Claudia Roth, minister stanu w Urzędzie Kanclerza Federalnego odpowiadająca za sprawy kultury i mediów, oczekuje, że program KulturPass skierowany do mieszkańców Niemiec, którzy w tym roku obchodzą 18. urodziny, znacząco przyczyni się do ożywienia sceny kulturalnej. Polityk z Partii Zielonych, wraz z federalnym ministrem finansów Christianem Lindnerem (FDP), chce, aby aplikacja umożliwiająca korzystanie z ogólnokrajowego programu kulturalnego była dostępna od 14 czerwca.
Obecnie w ofercie znajduje się prawie 1,6 mln produktów kultury
Od czasu uruchomienia platformy w połowie maja, zarejestrowało się na niej już ponad 700 podmiotów ze świata kultury. Według informacji podanych przez niemiecki rząd, obecnie w ofercie znajduje się prawie 1,6 mln produktów kultury. A na tym nie koniec, gdyż baza ta powiększa się z każdą godziną.
Claudia Roth stwierdziła w wywiadzie dla Niemieckiej Agencji Prasowej w Berlinie, że jest to bardzo obiecujący początek, który pokazuje, że program KulturPass może wystartować 14 czerwca z szeroką ofertą dla 18-latków. „KulturPass to wielka szansa dla tak bogatego i różnorodnego życia kulturalnego w naszym kraju, aby dotrzeć do dzisiejszych 18-latków, a dzięki temu pozyskać ich także w dłuższej perspektywie czasowej”. Podmioty świadczące usługi kulturalne, które jeszcze nie przystąpiły do programu KulturPass, powinny jej zdaniem skorzystać z okazji, aby przyłączyć się do tej inicjatywy i zarejestrować się jeszcze przed uruchomieniem aplikacji umożliwiającej korzystanie z ogólnokrajowego programu kulturalnego.
Bilety na wydarzenia kulturalne lub książki
Według Claudii Roth, program KulturPass jest jednym z głównych projektów jej resortu w tym roku, dzięki któremu polityka kulturalna wchodzi na nowe tory. Dla niej jest to również sygnał wysyłany do młodego pokolenia po pandemii koronawirusa, w czasie której wielu wycofało się z powodu wprowadzonych ograniczeń.
Za pośrednictwem aplikacji lub dedykowanej strony internetowej, młodzi ludzie mieszkający w Niemczech, którzy w tym roku obchodzą 18. urodziny, będą mieli możliwość zakupu biletów o wartości 200 euro na wydarzenia kulturalne, takie jak seanse kinowe, koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy. Kwota ta może być także przeznaczona na zakup biletów do muzeum, książek, płyt lub instrumentów muzycznych.
Jeśli program wzbudzi zainteresowanie, będzie kontynuowany i rozszerzany
W programie nie mogą uczestniczyć duzi sprzedawcy internetowi, tacy jak Amazon, serwisy streamingowe, takie jak Netflix, czy platformy muzyczne, takie jak Spotify. Aby móc korzystać z aplikacji, zainteresowane osoby muszą potwierdzić swoją tożsamość w internecie przy użyciu dowodu osobistego.
Budżet programu o wartości 100 mln euro pozwoli na początek objąć nim około 750 tys. młodych ludzi w Niemczech. Roth i Lindner zapowiedzieli już, że w przyszłości zaoferują Kulturpass także młodszym osobom, jeśli projekt okaże się sukcesem. Podobne rozwiązanie już od dawna funkcjonuje m.in. we Francji. Od czasu uruchomienia programu odnotowano tam na przykład znaczny wzrost sprzedaży biletów na seanse kinowe.
Źródło: www.berliner-zeitung.de
Fajnie rozdawac nie swoje pieniadze