Pytania dotyczące niemieckich ubezpieczeń zdrowotnych

  Poniżej przedstawiamy pytania dotyczące niemieckich ubezpieczeń zdrowotnych, które zostały zadane na naszym Fanpage’u na Facebooku.

  1.    Mieszkam na stałe w Niemczech (jestem zameldowana) z moim partnerem. Niestety nie mogę znaleźć zatrudnienia, które zapewniałoby mi ubezpieczenie – przede wszystkim zdrowotne. Słyszałam, że mogłabym ubezpieczyć się prywatnie, ale wiązałoby się to z zapłaceniem składek od momentu formalnego zameldowania, czyli od kwietnia 2015 roku i byłaby to spora suma, która przekracza znacznie moje możliwości. Czy istnieje jakaś inna forma ubezpieczenia zdrowotnego?

  Będąc zameldowana w Niemczech ma Pani obowiąek ubezpieczenia w kraju przebywania. Może Pani ubezpieczyć się dobrowolnie w państwowej kasie chorych i sama opłacać swoje składki ( dla osób bez dochodu około 170€ miesięcznie), warunkiem jednak jest posiadanie do momentu przejścia do kasy chorych w Niemczech ubezpieczenia ZUS lub KRUS przez minimum rok.

  Jeśli nie spełnia Pani tego warunku może Pani ubezpieczyć sie prywatnie, jednak tu składka będzie wyższa oraz musi Pani liczyć sie z dużym udziałem własnym w razie korzystania z tego ubezpieczenia.

  Najprostszą drogą ubezpieczenia się jest podjęcie pracy z zarobkiem przekraczającym 450€ miesięcznie. Wtedy automatycznie, bez dodatkowych warunków, wstępuje Pani do państwowego ubezpieczenia zdrowotnego.

  2.     Pracuję na Gewerbe, czy mogę się ubezpieczyć w Niemczech? Jakie są warunki prywatnie lub inaczej? Proszę o informacje i dziękuję.

  W momencie zawarcia swojej działaności gospodarczej ma się obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego w kraju gdzie Pan pracuje.

  Może Pan wstąpić do państwowej kasy chorych, jeśli do momentu otwarcia tu Gewerby posiadał Pan minimum rok ubezpieczenie ZUS lub KRUS. Składki w niemieckiej kasie chorych musi Pan zapłacić od dnia otwarcia Gewerby.

  Jesli nie spełnia Pan warunków do wstąpienia do państwowej kasy chorych, może Pan sie ubezpieczyć prywatnie. Tu musi Pan odpowiedzieć na pytania dotyczące Pana zdrowia, bowiem wysokość składki zależy od wieku, płci i stanu zdrowia oraz od wysokości udziału własnego.

  3.    Witam, w De pracuję na czarno, nie mam meldunku i ubezpieczenia. Mam kartę EU, a chciałabym tu się leczyć. Na kartę nie mogę. Proszę o radę. Pozdrawiam

  Pracując na czarno i bez meldunku wiele Pan ryzykuje. Licho nie śpi i wiele może się wydarzyć.

  Radziłabym meldunek w Niemczech oraz wstąpienie do państwowej kasy chorych w Niemczech. Jak Pan pisze posiada Pan karte EKUZ, jeśli jest Pan ubezpieczony w Polsce minimum rok, spełnia warunki zawarcia ubezpieczenia w Niemczech.

  4.     Czy zatrudnionemu w Niemczech, który uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu na terenie Polski przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy?

  Jeśli wypadek miał miejsce podczas stosunku pracy i lekarze uznają Pana niezdolność do pracy – tak.

  5.    Witam. Czy jest możliwość ubezpieczenia mojej narzeczonej? Nie mamy ślubu, ale mieszkamy razem i mamy 2 dzieci. Ja i moje dzieci mamy ubez. w KKH. Natomiast z nią jest problem, każdy mówi, że tylko prywatnie. Czy jest inne wyjście?

  Niestety narzeczona nie może wstąpicć do Pana ubezpieczenia rodzinnego, gdyż nie macie ślubu. Może ona jednak złożyć wniosek do państwowej kasy chorych, jeśli jest nadal ubezpieczona w Polsce (minimum rok). Jeśli podejmie prace na zarobku powyżej 450€ miesięcznie, automatycznie wstępuje do państwowego ubezpieczenia. Jeśli tych możliwosci nie ma, to musi ubezpieczyć się prywatnie. Ważne, aby sie ubezpieczyła.

  6.    Mam meldunek w Polsce i Niemczech. Ubezpieczona jestem w Polsce przy mężu. Czy tak może być?

  Ubezpieczenie obowiązuje Panią w kraju przebywania. Jeśli Pani nie ma  dochodów w PL oraz w DE, to może Pani być ubezpieczona przy mężu. Jeśli jednak w którymś z tych krajów ma Pani dochody, to ma Pani obowiązek ubezpieczenia w tymże kraju.

  7.    Ile kosztuje miesięcznie ubezpieczenie na Gewebie, łącznie ze składkami emerytalnymi?

  Składki dla osób posiadających swoja działaność gospodarczą zalezą od przychodu i tak:

  A) Jeśli dochód średni miesięczny netto nie przekracza 1452,50€ – to składka wynosi około 260€

  B) Jeśli dochód średni miesięczny netto leży między 1452,50€ – 2178,75€, to składka wynosi około 380€

  C) Jeśli zaś dochód przekracza 2178,76€, to składka rośnie procentualnie aż do zarobku 4.237,50€ i przy najwyższym zarobku osiąga maximum, czyli około 740,00€

  Podane kwoty, to kwoty ubezpieczenia zdrowotnego.

  Co do ubezpieczenia emerytalnego, to jego wysokość zależy od formy na jaką sie Pan zdecyduje i często składkę wyznacza Pan sam. Składki do państwowego ubezpieczenia emerytalnego wynoszą 85,00€ miesięcznie.

  8.     Mieszkam i pracuję legalnie od ponad roku w Niemczech. Jestem ubezpieczona w BKK SBH. Mój 17 letni syn mieszka i uczy się w Polsce. Chciałam zgłosić syna do mojego ubezpieczenia, jednak BKK odmówiło mi przyjęcia syna, gdyż ubezpieczenie jego nie jest możliwe jak mieszka i żyje w Polsce. Dostałam odp. na piśmie. Z tymże pismem udałam się do NFZ Katowice w Polsce, po czym także dostałam odpowiedź odmowną. Napisałam do Rzecznika Praw Pacjenta i uzyskałam odpowiedź, że wnuki mogą zostać zgłoszone tylko w przypadku, gdy żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Bardzo proszę o wskazanie, gdzie mam ubezpieczyć syna, skoro jestem wszędzie odsyłana.
  Nadmienię, iż babcia z którą mieszka (moja mama) jest jego ustawowym opiekunem. Ojca nie ma.

  Pani syn ma prawo do ubezpieczenia rodzinnego, nawet mieszkając i ucząc sie w Polsce. W tym celu należy wypełnić wniosek ubezpieczenia rodzinnego (patrz: tutaj). Jeśli ma Pani ten problem w swojej kasie chorych, to proszę zastanowić się nad zmianą kasy, aby ubezpieczyć syna.

  9.    Zakładam Gewerbe, w jakim czasie powinnam podjać ubezpieczenie i w jakiej kasie najkorzystniej i ile?

  Ubezpieczenie powinno zostać zawarte od razu, czyli od dnia zawarcia Gewerby. Co do wyboru kasy chorych, radzę poinformować się o świadczeniach, jakie oferują poszczególne kasy chorych i wybrać dla siebie najlepszą. Dużym argumentem jest polskojęzyczny serwis.

  Oferty niemieckich ubezpieczalni możecie porównać na Dojczland.info:

  Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

  10.     Witam Mam taki problem: ja pracuję od roku w Niemczech na umowę mam ubezp. AOK, moja córka (18 lat w kwietniu) przyjechała w ciąży na dwa tygodnie do „przyszłego ojca dziecka”, trafiła do szpitala i jest już w nim prawie miesiąc. Boję się czy da radę wrócić do Polski na poród (ok.20maja). Jest na ubezp. żony w Polsce, bo żona pracuje i leczą córkę na podst. EKUZ. Czy nie dostanę rachunku za leczenie córki i co zrobić aby urodziła w Niemczech, czy mogę wciągnąć ją na moje ubezp. bez meldunku, czy musi być zameldowana tutaj i czy to możliwe wogóle. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Roman

  Nie widzę możliwości, aby córka weszła na Pana ubezpieczenie rodzinne, między innymi ze względu na czas i do porodu nie zostanie ono zawarte ze względu na długotrwałą procedurę ubezpieczeniową członków rodziny mieszkających w Polsce.

  Będąc ubezpieczona w Polsce i leżąc w niemieckim szpitalu, proszę jak najszybciej oddać w NFZ zaświadczenie o stanie zdrowia Pana córki i złożyć wniosek na formularz A1, który świadczy o przejęciu leczenia, porodu na terenie Niemiec.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  46 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  46 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  michalina

  Pracuje w Niemczech na umowie od ponad roku. Moj mąż ma gewerbe ale ubezpieczenie płaci w Polsce ( krus i dodatkowo pzu). Czy jeśli chciałabym podpiac męża teraz pod swoje ubezpieczenie to muszę zwracać koszty od momentu zarejestrowania jego gewerbe ?

  Caro

  Mam pytanie jak jestem zameldowana i pracuje na mini job za450 euro jako opiekunka to czy mam państwowe ubezpieczenie zdrowotne czy musze założyć prywatne

  Rafal G

  Czy lekarz może odmówić mi wydania dokumentacji medycznej? Czy mam prawo przynajmniej do kopii? Jak zachować się w przypadku odmowy?

  Ola

  Witam! Mam pytanie odnosnie ubezpieczenia dziecka. Mój chłopak pracuje od killu miesięcy w Niemczech mamy dziecko które dotychczas było ubezpieczone wraz z nim gdyż ja jestem jeszcze 2mce na zasiłku macierzyńskim z ZUSu. Wpisalismy go do wniosku o ubezpieczenie w AOK jednak doczytałam gdzes niedawno ze pierwszeństwo ubezpieczenia dziecka ma rodzic w kraju…gdzie można sprawdzić czy faktycznie syn jest ubezpieczony ze mną czy z chłopakiem?dotychczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi z AOK i nie wiem czy coś otrzymamy. Dziękuję z góry. Pozdrawiam.

  Tomasz

  A co w przypadku kiedy jestem zatrudniony na niepełnym etacie w Polsce i tu mam opłacane składki a do tego chcę sie zameldować i otworzyć sklep internetowy w Niemczech? Z tego co wiem nie można opłacać składek w dwóch krajach UE? Pracę w Polsce wykonuje zdalnie a w Niemczech będę ok 3-4 dni w tygodniu. Pozostałe 3-4 dni z rodziną w Polsce.

  Sabina

  Witam , jeżeli złożyłam wypowiedzenie w pracy gdyż miałam inną pracę na oku ale okazało się ,że może sie to opóźnić to muszę po upływie wypowiedzenia zgłosić to od razu do ubezpieczenia (AOK) ,że aktualnie nie mam pracy czy jak to wygląda ? Pozdrawiam

  dajo

  Czy pracując przez internet na umowie i mając płacone składki zus w Polsce moge legalnie mieszkać w Niemczech?

  Kinia

  Witam mam pytanie moj maz od wrzesnia tego roku rozpoczoł prace na terenie Niemiec na magazynie jest zatrudniony przez polska agencje ktora odprowadza skladki mnie i corke dopisal w pazdzierniku ja niestety nie mam jeszcze pracy czy bedac tutaj pod polskim ubezpieczeniem i majac karte ekuz moge isc do lekarza ja albo moje dziecko czy to ubezpieczenie jest wogole wazne na terenie tego panstwa i czy po zameldowaniu od wrzesnia mimo ze w pracy polska agencja odciaga skladki bedziemy musieli zaplacic ubezpieczenia te AOK??jak to wogole wyglada . DZIEKUJE I DO USLYSZENIA

  Kasia

  Witam mam pytanie jeżeli mieszkam w niemczech mam zameldowanie tu i w Polsce czy mogę otworzyć firmę w Polsce i mieć polskie ubezpieczenie?

  robert

  czy jesli mam ubezpieczenie kkh płace zawizyte lekarska?

  viki

  Witam. Mieszkam w Niemczech i tu nie mam zadnych dochodow a jestem zatrudniony w polskiej firmie w Polsce i wykonuje dla nich prace przez internet. polska firma odprowadza za mnie skladki do ZUS i mam karte EKUZ. Jednak nie mam ubezpieczenia w Niemczech. Co mam zrobic zeby ubezpieczenie z Polski bylo wazne w Niemczech?

  Ubezpieczenie dokumenty

  Jestem zameldowana w Niemczech ale nie mam ubezpieczenia. Co nalezy dostarczyc do ubezpieczalni np. AOK, zeby mogli mnie ubezpieczyć? Jakie dokumenty z Polski?

  Anna Roeder

  Witam.Jestem zameldowana w Niemczech i w Polsce.Poniewaz przebywam polroku w Polsce i polroku w Niemczech i tu mam problem z ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce.Pobieram niemiecka rente wdowia i jestem ubezpieczona w KKH natomiast w Polsce nie.Obecnie moj stan zdrowia nie pozwala na czeste wyjazdy potrzebuje koniecznie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce.Jestem po op.biodra,kolana i potrzebuje czesto rehabilitacji,kontroli lekarskiej jak rowniez badan kontrolnych a takze wyjechac do senatorium ale wolalabym w Polsce co mam zrobic,gdzie sie ubezpieczyc by to wszystko mi przyslugiwalo.Prosze o rade.

  Agnieszka

  Osoba mająca zatrudnienie w Niemczech a tym samym ubezpieczenie w AOK. W czasie wykonywania pracy doznała udaru, operowano tętniaka etc.
  Lekarze dodatkowo zalecają rehabilitację, czy jest możliwość odbycia rehabilitacji w Polsce, ze względu np. bliskość od miejsca zamieszkania a tym samym meldunku tej osoby? Jakie ewentualnie formalności należy wyjaśnić z obiema kasami chorych- polską i niemiecką aby nie musieć pokrywać kosztów dalszego leczenia poza terenem Niemiec czyli w Polsce? Proszę o poradę .

  Gosia

  Witam mam pytanie czy gdy dostałam dopłatę z aok do protezy to mogę zrobić w Polsce

  Justyna

  Witam. Czy mój mąż moze podpiąć pod swoje ubezpieczenie moje dzieci. Jestesmy po slubie dwa miesiace i moj maz nie jest ojcem dzieci. Moze któraś z mam byla w podobnej sytuacji. Dodam ze goni nas termin z badaniami u7 i jak na razie nie mozemy ich zrobic z braku ubezpieczenia. W aok kaza nam czekac na odpowiedź i powiedziano nam ze to trochę potrwa. A badnia juz za dwa tygodnie… co robic ? W piśmie ktore nam przyszlo pisze ze jak nie zrobimy tych badan w terminie to zglosza nas do jugendtu. Mozna jakos zmienic termin ?

  Arek

  Mam pytanie. Pracowałem w zeszłym roku tydzień w Niemczech i praca mi się nie spodobała i wróciłem do PL a wiem ze zostałem zgłoszony do ubezpieczenia KKH a od początku następnego roku pracuje w niemczech i jestem ubezpieczony w AOK i czy teraz za to że nie zrezygnowałem z KKH będę musiał zapłacić za okres który tutaj nie pracowałem?

  Ania

  Witam pracuje w Niemczech na pół etatu chcę otworzyc gewerbe szef placi składki ubezpieczenia.Czy muszę sie dodatkowo ubezpieczac bo załozylam gewerbe.

  Marzena

  Witam.Mam pytanie.Pracuje w Niemczech w polskiej firmie,oprocz tego oplacam w Polsce KRUS.Czy moje ubezpieczenie obejmuje mnie w Niemczech np pobyt w szpitalu,operacje.

  Anna

  Mam w Polsce ubezpieczenie zdrowotne, jestem w Niemczech od 2012. Nie pracowalam, bylam na utrzymaniu meza. Moj maz zmarl, czytalam, ze musze zaplacic kare, poniewaz nie placilam skladek. Nie bylam ubezpieczona z mezem. Jakie poniose konsekwenie prawne ?

  Agnieszka

  Witam
  Mam meldunek w Polsce i w Niemczech. Ubezpieczona jestem w Polsce i tutaj mam pracę. Jednak dostałam list z niemieckiej ubezpieczenie do uregulowania składek w wysokości 3500€. Czy można uniknąć tej opłaty skoro mam ubezpieczenie w Polsce? Przecież nie można mieć dwóch ubezpieczeń.
  Proszę o odpowiedź.

  Anna

  Witam mam pytanie pracowalam w Holandii i skaczyla mi sie faza B nie przedluzyli mi teraz ide na zasiłek holenderki a mieszkam i mam meldunek w Niemczech skladalam w Niemczech papiery o ubezpieczenie czyli przeniesienie z Holandii na Niemcy jak jeszcze pracowalam czy mam to ubezpieczenie w Niemczech mimo ze ide na zasilek

  Krystian

  Witam
  Na takie pytanie. Mieszkam od 5 lat z dziećmi w Niemczech. Mam umowę do 31.05.2020. Sym 20 lat robi Ausbildung, córka 17 lat i będzie robić fachabi. Syn ma swoje ubezpieczenie a córka podlega pode mnie (AOK.) Jak skończy mi się umowa o prace chce założyć polska działalność i nadal mieszkać w DE. Jak to wygląda z naszym ubezpieczeniem.?

  Dawid

  UBEZPIECZENIE AOK jest ubezpieczenie która bardzo źle i nie ładnie traktuje szaraczków Polaczków co mają dokumenty przesyłane chorobowe. Ja zostałem bez środków do życia od marca do maja. Pani z AOK pozbawiła nas pieniędzy ponieważ dokrnt zostały niszczone w niszcarce… Przekazują kierownikowi że żadnych l. 4 nie otrzymała jak i dokumentów przetlumaczonych przez biegłego sądowego co kosztowało mnie to 700 zł. Z przetłumaczeniem choroby jak i pełna dokumentacją że szpitala. Proszę o pomoc. Bo jak składki ściągają prawie 1000 EURO 💶 co miesiąc….. I nie są wypłacalni robią Polaka za tępaków……..

  Anna

  Witam. Czy można zwrócić sie do niemieckiego ubezpieczyciela o zwrot kosztów prywatnie prowadzonej rehabilitacji w Polsce, (tu sie leczę na NFZ, ale nie mam szansy na szybka rehabilitacje)

  Dawid

  Pracuje w Niemczech od jakiegoś czasu „ na czarno” , ciężko mi było znaleźć mieszkanie i dostać meldunek , kiedy w końcu mi się udało powiedziałem szefowi , ze chce umowę , tak się umawialiśmy wcześniej , ze kiedy dostanę zameldowanie to od razu samostanowienia umowę , mijają dea tygodnie , mam zameldowanie , a umowy brak , pytam cały czas szefa , ale twierdzi , ze musi czekac na swojego księgowego , który swoją droga mieszka 10 km dalej , wiec nie rozumiem co to za problem. Wychodzi na to , ze jestem dwa tygodnie bez ubezpieczenia w Niemczech… Czytaj więcej »

  Staszek

  Witam
  Mieszkam w Niemczech od 7 lat i legalnie pracuje. Miesiąc temu dołączyła do mnie żona i córka. Chcę je obie ubezpieczyć na moje konto w aok. Problem jaki się pojawia jest taki ,że żona pracuje zdalnie w Polsce i zarabia w przeliczeniu ponad 580 e. Nie wiem czy jest możliwość aby była z córką podpięta pod moje ubezpieczenie. Jakie mamy opcje. Pozdrawiam

  Gabriela

  Witam mam pytanie na temat ubezpieczenia w Niemczech a dokładnie
  Moj chlopak mieszka w Niemczech od 8 lat
  W tym roku 2020 w marcu zaszłam w ciaze
  Mieszkałam w Polsce moj chlopak w Niemczech
  Zdecydowaliśmy ze wyjadę do Niemiec meldunek mam od maja 2020
  Mija juz pol roku nadal nie mam ubezpieczenia
  Nigdy nie pracowalam za granicą
  I jak tu przyjechałam bylam juz w ciazy wiec pracy nie mogę podjąć
  Czy należy mi się ubezpieczenie jak i na mnie i moje 3letniego syna z innego związku

  Jan

  Dostałem wypowiedzenie w pracy. Okres dwa tygodnie. Koniec umowy z dniem ostatniego listopada 30.11. Czy w grudniu jestem jeszcze ubezpieczony czy muszę już zająć się tym sam? Dziękuję i pozdrawiam

  Elżbieta

  Mam pytanie ile się czeka na wpłacenie za zwolnienie lekarskie od DAK

  Annaewa

  Witam mam takie pytanie : Czy jeżeli dostanie się zgodę polskiej kasy chorych na formularz A1 ,przy przeniesieniu osoby z Polski na teren niemiecki na stały pobyt, jest ta osoba automatycznie zameldowana w Niemczech w Pflegekasse? Dziękuję

  Łukasz

  Mam założona działalność gospodarczą w Polsce i pracuje obecnie w Niemczech ale nie mam A1 (ubezpieczenia) ale jeżeli mam potwierdzenie złożonego wniosku o A1 i dokumenty że opłacam ZUS i wszystkie składki w Polsce to mogę bezpiecznie pracować na budowie w razie kontroli Niemieckiej? Do momentu dostania ubezpieczenia tzw A1????

  Hubert

  Witam, pracowałem w Niemczech jakiś okres czasu i mam kartę IKK BB, czy wracając do Polski muszę to gdzieś zgłosić ?

  Ela

  Witam. Mieszkam i jestem zameldowana w Niemczech. Posiadam ubezpieczenia AOK obecnie przebywam na chorobowym i mam pytanie. Czy pobierając świadczenie chorobowe w Niemczech mogę wyjechać do Polski.

  Barbara

  Mieszkam w Niemczech, jestem żoną obywatela niemieckiego. Ponieważ nie mogę znaleźć tu pracy, mąż ubezpiecza mnie w swojej kasie chorych. Mam pytanie. Czy jeżeli znajdę zdalną pracę w Polsce na umowie o pracę i będę ubezpieczona w ZUS to czy stracę prawo do ubezpieczenia w Niemczech?

  Jarek

  Mam pytanie koleżanka zachorowała i jest u mnie w Niemczech a pochodzi z Polski i nie ma ubespieczenia jak mogę ją ubezpieczyć żeby poszła do szpitala bo chciała pracować a z pracą nic nie wyszło i do tej pory jest u mnie.

  Szymon

  Pracowałem w niemczech przez 2 lata. Miesiąc temu skończyłem pracować w de i teraz pracuje w Polsce. Czy ja muszę wypowiedzieć umowę w aok plus.

  Małgorzata

  Mam taką zagwozdkę i nie mam pojęcia jak to sprawdzić: koleżanka namówiłam mnie na prace w Niemczech w sezonie 2019, jednak pracowałam tylko dwa miesiące (maj i czerwiec, z planowanych czterech). Wszystkie formalności załatwiał pracodawca i zespół Polaków pracujących z nim od dłuższego czasu. Zostałam zameldowana na terenie zakładu pracy (pole kampingowi) i tam przychodziły wszystkie dokumenty związane z pracą. Kiedy musiałam dość szybko zrezygnować z pracy i wracać do Polski, menadżer restauracji w której pracowałam (pośredniczył w rozmowach z pracodawcą, ponieważ nie znam języka) zapewniał, że wszystkie formalności związane z pracą zostaną załatwione przez pracodawcę (w tym wypowiedzenie umowy… Czytaj więcej »

  Aleksandra

  Witam,
  Zapisałam się przy mężu do ubezpieczenia rodzinnego. AOK przyznało mi okres ubezpieczenia z datą wsteczną. Jednak moja stara kasa chorych wysłała mi rachunek za okres który już przypada na ubezpieczenie w AOK.
  Czy jest możliwość anulowania tego rachunku?

  Barbara

  Dzien dobry, jestem emerytka, pobieram emeryture w Polsce I tam oplacam ubezpieczenie zdrowotne.
  Mieszkam w Niemczech I ubezpieczenia jestem do meza. Z ubezp. w PL nie korzystam. Czy moge z rezygnowac I byc tylko ubezpieczenia u meza. Jakiesa tego koszty. Dziekuje.

  Piotr

  Witam jestem ubezpieczony w AOK Hessen ale robiłem zabieg w Polsce
  Rozumiem że muszę napisać wniosek o zwrot kosztów i wysłać dokumenty
  Moje pytanie jest czy muszę przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego czy wystarczy zwykle tłumaczenie?

  Paulina

  Witam , pracuje w Niemczech na pełen etat i mam ubezpieczenie zdrowotne AOK. Jakiś czas temu zaczęłam dodatkową prace minijob , wczoraj dostalam list z Knappschaft , ze mój pracodawca (ten od minijob ) zarejestrował mnie tam . Pytanie czy to legalne należeć do jednej i do drugiej ubezpieczalni ? Zaznaczę , że pracodawca od minijob wiedział ze należę do AOK , ponieważ przed podpisaniem umowy zaniosłam mu pismo informujące do której ubezpieczalni zdrowotnej należę . Bardzo proszę o odpowiedź

  Tomek

  Witam pracowalem w niemczech i mialem wypadek w pracy , bylem 2 tygodnie na zwolnieniu i powrocilem do polski by moc zakonczyc leczenie, w niemczech lekarze oferowali mi tylko masc i tabletke przeciw bolowa, pracodawca natychmiast wymowil mi prace ale zaplacil mi zgodnie z umowa 4 tyg wypowiedzenia, po tem wyslalem kolejne 2 zwolnienia do kasy chorych ( łacznie z niemieckimi bylo ich 5) kasa sie nie odezwala co mam robic? 2 bardzo wazne pytanie podobno niemieckie kasy chorych wymagaja kodu choroby a w polsce lekarze nie maga ich zaznaczyc przy zwolnieniu zagranicznym (lekarze 2x mi odmowili) co robic? bardzo… Czytaj więcej »

  Sławek

  Witam ,niestety z powodów zdrowotnych obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, minął okres gdzie wyplacal mi chorobowe pracodawca,dodam że pracuję już dość długo, na stałe i wszystkie zwolnienia od razu przesłałem do KKH jak również do pracodawcy .pytanie do którego dnia miesiąca jest wyplacane chorobowe właśnie z KKH?W firmie zawsze jest 15 każdego miesiąca. Dziękuję

  Grzegorz

  Witam serdecznie od ponad 3 lat pracuje w Niemczech ale mieszkam w Polsce. Jestem w KKH i wszystko ok ale mam pytanie. Chce zmienić miejsce zameldowania w Polsce bo kupiłem mieszkanie czy zmieniając adres w KKH muszę od początku załatwiać dokumenty e106 żebym mógł się leczyć w Polsce? I proszę o namiary na konsultanta w języku polskim bądź angielskim bo chciałem zgłosić zmianę zameldowania i dowiedzieć się na spokojnie. Pozdrawiam

  46
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x