Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na urlop w południowych Niemczech!

    Gdy mówi się o południowych Niemczech, przed oczami stają zwykle ośnieżone szczyty Alp i czyste górskie jeziora. Wyobraźnia podsuwa obrazy historycznych miejsc, głębokich lasów, tradycyjnych strojów i imponujących bajkowych zamków. Niektórym przychodzą na myśl wakacje pod żaglami nad Jeziorem Bodeńskim i ośrodki sportów zimowych. I oczywiście Oktoberfest w Monachium.

    Lato tutaj jest długie, pogoda dobra. Sezon sportów zimowych w tutejszych górach trwa od grudnia do marca. Zachęcamy więc, abyście wybrali się do tego pięknego regionu, w którym o każdej porze roku znajdziecie coś dla siebie. Zapraszamy Was w podróż po południowych Niemczech, gdzie czekają na Was spektakularne krajobrazy i malownicze miasta.

    Poprowadzimy Was przez Württemberger Weinstraße do Schwarzwaldu. Zawitamy nad malownicze Jezioro Bodeńskie i wybierzemy się na wycieczkę rowerową po wspaniałej Badenii-Wirtembergii. W Bawarii naszym pierwszym obiektem zainteresowania będzie Las Bawarski. Zwiedzimy też Chiemgau, Allgäu i Jurę Szwabską, a naszą podróż przez południowe Niemcy zakończymy nad przepięknymi jeziorami, które dla miłośników przyrody i amatorów fotografii stanowią jedne z najpiękniejszych miejsc w Niemczech.

    Badenia-Wirtembergia

    Badenia-Wirtembergia to kraj związkowy pełen kontrastów, a ta różnorodność sprawia, że trafia w gusta wszystkich turystów.

    Wędrówki w Schwarzwaldzie, żeglowanie po Jeziorze Bodeńskim, spacery po malowniczych miastach, takich jak Heidelberg czy Freiburg, czy też zwiedzanie Jury Szwabskiej (Schwäbische Alb): po Badenii-Wirtembergii można podróżować całymi miesiącami i – uwierzcie nam – nie będziecie się nudzić. Kuchnia tego regionu jest jedną z najsmaczniejszych w Niemczech: Kässpätzle (kluski serowe), Maultaschen (pierogi z farszem mięsno-szpinakowym), Schupfnudeln (rodzaj klusek podobnych do włoskich gnocchi i środkowoeuropejskich kopytek) i Schwarzwälder Kirschtorte (tort szwarcwaldzki) – choćby nawet tylko dla skosztowania tych przysmaków warto się tutaj udać.

    Przez Badenię-Wirtembergię przebiega wiele różnych tras turystycznych, które prowadzą do najpiękniejszych zabytków i atrakcji południowych Niemiec. Przykładem może być Schwarzwaldhochstraße kojarzona z zegarami z kukułką, szynką szwarcwaldzką i malowniczymi krajobrazami lub Deutsche Burgenstrasse wiodąca z Mannheim przez Heidelberg do Heilbronn i dalej do Norymbergi.

    Oficjalną stronę turystyczną Badenii-Wirtembergii znajdziecie pod adresem: https://www.tourismus-bw.de

    Württemberger Weinstraße

    Lubicie wino, dobre jedzenie i macie ochotę na relaksującą wycieczkę? Jeśli tak, doskonałym miejscem na wymarzony urlop może okazać się Württemberger Weinstraße. Ta trasa turystyczna o długości ponad 500 kilometrów wiedzie przez wszystkie regiony winiarskie Wirtembergii i obok wielu znanych zabytków południowych Niemiec. Możecie pokonywać ją zarówno rowerem, jak i samochodem. Czekają na Was malownicze winnice, średniowieczne zamki i imponujące pałace, idylliczne wioski, ale i duże miasta, jak Stuttgart, wreszcie piękne krajobrazy Wirtembergii.

    Württembergr Weinstraße

    Württemberger Weinstraße rozpoczyna się w Oberstetten  w dolinie rzeki Tauber, a następnie prowadzi wzdłuż brzegów rzeki i przez malowniczy pagórkowaty krajobraz na południe od Jury Szwabskiej.

    Będąc w tym regionie, nie zapomnijcie wybrać się na degustację win.

    Szczegółowe informacje na temat Württemberger Weinstraße znajdziecie pod adresem: https://www.heilbronnerland.de/de/wein/weinwege/wurttemberger-weinstrasse

    Schwarzwald

    Schwarzwald – pasmo górskie w południowo-zachodnich Niemczech rozciągające się od południowego krańca do środka Badenii-Wirtembergii – stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w południowych Niemczech. Wielu z nas z tym regionem Niemiec kojarzą się zegary z kukułką, średniowieczne miasta, wędzona szynka i tort szwarcwaldzki.

    Bez względu na to, czy spędzacie tutaj urlop letni czy zimowy, czy zależy Wam bardziej na zabiegach wellness czy raczej na aktywnym wypoczynku, niezależnie od tego, czy jesteście emerytami czy rodzicami wyjeżdżającymi na wakacje z małymi dziećmi: Schwarzwald jest niezwykle różnorodny i dla każdego turysty, o każdej porze roku, ma coś do zaoferowania.

    Schwarzwald jest również idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej. Region przecina dobrze oznakowana sieć szlaków. Góry te cieszą się także dużą popularnością wśród rowerzystów, znajduje się tutaj licząca ponad 8.500 km sieć tras przeznaczona dla rowerów górskich. Jeśli jesteście zainteresowani tą formą aktywnego wypoczynku w Schwarzwaldzie, polecamy odwiedzić stronę internetową https://www.schwarzwald-tourismus.info/erleben/radfahren/mountainbike/.

    Jeśli chodzi o miasta w Schwarzwaldzie, warto skierować swoje kroki do Fryburga Bryzgowijskiego (Freiburg im Breisgau). Ale polecamy odwiedzić także mniejsze miejscowości, takie jak Gersbach, Gengenbach czy Bad Wildbad. Ta ostatnia przyciąga np. ścieżką w koronach drzew, mostem wiszącym i czynną latem kolejką linową.

    Freiburg im Breisgau

    Przyjemnym miejscem dla rodzin jest Barfußpark Dornstetten, gdzie można spacerować boso. Polecamy też szlak Alpine Pfad am Felsberg oraz Westweg, najstarszy wysokogórski szlak turystyczny w Niemczech. Prowadzi on przez najwyższe szczyty Schwarzwaldu od Pforzheim do Bazylei.

    Wśród miłośników sportów wodnych wielką popularnością cieszą się jeziora Titisee oraz Schluchsee, największe jezioro w Schwarzwaldzie.

    Prawdopodobnie najbardziej spektakularny letni tor saneczkowy w Niemczech znajduje się na Hasenhorn w pobliżu miasteczka Todtnau. Kręta trasa w dół doliny ma długość aż 3 km.

    Schwarzwald jest świetnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie, skoki narciarskie, saneczkarstwo, łyżwiarstwo, a nawet wędrówki w rakietach śnieżnych, snowkite i wyścigi psich zaprzęgów: w Schwarzwaldzie możecie wybrać taką aktywność, która najlepiej trafia w Wasze gusta.

    Oficjalną stronę turystyczną Schwarzwaldu znajdziecie pod adresem: https://www.schwarzwald-tourismus.info

    Wutachschlucht

    Grzmiące wodospady i strome wąwozy – Wutachschlucht w Naturpark Südschwarzwald to „Wielki Kanion Schwarzwaldu” i jeden z największych kanionów w Niemczech.

    Wutachschlucht to jeden z ostatnich naturalnych krajobrazów rzecznych w Europie Środkowej, który tworzy dolinę o głębokości do 200 metrów i długości 50 kilometrów na południu Schwarzwaldu.

    Wutachschlucht jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc w Schwarzwaldzie. Wędrówka wąwozem będzie niezapomnianym przeżyciem dla każdego miłośnika przyrody i turystyki pieszej. Jest to obszar chroniony cechujący się ogromną różnorodnością biologiczną, zamieszkiwany przez około sto gatunków ptaków i ponad dwieście gatunków motyli. Możecie tu spotkać zimorodka i niezwykle rzadki gatunek motyla zwany niepylakiem apollo. Obecna jest tu również niemal połowa wszystkich gatunków roślin typowych dla Europy Środkowej, w tym niektóre krytycznie zagrożone wyginięciem.

    Wutachschlucht

    Wutachschlucht najlepiej zwiedzić pokonując 119-kilometrowy szlak Schluchtensteig. Na niektórych odcinkach jest on trudny, wymaga dobrej kondycji i umiejętności pokonywania niebezpiecznych szlaków wysokogórskich, ale za jest wyjątkowo piękny i pozwala poczuć smak przygody. Jeden z najpiękniejszych odcinków to ten pomiędzy Wutachmühle a Schattenmühle.

    Oficjalną stronę turystyczną regionu Wutachschlucht znajdziecie pod adresem: http://www.wutachschlucht.de

    Linachtalsperre

    Szczególną atrakcją turystyczną w Schwarzwaldzie jest Linachtalsperre. Ta zapora w pobliżu miasta Vöhrenbach to imponujący zabytek o wyjątkowej architekturze, który można podziwiać wędrując 6-kilometrowym okrężnym szlakiem przez zacienione leśne ścieżki. Wzdłuż całej trasy znajdują się tablice informacyjne przedstawiające ciekawostki techniczne dotyczące konstrukcji zapory.

    Wycieczka rozpoczyna się przy elektrowni zbudowanej w stylu secesyjnym i wiernie odrestaurowanej. Idąc wzdłuż szlaków turystycznych oznaczonych żółtym rombem, po około godzinie dotrzecie do wysokiej na 25 metrów zapory Linachtalsperre. Imponująca konstrukcja składa się z 13 łuków i 12 filarów. Z tego miejsca roztacza się piękny widok na jezioro i bieg rzeki Linach.

    Wokół jeziora znajduje się malowniczy teren rekreacyjny.

    Oficjalną stronę turystyczną miasta Vöhrenbach zawierającą informacje na temat zapory Linachtalsperre znajdziecie pod adresem: http://www.voehrenbach.de/linachtalsperre/

    Jura Szwabska (Schwäbische Alb)

    Jura Szwabska to malownicze niskie pasmo górskie, świetnie nadające się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

    Tutejszy krajobraz przecinają rzeki Dunaj i Neckar, które rzeźbią głębokie wąwozy o stromych ścianach skalnych.

    W regionie tym znajduje się rozbudowana sieć przyrodniczych szlaków turystycznych. Niezależnie od tego, czy wybierzecie trasy przeznaczone na jednodniową wędrówkę, czy też szlaki długodystansowe, ścieżki znajdujące się w regionie Jury Szwabskiej poprowadzą Was przez lasy i skaliste doliny, wzdłuż Dunaju i do wspaniałych punktów widokowych.

    Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie na stronie: https://www.schwaebischealb.de/wandern

    Najpopularniejszym długodystansowym szlakiem turystycznym jest Albsteig. 358-kilometrowa trasa wiodąca obok romantycznych zamków oferuje spektakularne widoki i urzeka pięknem krajobrazu. Tak jak w przypadku wszystkich długodystansowych szlaków turystycznych, warto pokonać przynajmniej jeden etap dzienny.

    Klimat w regionie Jury Szwabskiej jest chłodny, wietrzny i surowy, ale charakteryzuje się dużą liczbą godzin słonecznych.

    Miastem wartym odwiedzenia w Jurze Szwabskiej jest Nördlingen (położone bezpośrednio za granicą z Bawarią) z zabytkowym centrum i dobrze zachowanym pierścieniem murów obronnych. Polecamy również wycieczkę do położonej nad rzeką Neckar Tybingi z piękną starówką i zamkiem.

    Jura Szwabska ze względu na ukształtowanie terenu cieszy się popularnością wśród wspinaczy. Przyjeżdżają tutaj chętnie również miłośnicy sportów zimowych, aczkolwiek nie jest ona tak popularnym celem turystycznym jak położony w pobliżu Schwarzwald.

    Wspaniałym miejscem na odpoczynek i jednocześnie doskonałym punktem widokowym w regionie Jury Szwabskiej jest Breitenstein. Rozpościera się stad niesamowita panorama okolicznych gór i dolin.

    Oficjalną stronę turystyczną Jury Szwabskiej znajdziecie pod adresem: https://www.schwaebischealb.de

    Blautopf

    Magia. To pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, gdy stoi się nad Blautopf w Blaubeuren, jednym z najsłynniejszych cudów natury w Niemczech. Z tym niezwykle pięknym źródłem wiąże się wiele legend.

    Głęboki niebieski kolor tego zbiornika wodnego, który mieni się w różnych odcieniach w zależności od kąta padania światła, najlepiej prezentuje się przy pięknej pogodzie. Pod powierzchnią ziemi znajduje się rozległy system jaskiń. Mogą tu nurkować tylko doświadczeni nurkowie jaskiniowi.

    Blautopf

    Oficjalną stronę turystyczną Blaubeuren, miasta słynącego z unikalnego źródła o krystalicznie czystej, turkusowej wodzie, znajdziecie pod adresem:  https://www.blaubeuren.de/de/Tourismus

    Jezioro Bodeńskie (Bodensee)

    Jest to trzeci pod względem popularności cel urlopowy w Niemczech: największe jezioro w tym kraju i w całym obszarze niemieckojęzycznym.

    Jezioro Bodeńskie znajduje się na samym południu Niemiec, na granicy Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Szwajcarii i Austrii. Wyróżnia się czystą wodą, łagodnym klimatem, niezliczonymi atrakcjami i bajeczną alpejską scenerią.

    jezioro Bodeńskie

    Zarówno samo Jezioro Bodeńskie, jak i jego okolice oferują wiele sposobów na spędzanie czasu wolnego. Spora grupa turystów wybiera to miejsce na urlop ze względu na możliwość zażywania kąpieli, żeglowania i uprawiania windsurfingu.

    Wokół Jeziora Bodeńskiego znajduje się gęsta sieć ścieżek rowerowych. Klasykiem jest Bodenseeradweg, która prawie na całej trasie prowadzi wokół jeziora, blisko jego brzegu. Także jeziora Untersee i Überlinger See można objechać dookoła na rowerze. Wokół Jeziora Bodeńskiego prowadzi również okrężny szlak pieszy, który miejscami przebiega nawet bliżej jeziora niż ścieżka rowerowa.

    Na południowym brzegu Jeziora Bodeńskiego znajdują się dwie linie kolei zębatej, które zachwycą fanów podróżowania pociągiem. Jeśli wolicie poruszać się drogą wodną, możecie wybrać rejs statkiem po jeziorze.

    Zdecydowanie warto odwiedzić miasto Lindau. Jest ono nie tylko bardzo atrakcyjnie położone, ale ponadto zachwyca wspaniałą starówką z wąskimi uliczkami i ładnym portem, który uważany jest za najpiękniejszy port śródlądowy w Niemczech. Tutaj znajduje się również najbardziej wysunięta na południe latarnia morska w Niemczech.

    Największym miastem nad Jeziorem Bodeńskim jest Konstancja. Warto zwiedzić tutejszą zabytkową starówkę i piękne promenady nad jeziorem.

    Wybierając się nad Jezioro Bodeńskie, koniecznie zaplanujcie wizytę na wyspie kwiatów Mainau. Od marca do października znajdziecie tu niesamowitą obfitość egzotycznych kwiatów i roślin śródziemnomorskich. Aranżacje kwiatowe są artystycznie ułożone i jest tu tak pięknie, że nie będziecie chcieli opuścić wyspy.

    Jezioro Bodeńskie, a w szczególności Konstancja, Lindau i Mainau, są chętnie odwiedzane. Szczególnie w okresie wakacyjnym bywa tu tłoczno i tworzą się korki. Jeśli więc wolicie ciszę i spokój, lepiej wybrać się tu poza głównym sezonem turystycznym.

    Oficjalną stronę turystyczną regionu Jeziora Bodeńskiego znajdziecie pod adresem: https://www.bodensee.eu/de

    Hegau i Untersee

    Hegau to przedziwny krajobraz. Na pagórkowatym terenie pomiędzy Jurą Szwabską a Jeziorem Bodeńskim wznosi się dziewięć wygasłych wulkanów. Najsłynniejszym z nich jest Hohentwiel koło Singen. Znajdziecie tu ruiny twierdzy, a także jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Niemczech z najwyżej położoną winnicą. Wyjątkowy mikroklimat sprawia, że na stromych zboczach rosną tutaj rzadkie gatunki orchidei.

    Również w pobliżu innych wulkanów Hegau budowano w średniowieczu zamki i mniejsze fortyfikacje. W promieniu 20 kilometrów jest ich 380. To sprawia, że Hegau jest jednym z regionów o największej liczbie zamków w Niemczech.

    W Untersee znajdziecie naturalnie ukształtowane brzegi, malownicze zatoki, urokliwe grzbiety górskie i mnóstwo historycznych budowli. Untersee jest również jednym z najważniejszych regionów Europy Środkowej pod względem różnorodności występujących tu gatunków ptaków.

    Hegau jest również wyjątkowy ze względu na bezpośrednią bliskość Szwajcarii. Znajdujący się w pobliżu Schaffhausen Rheinfall jest największym wodospadem w Europie pod względem przepływu. Około 600 tysięcy litrów wody na sekundę spada tutaj z wysokości 23 metrów i na szerokości około 150 metrów.

    Oficjalną stronę turystyczną Hegau znajdziecie pod adresem: https://www.hegau.de

    Weinstadt

    Weinstadt im Remstal to małe miasteczko, które powstało w 1975 roku z połączenia kilku wsi. Dlatego Weinstadt ma bardziej wiejski niż miejski charakter, co stanowi o jego wyjątkowym uroku. Największą dzielnicą jest Beutelsbach z winiarnią Remstal i zachowanym w niezmienionym stanie centrum wsi. Na uwagę zasługuje również Strümpfelbach z licznymi domami z muru pruskiego.

    Weinstadt jest otoczone winnicami, polami i lasami. Na pierwszym planie jest tutaj przyroda. W licznych miejscowych winiarniach koneserzy mogą kupić regionalne wino i różne specjały. Warto też spróbować przysmaków serwowanych w lokalnych restauracjach.

    „Kultur trifft Natur” to motto Weinstadt. I rzeczywiście tak jest – kultura spotyka się tutaj z naturą. W ciągu roku odbywa się wiele imprez kulturalnych. Należą do nich nie tylko Weinstadt Weindorf na rynku w Weinstadt-Beutelsbach, Leuchtender Weinber, czy Nacht der offenen Keller. W ciągu całego roku można  również uczestniczyć w takich wydarzeniach jak dni jazzu, występy kabaretu i wielu innych.

    Wokół Weinstadt jest też wiele do odkrycia w Remstal. Wiele miejsc zostało odnowionych lub na nowo urządzonych na wystawę ogrodniczą Remstalgartenschau 2019. Do zwiedzania bliższej i dalszej okolicy zachęcają liczne szlaki turystyczne, z których część wyposażona jest w edukacyjne tablice informacyjne.

    Weinstadt i Remstal to idealne miejsce dla osób w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy przyjedziecie tu sami, z partnerem lub z rodziną, znajdziecie tutaj całe spektrum możliwości spędzenia wspaniałego i relaksującego urlopu.

    Obszerny artykuł na temat Weinstadt, a także opisy kilku pobliskich miejscowości można znaleźć na blogu znajdującym się pod adresem: https://www.tanjas-life-in-a-box.com/blog/.

    Oficjalną stronę turystyczną Remstal znajdziecie pod adresem: https://remstal.de

    Dunajska Droga Rowerowa (Donau-Radweg)

    Donau-Radweg jest przez wielu zaliczana do najpiękniejszych tras rowerowych w Niemczech.

    Szlak prowadzi od Schwarzwaldu do Morza Czarnego na długości ponad 2.800 km i wiedzie przez kilka krajów. 560 km trasy leży na terenie Niemiec. Droga obfituje w piękne krajobrazy i liczne skarby kultury.

    Niemiecka część trasy jest doskonale zagospodarowana i oznakowana. W Szwarzwaldzie niektóre podjazdy są dość wymagające, ale ogólnie rzecz biorąc Donau-Radweg przebiega przez stosunkowo płaski teren i dlatego jedzie się nią łatwo i przyjemnie.

    Etapy w Badenii-Wirtembergii prowadzą z Donaueschwingen do Ulm. W Bawarii trasa rowerowa wiedzie z Ulm do Passau. Później można kontynuować jazdę przez terytorium Austrii w kierunku Wiednia.

    Podróż rowerem po południowych Niemczech możecie zaplanować na własną rękę lub dołączyć do grupowej wycieczki z przewodnikiem. Większość hoteli oferuje transport bagażu do następnego miejsca zakwaterowania, dzięki czemu można jeździć na rowerze wygodnie i bez obciążenia.

    Bawaria

    Bawaria jest po Morzu Bałtyckim zdecydowanie najbardziej lubianym regionem turystycznym w Niemczech i najczęściej odwiedzanym niemieckim krajem związkowym.

    Bawarskie tradycje i zwyczaje, ale także piękne krajobrazy i urozmaicona oferta turystyczna to główne atuty tego obszaru Niemiec. Największy i najbardziej wysunięty na południe kraj związkowy Niemiec oferuje wszystko, czego pragną turyści – począwszy od Alp, poprzez przepiękne jeziora, aż po znane na całym świecie zamki i bogate w tradycję miasta. W Bawarii nie brakuje również rozkoszy kulinarnych, gościnności i tradycji.

    Czy to lato, czy zima: Bawaria jest warta odwiedzenia o każdej porze roku, a spędzając tutaj urlop przekonacie się, że południowe Niemcy mają do zaoferowania o wiele więcej, niż sobie wyobrażaliście.

    Oficjalną stronę turystyczną Bawarii znajdziecie pod adresem: https://www.bayern.by

    Park Narodowy Lasu Bawarskiego (Nationalpark Bayerischer Wald)

    Las Bawarski jest jednym z największych obszarów leśnych w Europie i idealnym miejscem dla osób preferujących aktywny wypoczynek, amatorów wycieczek pieszych i rowerowych, a także doskonale nadaje się na wyprawę z całą rodziną.

    Park Narodowy Lasu Bawarskiego jest najstarszym parkiem narodowym w Niemczech. Najwyższym szczytem jest Großer Arber, który jest świetnym miejscem do uprawiania sportów zimowych.

    Las Bawarski uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc spacerowych w Niemczech. Znajdują się tu zarówno piękne i łatwe do pokonania szlaki, jak i wymagające trasy charakteryzujące się dużymi różnicami wysokości. Przez środek Lasu Bawarskiego przebiega najdłuższy w Niemczech szlak turystyczny Goldsteig o długości 660 km. Wykaz tras dostępnych w tym regionie Niemiec można znaleźć na stronie internetowej Lasu Bawarskiego pod adresem: https://www.bayerischer-wald.de/Urlaubsthemen/Wandern.

    Znanymi miejscowościami w Lesie Bawarskim są Bodenmais i Zwiesel. Będąc w Bodenmais warto obejrzeć wodospady Rißloch. Szczególnie polecamy wycieczkę kajakową przez „Bawarską Kanadę”, region rzeki Schwarzer Regen, z Zwiesel do Viechtach. Godna polecenia jest również największa na świecie ścieżka w koronach drzew, znajdująca się w pobliżu Neuschönau. Z tego miejsca można podziwiać Las Bawarski z zupełnie innej perspektywy, a przy dobrej pogodzie rozciąga się stąd wspaniały, daleki widok na park narodowy.

    Park narodowy jest idealnym miejscem na rodzinne wędrówki, a w Nationalparkzentrum Falkenstein młodzi i starsi mogą w sposób interaktywny odkrywać tajemnice przyrody.

    Oficjalną stronę turystyczną Lasu Bawarskiego znajdziecie pod adresem: https://www.bayerischer-wald.de

    Barmsee

    Barmsee to spokojne górskie jezioro położone na terenie gminy Krün w powiecie Garmisch-Partenkirchen. Krótka trasa do i wokół jeziora będzie odpowiednia nawet dla tych, którzy nie przepadają za pieszymi wędrówkami. Już po przybyciu na parking w Krün można zachwycić się piękną panoramą. Drogowskazy wskazujące odległości i orientacyjny czas potrzebny do ich pokonania wskażą Wam kierunek, w którym należy podążać, aby dotrzeć do jeziora Barmsee. Z tego miejsca idzie się około 20 minut do brzegu jeziora. Na spacer wokół Barmsee zarezerwujcie sobie dobre dwie godziny.

    Barmsee

    Najpierw niepozorna żwirowa ścieżka prowadzi lekko pod górę przez zaciszny kawałek lasu, w którym znajduje się jezioro Grubsee. Po pokonaniu kolejnego krótkiego odcinka prowadzącego pod górę, szlak zaczyna ponownie schodzić w dół. Pomiędzy gałęziami drzew rozpościera się wspaniały widok na jezioro Barmsee. Po dotarciu na dół Wasz wysiłek zostanie nagrodzony wspaniałym widokiem, który teraz ukaże się Wam w pełnej okazałości.

    Wiele małych ławeczek nad brzegiem jeziora zachęca do odpoczynku. Rozkoszujcie się ciszą, odprężcie się i poczujcie majestat i spokój gór. Barmsee jest wspaniałym zakątkiem przyrody, który ma wiele do zaoferowania nie tylko dla miłośników fotografii, ale także amatorów pieszych wędrówek i przyrody.

    Z Barmsee możecie udać się w dalszą drogę w kierunku jeziora Geroldsee, które jest niezwykle atrakcyjnym miejscem do fotografowania.

    Więcej informacji o regionie znajdziecie pod adresem: https://www.alpenwelt-karwendel.de/barmsee-bergsee-kruen

    Sylvensteinspeichersee

    Sylvensteinspeicher, zwany również Sylvensteinstausee lub po prostu Sylvensteinsee, to zbiornik zaporowy w Isarwinkel w gminie Lenggries, przy drodze z Bad Tölz do Achensee. Tutejsza piękna górska panorama przyciąga żeglarzy, turystów i fotografów. Waszą uwagę szybko przykuje turkusowo-niebieska woda jeziora Sylvensteinsee. Bezpośrednio przy moście Fallner-Klamm znajduje się parking, który jest świetnym punktem wypadowym do zwiedzania okolicy. Możecie udać się wzdłuż jeziora w kierunku rzeki Izary, ale także w kierunku Seespitze.

    Sylvensteinspeichersee

    Więcej informacji na temat jeziora Sylvensteinsee przygotowanych przez gminę Lenggries znajdziecie pod adresem: https://www.lenggries.de/sylvensteinsee-1

    Königssee i Obersee

    Potężne alpejskie skały opadają niemal pionowo w dół do brzegu malowniczego jeziora Königssee. Z pewnością znacie ten widok z pocztówek, gdyż jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w południowych Niemczech.

    Jezioro Königssee koło Berchtesgaden znajduje się w najbardziej wysuniętym na południowy wschód zakątku Niemiec i nie bez powodu zaliczane jest do najpiękniejszych i najbardziej znanych jezior w Alpach.

    Ze szczytu Jenner, na który można wspiąć się samodzielnie lub wjechać kolejką Jennerbahn, rozciąga się wspaniały widok.

    Romantycznie usytuowana na półwyspie przy zachodnim brzegu jeziora Königssee, znajduje się pielgrzymkowa świątynia św. Bartłomieja (Kirche St. Bartholomä). Czerwone wieże z cebulastymi kopułami na tle gigantycznych Alp stanowią obiekt uwielbiany przez miłośników fotografii.

    Do kaplicy można łatwo dotrzeć statkiem. Dostaniecie się tam również pieszo, ale wymaga to pokonania trudnego, wysokogórskiego szlaku.

    Oprócz znanego Königssee, warto odwiedzić również położone za nim jezioro Obersee. Można do niego dopłynąć statkiem przez jezioro Königssee.

    Z Obersee w pół godziny dotrzecie do Röthbachfell, najwyższego wodospadu w Niemczech o wysokości 470 metrów. Warto po drodze zatrzymać się w schronisku Fischunkelalm.

    Więcej informacji o tym regionie można znaleźć pod adresem: https://www.koenigssee.de

    Rossfeld-Panoramastraße

    Rossfeldpanoramastraße w Alpach Berchtesgadeńskich jest prawdopodobnie jedną z najpiękniejszych dróg w Niemczech. Zwłaszcza wczesnym rankiem roztacza się tu wspaniały widok na okoliczne góry.

    Najwyżej położona droga panoramiczna w Niemczech prowadzi na odcinku 15 kilometrów przez niepowtarzalny wysokogórski alpejski krajobraz w powiecie Berchtesgadener Land. Znajdziecie tu przestronne parkingi, z których roztaczają się wspaniałe widoki na masywy górskie i okolicę.

    Przejazd drogą panoramiczną podlega opłacie. Obecnie wynosi ona 8,50 euro za samochód osobowy i 5,00 euro za motocykl. Droga jest przejezdna również w zimie.

    Będąc w tym regionie warto również zwiedzić miejscowość Berchtesgaden, ośrodek turystyczny i centrum sportów zimowych.

    Oficjalną stronę turystyczną Rossfeldpanoramastraße znajdziecie pod adresem: https://www.rossfeldpanoramastrasse.de

    Chiemgau

    Wspaniałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i wypoczynku znajdziecie u podnóża Alp w Chiemgau, pięknym regionie obfitującym w jeziora.

    Jednym z miejsc, które musicie zobaczyć, jest dawny klasztor benedyktynów – Kloster Seeon, położony na półwyspie nad jeziorem Klostersee. Malowniczo wkomponowany w piękny krajobraz stanowi obiekt uwielbiany przez fotografów.

    Pobyt nad jeziorem Chiemsee warto połączyć z wizytą w oddalonej o 40 minut jazdy samochodem gminie Inzell. Już po chwili będziecie mogli podziwiać Chiemgauer Alpen – pasmo górskie, będące częścią Alp Bawarskich, cieszyć się sielskim krajobrazem i udać się na wędrówkę, która pozwoli Wam oderwać się od codzienności. Małe uzdrowisko jest znane przede wszystkim jako zimowy kurort oraz narodowy ośrodek treningowy dla łyżwiarzy szybkich. Jednak ta miejscowość będzie świetnie nadawała się także na letni urlop. Czekają tu na Was urozmaicone szlaki, które można przemierzać pieszo lub rowerem.

    Na wędrówki w Chiemgau polecamy szczególnie Winklmoosalm. Płaskowyż położony na wysokości 1200 m n.p.m. wspaniale nadaje się na spacery o każdej porze roku. W lecie nieodłącznym elementem tutejszego sielskiego bawarskiego krajobrazu są stada krów i cieląt. Winklmoosalm przecinają liczne szlaki piesze, rowerowe i trasy dla rowerów górskich o różnym stopniu trudności. Ich przegląd można znaleźć na stronie: https://www.chiemsee-chiemgau.info/winklmoosalm-wandern

    Oficjalną stronę turystyczną alpejskiego regionu Chiemsee znajdziecie pod adresem: https://www.chiemsee-alpenland.de

    Schrecksee

    W romantycznej dolinie na wysokości 1813 m n.p.m. w Alpach Algawskich (Allgäuer Alpen) znajduje się jezioro Schrecksee. To wspaniałe wysokogórskie jezioro uznawane jest niekiedy za najpiękniejsze jezioro górskie w Alpach i jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody i fotografów.

    Do jeziora Schrecksee prowadzi dość wymagający, około 8-kilometrowy szlak rozpoczynający się w miejscowości Hinterstein. Mimo, że jezioro Schrecksee jest obecnie stosunkowo dobrze znane, niewielu turystów decyduje się na tę wędrówkę, dlatego poza sezonem często można podziwiać jezioro w całkowitej samotności.

    Schrecksee

    Trasa wiodąca do jeziora Schrecksee prowadzi najpierw przez Hintersteiner Tal, dziewiczą i spokojną górską krainę. Od Taufersalpe pnie się stromo w górę. Samo jezioro Schrecksee leży w przepięknej scenerii. Mała wyspa na jeziorze i otaczające ją szczyty górskie odbijają się w głębokim błękicie wody.

    Najodważniejsi robią kilka kółek w lodowatej wodzie górskiego jeziora, po czym wracają tą samą drogą do punktu początkowego.

    Uwaga: biwakowanie pod namiotem nad jeziorem Schrecksee jest niestety zabronione, służby kontrolują przestrzeganie tego zakazu.

    Wąwóz Partnach (Partnachklamm) w pobliżu Garmisch Partenkirchen

    Wąwóz Partnach jest wyżłobionym przez górską rzekę Partnach głębokim wąwozem o długości 700 metrów, niedaleko miasta Garmisch-Partenkirchen. Strome, masywne ściany skalne Partnachklamm wznoszą się na wysokość 80 metrów. W dole płynie woda, która od tysięcy lat drąży skały. Wędrówka przez ten wąwóz,  który zachwyca grą kolorów oraz różnorodnością kształtów i struktur jest wyjątkowym przeżyciem i wielką gratką dla miłośników fotografii.

    Wąwóz Partnach

    Na wędrówkę przez wąwóz Partnach możecie wybrać się również zimą. Przedziwny świat lodu z ogromnymi soplami i połyskującymi biało-niebieskimi lodowymi kurtynami jest o tej porze roku wyjątkowym zjawiskiem.

    Niedaleko od Partnachklamm znajduje się mniejszy od niego wąwóz Leutasch, również otwarty dla turystów.

    W pobliżu Partnachklamm i Leutaschklamm znajduje się malownicza wioska Mittenwald, która jest bardzo popularną bazą wypadową na wspaniałe szlaki turystyczne. Miejscowość przyciąga także amatorów sportów zimowych.

    Oficjalną stronę turystyczną wąwozu Partnach znajdziecie pod adresem: http://www.partnachklamm-info.de

    Szczegółowe informacje na temat regionu Mittenwald/Karwendel są dostępne pod adresem: https://www.alpenwelt-karwendel.de

    Natomiast oficjalna strona turystyczna gminy Garmisch-Partenkirchen to: https://www.gapa.de

    Jägersteig w pobliżu Dollnstein

    Jägersteig to około 3,5-kilometrowa via ferrata kategorii A, którą jest w stanie pokonać każdy, kto ma trochę kondycji, pewny krok i solidne górskie buty.

    Na tej pięknej, dzikiej trasie biegnącej wśród lasów i skał, o miejscami alpejskim charakterze, można podziwiać wspaniałe widoki na Urdonautal. Na końcu ścieżki znajduje się imponująca brama skalna Beixenstein.

    Jägersteig to miejsce, do którego warto się udać, gdy chcecie uciec od turystycznego zgiełku. Może się zdarzyć tak, że będziecie tutaj całkiem sami, co pozwoli Wam się wyciszyć i po prostu cieszyć się otaczającą Was przyrodą.

    Więcej informacji na temat szlaku Jägersteig znajdziecie pod adresem: https://www.naturpark-altmuehltal.de/routen/jaegersteig-398/

    Fünf-Flüsse-Radweg (trasa rowerowa pięciu rzek)

    Urozmaicona i piękna trasa rowerowa Fünf-Flüsse-Radweg o długości 320 kilometrów prowadzi z Norymbergi przez centralną część Bawarii i łączy pięć wyjątkowych dolin rzecznych, niekiedy dzikich, innym razem łagodnych, tak charakterystycznych dla krajobrazu Bawarii.

    Trasa Fünf-Flüsse-Radweg jest łagodna i przyjemna, po drodze czeka na Was tylko kilka dłuższych podjazdów. Szlak rozpoczyna się w Norymberdze i biegnie wzdłuż pięciu bawarskich rzek: Dunaju, Pegnitz, Vils, Naab, i Altmühl. Doliny są pokryte zielonymi łąkami, falistymi, zalesionymi pagórkami i ostrymi skałami. Pełno tu zamków, pałaców i historycznych miasteczek. Warto zrobić dłuższy przystanek w Regensburgu, największym obok Norymbergi mieście położonym na szlaku.

    Trasa rowerowa podzielona jest na pięć etapów o długości od 35 do 75 kilometrów. Wszędzie znajdziecie bogatą bazę noclegową. Znajdujące się wzdłuż całej trasy przyjemne ogródki piwne i stylowe gospody zachęcają do odpoczynku i posilenia się przed dalszą drogą.

    Więcej informacji na temat trasy rowerowej Fünf-Flüsse-Radweg znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej pod adresem: https://fuenf-fluesse-radweg.info

    Schmuttersee

    Jezioro Schmuttersee w pobliżu miejscowości Lechbruck w powiecie Ostallgäu jest wciąż mało znane. Wiedzą o nim głównie wędkarze. A to czyste jezioro w przepięknej alpejskiej scenerii świetnie nadaje się także do kąpieli, natomiast dla tych z Was, którzy nie przepadają za wodą, będzie to wymarzone miejsce na spacer. Możecie też tu po prostu odpocząć lub poopalać się na łące. Jeśli dopadnie Was głód, nieopodal znajdziecie kiosk z przekąskami.

    Podczas gdy w miesiącach letnich inne jeziora w Bawarii są często zatłoczone , tutaj można zaznać ciszy i spokoju.

    W bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Schmuttersee znajduje się ścieżka rowerowa Dampflok-Radweg, która biegnie przez Bawarię na długości 80 km.

    Rieskrater i Nördlingen

    14,5 mln lat temu w ziemię uderzyła z ogromną siłą asteroida, wskutek czego powstał Nördlinger Ries, jeden z najlepiej zachowanych kraterów uderzeniowych na świecie. Znajduje się on na terenie Bawarii, pomiędzy Jurą Szwabską a Wyżyną Frankońską, w pobliżu miasta Nördlingen. Średnica krateru wynosi niemal 25 km.

    Szczególną atrakcją tego regionu jest również miasto Nördlingen z piękną, zabytkową starówką i niemal w pełni zachowanymi murami miejskimi. Jeśli lubicie stare budynki oraz interesujecie się historią, Nördlingen będzie dla Was idealnym celem wycieczki. Z wysokiej na 90 metrów wieży kościelnej dobrze widać krawędź krateru.

    Ze względu na uderzenie meteorytu, wyjątkowy jest nie tylko krajobraz wokół krateru Ries, ale również skały, które się tutaj znajdują. Krater jest sensacją na skalę światową. Szkolili się tu nawet astronauci biorący udział w programie Apollo.

    Więcej informacji na temat Rieskrater znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej pod adresem: https://www.geopark-ries.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x