Jeśli w odpowiednim czasie nie zadeklarujecie, jaka jest Wasza sytuacja majątkowa, może się zdarzyć, że niemiecki Jobcenter każe Wam zwrócić pobrane świadczenia Hartz IV. Jednak jedna z ostatnich decyzji Federalnego Sądu Społecznego wzmocniła pozycję odbiorcy zasiłku w tej kwestii.
Oliver Döfke, ze wspólnoty „Sozialrecht”, działającej w ramach Niemieckiego Stowarzyszenia Prawników, tłumaczy, że trzeba dokładnie przedstawić swoją sytuację majątkową. Jeśli tego nie zrobicie, to organ wypłacający świadczenia socjalne, może je obniżyć do zera. Co więcej, może on też zażądać zwrotu wszelkich otrzymanych już świadczeń, jeśli jako odbiorca Hartz IV nie dopełnicie formalności w ściśle określonym terminie.
A co w sytuacji, kiedy odbiorca zasiłku odwoła się od tej decyzji i później dostarczy dokumenty dot. jego sytuacji majątkowej? W tej kwestii musiał się wypowiedzieć Federalny Sąd Społeczny (Nr sprawy: B 4 AS 39/17).
Odwołanie się od decyzji wydanej przez Jobcenter
Jakiś czasu temu „ Jobcenter” nie honorowały dokumentów, które wpłynęły dopiero razem z pismem dot. odwołania się od decyzji w sprawie zwrotu środków. Mimo udowodnienia, że dana osoba faktycznie jest w potrzebie, żądano zwrotu wszystkich świadczeń.
Sędziowie orzekli teraz, że takie postępowanie jest sprzeczne z prawem. Wzmocnili tym samym pozycję osób pobierających zasiłek Hartz IV. Prawnik Oliver Döfke tłumaczy, że „dzięki tej decyzji, pobierający świadczenia mają szansę donieść odpowiednie dokumenty, które zostaną rozpatrzone z mocą wsteczną, przez organ zajmujący się zasiłkiem dla bezrobotnych”. Osoby, których dotyczy problem, powinny donieść odpowiednie dokumenty, ponieważ ich współudział w całym tym postępowaniu, jest obowiązkowy.
Oliver Döfke radzi, aby w razie otrzymania pisma z żądaniem zwrotu środków, odwołać się od tej decyzji. Ważne jest, abyście mieli potwierdzenie, że Wasze odwołanie wpłynęło. Ponadto, dopóki wyrok nie będzie prawomocny, warto też odwołać się od decyzji dot. skrócenia świadczeń.
Można też odwołać się w jednym piśmie od obu decyzji. Możecie to zrobić pisemnie, w ciągu miesiąca od otrzymania danego pisma.
Co istotne, zarówno w przypadku rodzin, jak i osób pozostających we wspólnym gospodarstwie: ”wszystkie osoby pełnoletnie żyjące w gospodarstwie, powinny złożyć swój podpis na odwołaniu”.