Więcej

  W niemieckich szkołach pracuje około 2 700 nauczycieli z Ukrainy, a zapotrzebowanie nadal jest duże

  Tysiące ludzi z Ukrainy pracuje aktualnie w niemieckich szkołach. Zapotrzebowanie jest jednak nadal duże – kraje związkowe rekrutują nowych pracowników, zachęcając ich między innymi „ponadprzeciętnymi” dochodami.

  Przoduje NRW i Bawaria

  Około 2 700 nauczycieli i asystentów nauczycieli z Ukrainy jest obecnie zatrudnionych w szkołach w Niemczech. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez niemiecką agencję prasową dpa w ministerstwach kultury i edukacji krajów związkowych. Szczególnie dużo ukraińskich pracowników jest w Bawarii. Ministerstwo Kultury w Monachium zakłada, że w szkołach zatrudnionych jest ponad 700 specjalistów i asystentów. W Bawarii uczy się około 30 000 uczniów z Ukrainy, w Nadrenii Północnej-Westfalii – 35 000. Łącznie w Niemczech jest teraz około 180 000 ukraińskich uczniów.

  Przy „normalnym stosunku liczby uczniów do nauczycieli” wynoszącym 1 do 15, potrzeba 12 000 dodatkowych nauczycieli i asystentów dla tak wielu uczniów, powiedział prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Nauczycieli, Heinz-Peter Meidinger. W sumie w Niemczech jest ponad 800 000 nauczycieli i prawie 11 milionów uczniów.

  Oferowany jest „ponadprzeciętny dochód brutto”

  Aby przyciągnąć większą liczbę pracowników, kraje związkowe stworzyły strony internetowe, na których Ukraińcy mogą znaleźć informacje i złożyć podanie. Rodzaje zatrudnienia są zróżnicowane i zależą m.in. od umiejętności, uznanych kwalifikacji i znajomości języka niemieckiego. Są zarówno pracownicy tymczasowi, jak i nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin, a wynagrodzenie jest odpowiednio zróżnicowane.

  Na przykład Ministerstwo Edukacji Brandenburgii ogłasza na swojej stronie internetowej: „Jeśli pracowałaś/eś jako nauczyciel na Ukrainie i znasz język niemiecki, chcielibyśmy zatrudnić Cię jako nauczyciela w szkołach w Brandenburgii. Oferujemy ponadprzeciętny dochód brutto w wysokości co najmniej 3.427,65 euro przy pełnym zatrudnieniu”.

  Każdy, kto może wykazać się innym doświadczeniem zawodowym w kontaktach z dziećmi, może dołączyć jako „pozostała kadra edukacyjna” do wspierania ukraińskich uczniów. Jako proponowane wynagrodzenie brutto przy zatrudnieniu w niepełnym wymiarze godzin na 80% etatu podane jest 2.300 euro.

  Ukraińskie systemy edukacyjne jedynie w formie uzupełniającej

  Jak wykazały badania, w krajach związkowych nauczyciele i asystenci z Ukrainy są zatrudniani w różnych formach. Chodzi głównie o nauczanie i opiekę nad uczniami-uchodźcami, na przykład w tzw. klasach przygotowawczych. Polega to początkowo na nauce języka niemieckiego i przyzwyczajaniu się do nowego systemu szkolnego.

  Nauczyciele ukraińscy pomagają także jako mediatorzy językowi, np. podczas spotkań z rodzicami, są zatrudniani na zajęciach wychowania fizycznego, plastyki i muzyki, gdzie umiejętności językowe są mniej ważne.

  Niektóre szkoły oferują również dobrowolne lekcje dodatkowe w języku ukraińskim. Kijów wyraził chęć zapewnienia ciągłości procesów edukacyjnych i zachowania tożsamości narodowej dzieci ukraińskich, podkreślając, że chodzi o czasowy pobyt w Niemczech. Ministrowie kultury krajów związkowych dawali jednak do zrozumienia, że dążą do jak najszybszej integracji, a ukraińskie możliwości edukacyjne mogą być tylko uzupełnieniem.

  Źródło: www.spiegel.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  246ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Wakacje i ferie szkolne w Niemczech w 2023 roku – terminy dla wszystkich landów!

  Ferie i wakacje w 2023/2024 roku z pewnością będą inne niż wszystkie dotychczas. Nadal nie wiadomo co będzie dozwolone, które europejskie rejony otworzą się...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Niedziele handlowe w Niemczech – aktualne terminy z podziałem na landy!

  Zgodnie z aktualną ustawą, w Niemczech dopuszczalne są niedziele handlowe, lecz o ich ilości i terminach decydują odgórnie landy, pozostawiając przy tym wolność wyboru...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x