Ubezpieczenie zdrowotne jest jednym z najważniejszych ubezpieczeń społecznych, niezależnie od tego gdzie się znajdujemy.
Ubezpieczenie zdrowotne po przyjeździe do Niemiec
Po przyjeździe do Niemiec może okazać się, że zachorowaliśmy. Co w takim momencie zrobić? Wiele osób rezygnuje wtedy z udania się do lekarza nie wiedząc, że mogą także skorzystać w Niemczech z usług medycznych. Jeśli przyjechaliśmy do Niemiec krótko po tym jak zakończyliśmy pracę w Polsce i zakończyliśmy nasze ubezpieczenie w ZUS lub KRUS, to mamy jeszcze 28 dni ochrony ubezpieczeniowej. To oznacza, że w ciągu tych 28 dni możemy skorzystać jeszcze z karty EKUZ i w tym czasie powinniśmy zadbać o ubezpieczenie w kraju przebywania, czyli w Niemczech.
Kto może ubezpieczyć się w Niemczech?
Warunkiem wstąpienia do państwowej kasy chorych w Niemczech dla osób, które założyły tutaj własną działalność gospodarczą jest udokumentowanie minimum 12 miesięcy w ciągłości ubezpieczenia ZUS lub KRUS lub w sumie 24 miesięcy w ostatnich 5 latach. Następną możliwością wstąpienia do Państwowej kasy chorych w Niemczech jest podpisanie umowy o pracę. W takim przypadku nie wymagany jest dokument potwierdzający ubezpieczenie w Polsce i do ubezpieczenia socjalnego w Niemczech wstępujemy z dniem rozpoczęcia pracy. Dla obu tych grup klientów możliwe jest ubezpieczenie rodzinne wolne od składek dla członków rodziny także mieszkający w Polsce. Odbywa się to oczywiście na wniosek głównego ubezpieczonego.
Dla osób które nie spełniają warunków przystąpienia do państwowej kasy chorych pozostaje możliwość ubezpieczenia prywatnego. Należy jednak spróbować wszystkiego aby wstąpić do państwowej kasy chorych, gdyż jest to ubezpieczenie najkorzystniejsze dla samego ubezpieczonego i jego rodziny. W tym celu dobrze byłoby wyszukać polskomówiącego doradcę, bezpośredniego pracownika kasy chorych. W odróżnieniu od ubezpieczenia zdrowotnego prywatnego, kasa chorych nie zadaje pytań na temat zdrowia i wieku ubezpieczonego i nie ma to wpływu na wysokość składki tego ubezpieczenia. Należy zwrócić tu jednak uwagę, że decydując się na ubezpieczenie prywatne, zamykamy sobie furtkę wstąpienia do państwowej kasy chorych.
Różnicą polskiego systemu ubezpieczeniowego od tego w Niemczech jest fakt istnienia 124 państwowych kas chorych. Decyzja do jakiej kasy chorych wstąpimy należy tylko do nas. W 90 procentach świadczenia tychże kas nie różnią się. Ważnym aspektem wyboru kasy chorych byłoby między innymi posiadanie polskojęzycznego doradcy. Warto zwrócić także uwagę, czy wybrana przez nas kasa chorych jest kasą regionalną czy działa też na terenie całych Niemiec.
Ważne jest, jeśli jednak uznamy, że emigracja nam się nie powiodła, aby wymeldować się z państwowej kasy chorych w Niemczech, aby nie narastały nam dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem!
Zakładam gewerbe ,w jakim czasie powinnam podjac ubezpieczenie i w jakiej kasie najkorzysstniej i ile.Elizabet.
najlepiej od razu by nie placic zaleglych sklaek.Jak to twoje pierwsze ub w niemcech to mozesz w panstwowej.prywatne nie sa tak wydajne bo trzeba placic od siebie pienioadze czyli tzw wlasny wklad.czym mniejsza rata tym wiekszy wklad wlasny a polega on na tym ze np masz 600 euro rocznie wlasnego wkladu to do tych 600 placisz za leczenie sama potem juz kasa ale oni nie pokrywaja wszystkiego leczenia.cena zalezy tez od wieku i najczesciej od wypelnionej ankiety zdrowotnej. Majac np 45 lat to koszt okolo 200euro miesiecznie ale to zalezy tez od tego czy to kobieta czy mezczyzna.w prywatnej nie… Czytaj więcej »
dzien dobry
mam pytanie odnosnie bezpieczenia zdrowotnego mojej rodziny:
maz jest zatrudniony od 2014 r w DE na umowe o prace, posiada meldunek w DE i tam przebywa ze wzgledu na wykonywana prace, ale w Polsce tez jest zameldowany i jego tak zwane „centrum interesow zyciowych” miEsci sie chyba w PL, w Polsce mieszkam rowniez ja i dwoje naszych dzieci .
Czy mnie i dzieci obejmuje rodzinne ubezpieczenie zdrowotne meza gdy jestesmy przez meza zgloszeni jako czlonkowie rodziny? Ja w Polsce nie pracuje i nie mam ubezpieczenia zdrowotnego z zadnego tytulu.
Barbara
Czy jeżeli chcę przeprowadzić się do Niemiec, zameldować, ubezpieczyć i znaleźć pracę to muszę być uprzednio ubezpieczona w Polsce? Nie ukończyłam 26 roku życia, nie jestem na ten moment osobą uczącą się ani pracującą, poprzedni pracodawca zrobił ze mnie głupka i mnie nie ubezpieczył.