W Niemczech trwa akcja szczepień przeciw koronawirusowi: oto jak się na nie zapisać w poszczególnych krajach związkowych!

W zasadzie wszyscy obywatele powinni mieć możliwość zaszczepienia się przeciw koronawirusowi. Ponieważ jednak nie da się w jednym momencie podać szczepionki wszystkim chętnym, tym bardziej na początku akcji szczepień, gdy jej dostępność jest ograniczona, trzeba było ustalić pewne priorytety.

Pierwszeństwo mają osoby powyżej 80. roku życia, mieszkańcy domów opieki, personel pielęgniarski i pracownicy służby zdrowia, którzy są narażeni na zwiększone ryzyko zakażenia. Szczepienia dla tej grupy osób są dobrowolne i bezpłatne.

Poniżej znajdują się informacje na temat tego, w jaki sposób można zapisać się na szczepienie przeciw koronawirusowi w poszczególnych krajach związkowych Niemiec.

Badenia-Wirtembergia

Aby móc zaszczepić się przeciw koronawirusowi w Badenii-Wirtembergii, należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 116 117, online na stronie www.116117.de lub za pomocą aplikacji o tej samej nazwie. Rząd kraju związkowego zaleca, aby w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem rodzinnym w celu ustalenia, czy należy się do grupy wysokiego ryzyka i czy ma się już prawo do szczepienia.

Bawaria

W Bawarii osoby powyżej 80. roku życia, które nie mieszkają w domach spokojnej starości, są powiadamiane listownie o tym, kiedy będą mogły poddać się szczepieniu. Termin wizyty w centrum szczepień jest ustalany telefonicznie.

Wszyscy pozostali mają trzy możliwości zapisania się na szczepienie przeciw koronawirusowi:

  • kontakt z centrum szczepień właściwym dla ich miejsca zamieszkania,
  • infolinia 116 117, której pracownicy połączą ich z właściwym centrum szczepień,
  • za pośrednictwem strony internetowej www.impfzentren.bayern.

Berlin

Mieszkańcy domów opieki są szczepieni przez mobilne zespoły szczepień. Wszyscy inni uprawnieni mieszkańcy Berlina otrzymają list z zaproszeniem na szczepienie. Obecnie tylko osoby, które otrzymały takie zaproszenie, mogą poddać się szczepieniu. Zaproszenie zawiera kod, za pomocą którego uprawnione osoby mogą umówić się na wizytę w jednym z sześciu centrów szczepień telefonicznie lub online.

Brandenburgia

Mieszkańcy Brandenburgii nie otrzymują zaproszenia na szczepienie przeciw koronawirusowi. Tutaj zainteresowane osoby mogą sprawdzić, czy mają już prawo do szczepienia. Jeżeli tak, na wizytę w centrum szczepień mogą umówić się telefonicznie, dzwoniąc pod numer infolinii 116 117.

Brema

Osoby mieszkające w Bremie i kwalifikujące się do szczepień otrzymają pocztą zaproszenie do umówienia się na wizytę. W liście podany jest kod, za pomocą którego można umówić się na szczepienie przez internet.

Hamburg

Personel szpitali i mieszkańcy domów opieki nie muszą martwić się o terminy. O zaszczepienie chętnych osób zadbają mobilne zespoły ds. szczepień. Pozostali mieszkańcy uprawnieni do szczepień mogą ustalić termin wizyty za pośrednictwem infolinii 116 117 lub strony internetowej.

Hesja

Obywatele Niemiec mieszkający w Hesji, którzy należą do grupy mającej pierwszeństwo jeśli chodzi o szczepienia przeciw koronawirusowi, od 12 stycznia mogą zarejestrować się za pośrednictwem infolinii 116 117 lub online pod adresem www.impfterminservice.de/impftermine.

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Ci, którzy mieszkają w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i chcieliby się zaszczepić przeciw koronawirusowi, muszą zaczekać na zaproszenie, które otrzymają drogą pocztową. Aktualnie uprawnione do szczepień są osoby powyżej 80. roku życia. Termin wizyty można umówić dzwoniąc pod numer telefonu 0385/20 27 11 15 (pn.-pt. 8.00-20.00, weekendy/święta 9.00-16.00).

Dolna Saksonia

Umówienie terminu wizyty w centrum szczepień będzie możliwe dopiero od 28 stycznia, kiedy to zostanie zaszczepiona większość mieszkańców domów spokojnej starości, domów opieki i personelu tych placówek. Wszystkie osoby powyżej 80. roku życia otrzymają list zawierający wszelkie niezbędne informacje. Mieszkańcy Dolnej Saksonii będą mogli zapisać się na szczepienie telefonicznie i za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej. Na ogólne pytania dotyczące szczepień można uzyskać odpowiedź dzwoniąc pod numer infolinii 0800/99 88 665.

Nadrenia Północna-Westfalia

Również w tym landzie pierwszeństwo w kolejce do szczepień mają mieszkańcy domów opieki i personel szpitalny. Wszystkie inne osoby uprawnione do szczepień otrzymają list z informacją na temat tego, w jaki sposób mogą się na nie zapisać. Następnie począwszy od 25 stycznia będą mogły umówić termin wizyty w centrum szczepień telefonicznie pod numerem 116 117 01 lub online na stronie www.116117.de. Centra szczepień zostaną otwarte 1 lutego.

Nadrenia-Palatynat

W Nadrenii-Palatynacie od początku stycznia działa już system telefonicznej rezerwacji terminów szczepień. Na wizytę można się umówić dzwoniąc pod numer 0800/57 58 100. Dostępna jest również możliwość rejestracji za pośrednictwem strony internetowej impftermin.rlp.de. Pierwszeństwo przy wyznaczaniu terminów szczepień mają osoby powyżej 80. roku życia.

Saara

Osoby, które chciałyby zostać wpisane na listę szczepień w Saarze, mogą się zarejestrować pod numerem telefonu 0681/501 44 22 lub 0800/999 15 99. Na wizytę w centrum szczepień można się także zapisać online pod adresem www.impfen-saarland.de. Z początku terminy wizyt będą wyznaczane tylko osobom powyżej 80. roku życia lub należącym do grupy wysokiego ryzyka z prawem do szczepień w pierwszej kolejności.

Saksonia

W Saksonii osoby należące do grupy 1 (osoby powyżej 80. roku życia, pracownicy ośrodków opieki ambulatoryjnej oraz personel medyczny narażony na zwiększone ryzyko zakażenia) mogą umówić się na wizytę we właściwym centrum szczepień za pośrednictwem strony internetowej sachsen.impfterminvergabe.de. Wkrótce będą mogły to uczynić także dzwoniąc pod infolinię 0800/0899 089.

Saksonia-Anhalt

Osoby uprawione do szczepień w Saksonii-Anhalt mogą umówić się na wizytę w centrum szczepień dzwoniąc pod numer telefonu 116 117 lub rejestrując się  online na stronie impfterminservice.de.

Szlezwik-Holsztyn

Uprawnione osoby zainteresowane szczepieniami przeciw koronawirusowi mogą zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej www.impfen-sh.de lub dzwoniąc pod infolinię 0800/455 655 0 lub 116 117. W każdy wtorek od godziny 8.00 rano udostępniane są kolejne wolne terminy. Najpóźniej za pół roku szczepienia mają być wykonywane również przez lekarzy rodzinnych.

Turyngia

Mieszkańcy Turyngii uprawnieni do szczepień w pierwszym etapie mogą umówić się na wizytę w centrum szczepień dzwoniąc pod numer telefonu 03643/49 50 49 0 lub korzystając ze strony internetowej www.impfen-thüringen.de/index.html.

Źródło: www.n-tv.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
177,478FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

Przydatne linki

Niemieckie ubezpieczenia

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x