2022 rok jeszcze się nie rozpoczął, ale już wiadomo, że nie będzie on przyjazny dla pracowników. Z dziewięciu dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy w całych Niemczech, trzy wypadają w weekend: Nowy Rok, 1 maja i pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia.
2022 rok i tak bardziej łaskawy niż obecny
Jednakże w 2021 roku taka sytuacja ma miejsce w przypadku aż czterech dni świątecznych. Według obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden, pracownicy w Niemczech będą mieli w 2022 roku średnio o 0,4 dnia wolnego więcej niż w roku bieżącym. Co więcej, w porównaniu z 2021 rokiem, w nadchodzącym roku będzie o jedną sobotę więcej.
I inaczej niż w 2021 roku, także dwa święta kościelne wypadają w nowym roku w dni robocze, co w kilku krajach związkowych pozwoli uczniom i pracownikom cieszyć się dniem wolnym. Chodzi o Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 15 sierpnia oraz Święto Reformacji obchodzone 31 października. Z kolei w przyszłym roku Wigilia i Sylwester wypadają w sobotę.
Większa liczba dni roboczych przekłada się na wzrost gospodarczy
W innych krajach sytuacja pracowników jest o wiele lepsza: jeżeli np. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Irlandii święto wypada w weekend, zazwyczaj w poniedziałek ma się w zamian za to dzień wolny. W Belgii i Luksemburgu przedsiębiorstwa muszą same zdecydować, w który dzień roboczy dadzą wolne swoim pracownikom.
Liczba dni roboczych ma jednak wymierny wpływ na gospodarkę. Przykładowo w pierwszym roku pandemii koronawirusa, czyli w 2020 roku, przepracowano o 3,7 dnia, a więc o 1,49 procent więcej niż w roku 2019, mówi Timo Wollmershäuser, szef badań koniunktury w monachijskim instytucie Ifo. „Według obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego spowodowało to, że wzrost PKB był wyższy o 0,37 punktu procentowego”.
Dopiero 2024 rok będzie znowu naprawdę przyjazny dla pracowników. Wówczas ani jeden z dziewięciu dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy w całych Niemczech nie wypadnie w weekend. Pracownikom pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i pomimo wszystko z pozytywnym nastawieniem wkroczyć w Nowy Rok!
Źródło: www.spiegel.de
Chyba ,że pracuje się w szpitalu albo gastronomii to i tak wszystko jedno 😉