Pytania dotyczące niemieckich ubezpieczeń zdrowotnych

20
34667

Poniżej przedstawiamy pytania dotyczące niemieckich ubezpieczeń zdrowotnych, które zostały zadane na naszym Fanpage’u na Facebooku. Odpowiedzi udzieliła Olga Adrianna Stroba, kierownik regionalny niemieckiej kasy chorych Kaufmännische Krankenkasse (KKH).

1.    Mieszkam na stałe w Niemczech (jestem zameldowana) z moim partnerem. Niestety nie mogę znaleźć zatrudnienia, które zapewniałoby mi ubezpieczenie – przede wszystkim zdrowotne. Słyszałam, że mogłabym ubezpieczyć się prywatnie, ale wiązałoby się to z zapłaceniem składek od momentu formalnego zameldowania, czyli od kwietnia 2015 roku i byłaby to spora suma, która przekracza znacznie moje możliwości. Czy istnieje jakaś inna forma ubezpieczenia zdrowotnego?

Będąc zameldowana w Niemczech ma Pani obowiąek ubezpieczenia w kraju przebywania. Może Pani ubezpieczyć się dobrowolnie w państwowej kasie chorych i sama opłacać swoje składki ( dla osób bez dochodu około 170€ miesięcznie), warunkiem jednak jest posiadanie do momentu przejścia do kasy chorych w Niemczech ubezpieczenia ZUS lub KRUS przez minimum rok.

Jeśli nie spełnia Pani tego warunku może Pani ubezpieczyć sie prywatnie, jednak tu składka będzie wyższa oraz musi Pani liczyć sie z dużym udziałem własnym w razie korzystania z tego ubezpieczenia.

Najprostszą drogą ubezpieczenia się jest podjęcie pracy z zarobkiem przekraczającym 450€ miesięcznie. Wtedy automatycznie, bez dodatkowych warunków, wstępuje Pani do państwowego ubezpieczenia zdrowotnego.

2.     Pracuję na Gewerbe, czy mogę się ubezpieczyć w Niemczech? Jakie są warunki prywatnie lub inaczej? Proszę o informacje i dziękuję.

W momencie zawarcia swojej działaności gospodarczej ma się obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego w kraju gdzie Pan pracuje.

Może Pan wstąpić do państwowej kasy chorych, jeśli do momentu otwarcia tu Gewerby posiadał Pan minimum rok ubezpieczenie ZUS lub KRUS. Składki w niemieckiej kasie chorych musi Pan zapłacić od dnia otwarcia Gewerby.

Jesli nie spełnia Pan warunków do wstąpienia do państwowej kasy chorych, może Pan sie ubezpieczyć prywatnie. Tu musi Pan odpowiedzieć na pytania dotyczące Pana zdrowia, bowiem wysokość składki zależy od wieku, płci i stanu zdrowia oraz od wysokości udziału własnego.

3.    Witam, w De pracuję na czarno, nie mam meldunku i ubezpieczenia. Mam kartę EU, a chciałabym tu się leczyć. Na kartę nie mogę. Proszę o radę. Pozdrawiam

Pracując na czarno i bez meldunku wiele Pan ryzykuje. Licho nie śpi i wiele może się wydarzyć.

Radziłabym meldunek w Niemczech oraz wstąpienie do państwowej kasy chorych w Niemczech. Jak Pan pisze posiada Pan karte EKUZ, jeśli jest Pan ubezpieczony w Polsce minimum rok, spełnia warunki zawarcia ubezpieczenia w Niemczech.

4.     Czy zatrudnionemu w Niemczech, który uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu na terenie Polski przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy?

Jeśli wypadek miał miejsce podczas stosunku pracy i lekarze uznają Pana niezdolność do pracy – tak.

5.    Witam. Czy jest możliwość ubezpieczenia mojej narzeczonej? Nie mamy ślubu, ale mieszkamy razem i mamy 2 dzieci. Ja i moje dzieci mamy ubez. w KKH. Natomiast z nią jest problem, każdy mówi, że tylko prywatnie. Czy jest inne wyjście?

Niestety narzeczona nie może wstąpicć do Pana ubezpieczenia rodzinnego, gdyż nie macie ślubu. Może ona jednak złożyć wniosek do państwowej kasy chorych, jeśli jest nadal ubezpieczona w Polsce (minimum rok). Jeśli podejmie prace na zarobku powyżej 450€ miesięcznie, automatycznie wstępuje do państwowego ubezpieczenia. Jeśli tych możliwosci nie ma, to musi ubezpieczyć się prywatnie. Ważne, aby sie ubezpieczyła.

6.    Mam meldunek w Polsce i Niemczech. Ubezpieczona jestem w Polsce przy mężu. Czy tak może być?

Ubezpieczenie obowiązuje Panią w kraju przebywania. Jeśli Pani nie ma  dochodów w PL oraz w DE, to może Pani być ubezpieczona przy mężu. Jeśli jednak w którymś z tych krajów ma Pani dochody, to ma Pani obowiązek ubezpieczenia w tymże kraju.

7.    Ile kosztuje miesięcznie ubezpieczenie na Gewebie, łącznie ze składkami emerytalnymi?

Składki dla osób posiadających swoja działaność gospodarczą zalezą od przychodu i tak:

A) Jeśli dochód średni miesięczny netto nie przekracza 1452,50€ – to składka wynosi około 260€

B) Jeśli dochód średni miesięczny netto leży między 1452,50€ – 2178,75€, to składka wynosi około 380€

C) Jeśli zaś dochód przekracza 2178,76€, to składka rośnie procentualnie aż do zarobku 4.237,50€ i przy najwyższym zarobku osiąga maximum, czyli około 740,00€

Podane kwoty, to kwoty ubezpieczenia zdrowotnego.

Co do ubezpieczenia emerytalnego, to jego wysokość zależy od formy na jaką sie Pan zdecyduje i często składkę wyznacza Pan sam. Składki do państwowego ubezpieczenia emerytalnego wynoszą 85,00€ miesięcznie.

8.     Mieszkam i pracuję legalnie od ponad roku w Niemczech. Jestem ubezpieczona w BKK SBH. Mój 17 letni syn mieszka i uczy się w Polsce. Chciałam zgłosić syna do mojego ubezpieczenia, jednak BKK odmówiło mi przyjęcia syna, gdyż ubezpieczenie jego nie jest możliwe jak mieszka i żyje w Polsce. Dostałam odp. na piśmie. Z tymże pismem udałam się do NFZ Katowice w Polsce, po czym także dostałam odpowiedź odmowną. Napisałam do Rzecznika Praw Pacjenta i uzyskałam odpowiedź, że wnuki mogą zostać zgłoszone tylko w przypadku, gdy żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Bardzo proszę o wskazanie, gdzie mam ubezpieczyć syna, skoro jestem wszędzie odsyłana.
Nadmienię, iż babcia z którą mieszka (moja mama) jest jego ustawowym opiekunem. Ojca nie ma.

Pani syn ma prawo do ubezpieczenia rodzinnego, nawet mieszkając i ucząc sie w Polsce. W tym celu należy wypełnić wniosek ubezpieczenia rodzinnego (patrz: tutaj). Jeśli ma Pani ten problem w swojej kasie chorych, to proszę zastanowić się nad zmianą kasy, aby ubezpieczyć syna.

9.    Zakładam Gewerbe, w jakim czasie powinnam podjać ubezpieczenie i w jakiej kasie najkorzystniej i ile?

Ubezpieczenie powinno zostać zawarte od razu, czyli od dnia zawarcia Gewerby. Co do wyboru kasy chorych, radzę poinformować się o świadczeniach, jakie oferują poszczególne kasy chorych i wybrać dla siebie najlepszą. Dużym argumentem jest polskojęzyczny serwis.

Oferty niemieckich ubezpieczalni możecie porównać na Dojczland.info:

Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

10.     Witam Mam taki problem: ja pracuję od roku w Niemczech na umowę mam ubezp. AOK, moja córka (18 lat w kwietniu) przyjechała w ciąży na dwa tygodnie do „przyszłego ojca dziecka”, trafiła do szpitala i jest już w nim prawie miesiąc. Boję się czy da radę wrócić do Polski na poród (ok.20maja). Jest na ubezp. żony w Polsce, bo żona pracuje i leczą córkę na podst. EKUZ. Czy nie dostanę rachunku za leczenie córki i co zrobić aby urodziła w Niemczech, czy mogę wciągnąć ją na moje ubezp. bez meldunku, czy musi być zameldowana tutaj i czy to możliwe wogóle. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Roman

Nie widzę możliwości, aby córka weszła na Pana ubezpieczenie rodzinne, między innymi ze względu na czas i do porodu nie zostanie ono zawarte ze względu na długotrwałą procedurę ubezpieczeniową członków rodziny mieszkających w Polsce.

Będąc ubezpieczona w Polsce i leżąc w niemieckim szpitalu, proszę jak najszybciej oddać w NFZ zaświadczenie o stanie zdrowia Pana córki i złożyć wniosek na formularz A1, który świadczy o przejęciu leczenia, porodu na terenie Niemiec.

Olga Adrianna Stroba
Państwowa Kasa Chorych w Niemczech (KKH – Kaufmännische Krankenkasse)
www.kkh.de

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  20 KOMENTARZE

  1. Pracuje w Niemczech na umowie od ponad roku. Moj mąż ma gewerbe ale ubezpieczenie płaci w Polsce ( krus i dodatkowo pzu). Czy jeśli chciałabym podpiac męża teraz pod swoje ubezpieczenie to muszę zwracać koszty od momentu zarejestrowania jego gewerbe ?

   • Nie wydaje mi się, żeby musiała Pani zwracać te koszty, ale nie jestem pewien. Proponuje zadzownić do kasy chorych, w której jest Pani ubezpieczona i zapytać jakby to wyglądało. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, żeby kasa chorych odmówiła pomocy, jeśli chodzi o wszelkiej maści pytania. Pozdrowienia

  2. Mam pytanie jak jestem zameldowana i pracuje na mini job za450 euro jako opiekunka to czy mam państwowe ubezpieczenie zdrowotne czy musze założyć prywatne

  3. Czy lekarz może odmówić mi wydania dokumentacji medycznej? Czy mam prawo przynajmniej do kopii? Jak zachować się w przypadku odmowy?

  4. Witam! Mam pytanie odnosnie ubezpieczenia dziecka. Mój chłopak pracuje od killu miesięcy w Niemczech mamy dziecko które dotychczas było ubezpieczone wraz z nim gdyż ja jestem jeszcze 2mce na zasiłku macierzyńskim z ZUSu. Wpisalismy go do wniosku o ubezpieczenie w AOK jednak doczytałam gdzes niedawno ze pierwszeństwo ubezpieczenia dziecka ma rodzic w kraju…gdzie można sprawdzić czy faktycznie syn jest ubezpieczony ze mną czy z chłopakiem?dotychczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi z AOK i nie wiem czy coś otrzymamy. Dziękuję z góry. Pozdrawiam.

  5. A co w przypadku kiedy jestem zatrudniony na niepełnym etacie w Polsce i tu mam opłacane składki a do tego chcę sie zameldować i otworzyć sklep internetowy w Niemczech? Z tego co wiem nie można opłacać składek w dwóch krajach UE? Pracę w Polsce wykonuje zdalnie a w Niemczech będę ok 3-4 dni w tygodniu. Pozostałe 3-4 dni z rodziną w Polsce.

  6. Witam , jeżeli złożyłam wypowiedzenie w pracy gdyż miałam inną pracę na oku ale okazało się ,że może sie to opóźnić to muszę po upływie wypowiedzenia zgłosić to od razu do ubezpieczenia (AOK) ,że aktualnie nie mam pracy czy jak to wygląda ? Pozdrawiam

  7. Czy pracując przez internet na umowie i mając płacone składki zus w Polsce moge legalnie mieszkać w Niemczech?

  8. Witam mam pytanie moj maz od wrzesnia tego roku rozpoczoł prace na terenie Niemiec na magazynie jest zatrudniony przez polska agencje ktora odprowadza skladki mnie i corke dopisal w pazdzierniku ja niestety nie mam jeszcze pracy czy bedac tutaj pod polskim ubezpieczeniem i majac karte ekuz moge isc do lekarza ja albo moje dziecko czy to ubezpieczenie jest wogole wazne na terenie tego panstwa i czy po zameldowaniu od wrzesnia mimo ze w pracy polska agencja odciaga skladki bedziemy musieli zaplacic ubezpieczenia te AOK??jak to wogole wyglada . DZIEKUJE I DO USLYSZENIA

  9. Witam mam pytanie jeżeli mieszkam w niemczech mam zameldowanie tu i w Polsce czy mogę otworzyć firmę w Polsce i mieć polskie ubezpieczenie?

  10. Witam. Mieszkam w Niemczech i tu nie mam zadnych dochodow a jestem zatrudniony w polskiej firmie w Polsce i wykonuje dla nich prace przez internet. polska firma odprowadza za mnie skladki do ZUS i mam karte EKUZ. Jednak nie mam ubezpieczenia w Niemczech. Co mam zrobic zeby ubezpieczenie z Polski bylo wazne w Niemczech?

  11. Jestem zameldowana w Niemczech ale nie mam ubezpieczenia. Co nalezy dostarczyc do ubezpieczalni np. AOK, zeby mogli mnie ubezpieczyć? Jakie dokumenty z Polski?

  12. Witam.Jestem zameldowana w Niemczech i w Polsce.Poniewaz przebywam polroku w Polsce i polroku w Niemczech i tu mam problem z ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce.Pobieram niemiecka rente wdowia i jestem ubezpieczona w KKH natomiast w Polsce nie.Obecnie moj stan zdrowia nie pozwala na czeste wyjazdy potrzebuje koniecznie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce.Jestem po op.biodra,kolana i potrzebuje czesto rehabilitacji,kontroli lekarskiej jak rowniez badan kontrolnych a takze wyjechac do senatorium ale wolalabym w Polsce co mam zrobic,gdzie sie ubezpieczyc by to wszystko mi przyslugiwalo.Prosze o rade.

  13. Osoba mająca zatrudnienie w Niemczech a tym samym ubezpieczenie w AOK. W czasie wykonywania pracy doznała udaru, operowano tętniaka etc.
   Lekarze dodatkowo zalecają rehabilitację, czy jest możliwość odbycia rehabilitacji w Polsce, ze względu np. bliskość od miejsca zamieszkania a tym samym meldunku tej osoby? Jakie ewentualnie formalności należy wyjaśnić z obiema kasami chorych- polską i niemiecką aby nie musieć pokrywać kosztów dalszego leczenia poza terenem Niemiec czyli w Polsce? Proszę o poradę .

  14. Witam. Czy mój mąż moze podpiąć pod swoje ubezpieczenie moje dzieci. Jestesmy po slubie dwa miesiace i moj maz nie jest ojcem dzieci. Moze któraś z mam byla w podobnej sytuacji. Dodam ze goni nas termin z badaniami u7 i jak na razie nie mozemy ich zrobic z braku ubezpieczenia. W aok kaza nam czekac na odpowiedź i powiedziano nam ze to trochę potrwa. A badnia juz za dwa tygodnie… co robic ? W piśmie ktore nam przyszlo pisze ze jak nie zrobimy tych badan w terminie to zglosza nas do jugendtu. Mozna jakos zmienic termin ?

  15. Mam pytanie. Pracowałem w zeszłym roku tydzień w Niemczech i praca mi się nie spodobała i wróciłem do PL a wiem ze zostałem zgłoszony do ubezpieczenia KKH a od początku następnego roku pracuje w niemczech i jestem ubezpieczony w AOK i czy teraz za to że nie zrezygnowałem z KKH będę musiał zapłacić za okres który tutaj nie pracowałem?

  16. Witam pracuje w Niemczech na pół etatu chcę otworzyc gewerbe szef placi składki ubezpieczenia.Czy muszę sie dodatkowo ubezpieczac bo załozylam gewerbe.

  17. Witam.Mam pytanie.Pracuje w Niemczech w polskiej firmie,oprocz tego oplacam w Polsce KRUS.Czy moje ubezpieczenie obejmuje mnie w Niemczech np pobyt w szpitalu,operacje.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here