, a także lokali prostytucji. Mają one również możliwość przyjmowania wyłącznie osób zaszczepionych i przebadanych.

    Brandenburgia

    Decyzja o dokładnym kształcie zasady 2G w Brandenburgii ma zostać podjęta dzisiaj. Wciąż nie wiadomo, czy rozporządzenie będzie dotyczyło dyskotek, klubów i festiwali, czy również restauracji, hoteli, teatrów i kin.

    Nadrenia-Palatynat

    Nadrenia-Palatynat już od dłuższego czasu opiera się na rozporządzeniu 2G plus. Zgodnie z tym liczba przyjmowanych osób nieszczepionych jest ograniczona i ulega dalszemu zmniejszeniu, jeżeli np. siedmiodniowa zachorowalność lub wskaźnik zachorowań przekroczy określone progi.

    Na przykład, wymagania dotyczące obowiązku maski i odstępów nie mają już zastosowania wewnątrz restauracji, jeśli obecnych jest nie więcej niż 25 nieszczepionych osób. Ograniczenia dotyczące kontaktu w miejscach publicznych zostały generalnie zniesione.

    Saarland

    W Saarze obowiązuje model Saarland-Plus z daleko idącą regulacją 3G, na przykład dla krytych obszarów gastronomii, obiektów rekreacyjnych, imprez sportowych. Zaostrzenie do 2G nie jest obecnie uważane za konieczne.

    Hamburg

    Hamburg wprowadził już w sierpniu model opcji 2G dla tzw. obiektów publicznych, takich jak restauracje, bary, kina czy teatry. Później dołączyły do tego handel detaliczny i usługi związane z pielęgnacją ciała, takie jak fryzjerzy.

    Z rozporządzenia wyłączone są oferty dotyczące codziennych potrzeb, takie jak supermarkety czy apteki, a także instytucje edukacyjne i obiekty uczestnictwa społecznego. W przypadku znacznego wzrostu liczby przypadków koronawirusa w szpitalach, Hamburg zamierza rozszerzyć regulacje 2G na inne obszary.

    Saksonia-Anhalt

    W Saksonii-Anhalt zasada 3G ma być konsekwentnie wdrażana, w przeciwnym razie operatorzy sami wybiorą opcję 2G.

    Władze państwowe uzasadniają to m.in. niepewnością prawną. Ramy prawne nie są jeszcze jasne po wygaśnięciu specjalnego statusu „stanu zagrożenia epidemicznego o zasięgu krajowym”.

    Turyngia

    W Turyngii obowiązują różne zasady dostępu w zależności od regionu. W niektórych krajach przepisy nakazują korzystanie z 3G-plus w restauracjach i na imprezach, w innych regionach wystarczy szybki test (3G).

    We wtorek minister zdrowia Heike Werner ogłosiła wprowadzenie ogólnokrajowego modelu 2G. Szczegóły zostaną omówione w przyszłym tygodniu.

    Brema

    W Bremie od końca października obowiązuje najniższy poziom ostrzegawczy 0, co oznacza również, że w pomieszczeniach zamkniętych nie obowiązuje już zasada 3G.

    Inaczej sytuacja przedstawia się w nadmorskim mieście Bremerhaven, należącym do kraju związkowego Brema, gdzie obowiązuje poziom ostrzegawczy 1, a tym samym zasada 3G.

    Zasada 2G stanowi opcję przy wyższych poziomach ostrzegania. Mogą ją stosować restauracje, teatry, kluby, a nawet szkoły muzyczne i obiekty sportowe.

    Schleswig-Holstein

    W Szlezwiku-Holsztynie zasada 3G ma zasadniczo zastosowanie do zawodów halowych. Nie ma wtedy obowiązku noszenia maski. Jak dotąd nie wiadomo, czy rząd krajowy planuje przejście na model 2G.

    Zasada 3G nadal nie obowiązuje w autobusach i pociągach oraz podczas zakupów. Na północy kraju maski są nadal obowiązkowe.

    Meklemburgia-Pomorze Przednie

    W Meklemburgii-Pomorzu Przednim od dziś (czwartek, 11.11.) obowiązuje w domach opieki ścisła zasada 3G: bez wyjątku wszyscy odwiedzający powyżej szóstego roku życia muszą przy wejściu do budynku przedstawić negatywny wynik testu lub go wykonać – nawet jeśli są zaszczepieni lub wyzdrowieli.

    W pubach, restauracjach i na imprezach od pewnego czasu obowiązuje model opcji 2G: jeśli dostęp mają tylko szczepieni i ozdrowieńcy, można pominąć wiele środków ochronnych, ale w kinach we wszystkich przypadkach obowiązuje zasada 3G.

    W handlu detalicznym, gabinetach lekarskich i usługach związanych z ciałem, takich jak fryzjerzy, ale także w teatrach i galeriach, obowiązuje koncepcja higieny z obowiązkowymi maskami i wymogami dotyczącymi odległości. Podczas gdy zasada 3G ma obowiązywać w pomieszczeniach zamkniętych, w obszarach zewnętrznych można odstąpić od wymogu stosowania masek i testów.

    źródło: Dojczland.info

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    7 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    7 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Jak by nie nazwali, gó.no dają te ich obostrzenia i segregacja, skoro jest gorzej niż było przed cudownym eliksirem

    Jestem

    Bedzie fajnie;))))

    Tomek

    :/

    FB_IMG_1636685510580.jpg
    Ostatnio edytowane 3 lat temu przez Tomek
    Remik

    Unter den sechs Covid-19-Patienten auf einer Intensivstation in Hagen befindet sich nur ein Geimpfter. Unser Foto zeigt eine Intensivpflegerin und einen Facharzt auf der Covid-19 Intensivstation im Städtischen Klinikum Dresden bei der Versorgung eines Corona-Patienten.

    Remik

    I po co to pajacowanie i zmuszanie ludzi do czegoś czego nie chcą 🤔

    Marta

    Pracuje w Altenheim, jestem po 3 szczepionce 😠. Wlasnie bedac w Rossmann,pani kasjerka mi nos zakryc kazala.Wiec jej odpowiedzialam Mloda damo jestem po 3 szczepionce,co tydzien test mam, jestem zdrowa,wiec czemu sie pani boi!??? Nie zakryje nosa,bo chce swiezym powietrzem a nie moim wydychaniem oddychac.Prosze moje ZAKUPY podliczyc, poniewaz zaplacic chce i jak najpredzej stad wyjsc😠😠😠. Nic sie nie odezwala.Gowniara slucha chyba tylko falszywych podstawionych ekspertow w TV!!!! I sie dziwia,ze czesto w morde za takie uwagi dostaja.

    7
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x