Ubezpieczenie ochrony prawnej w Niemczech – co obejmuje i na co zwrócić uwagę?

    Ochrona prawna to ubezpieczenie zapewniające uzyskanie pomocy adwokata lub radcy prawnego, który będzie reprezentantem w niemieckim sądzie. To ubezpieczenie gwarantuje zwrot wydatków takich jak koszty sądowe, pozyskanie opinii biegłych, korzystanie z pomocy adwokata. Zanim więc nastąpi spór prawny, który może kosztować sporo pieniędzy, warto upewnić się, że zostaną pokryte jego koszty. Nigdy nie ma się pewności jaki będzie wynik rozprawy, dlatego takie ubezpieczenie jest bardzo korzystne, ponieważ ma się finansowe i prawne wsparcie, nawet w przypadku rozstrzygnięcia spawy na niekorzyść. W przypadku ubezpieczenia adwokackiego, w pierwszej kolejności powinno się zgłosić szkodę w ubezpieczalni – samodzielnie, lub przez adwokata – lepiej jednak wybrać drugą opcję, ponieważ adwokat zazwyczaj będzie bardziej rozeznany w konkretach do załatwienia.

    Co obejmuje ubezpieczenie ochrony prawnej w Niemczech?

    Ubezpieczenie ochrony prawnej w Niemczech obejmuje:

    • Koszty porad i opinii.
    • Koszty konsultacji prawnych.
    • Koszty procesu zwracane stronie przeciwnej w wypadku przegrania sprawy.
    • Wynagrodzenie adwokata.
    • Koszty sądowe.
    • Świadczenie na kaucję w razie aresztowania.

    Ubezpieczenie takie ważne jest na terenie całej Europy. Ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy tego typu ubezpieczeniu jest okres karencji (Wartezeit). Najczęściej są to 3 miesiące – oznacza to, że ubezpieczenie obejmie koszty sporów, które wydarzyły się nie wcześniej jak po opływie 3 miesięcy od rozpoczęcia ubezpieczenia.

    Warianty ubezpieczenia ochrony prawnej w Niemczech

    W Niemczech wyróżnia się następujące warianty ubezpieczenia ochrony prawnej:

    • Berufsrechtsschutz — dotyczy konfliktów prawnych pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.
    • Privatrechtsschutz — dotyczy prawa cywilnego, np. sporów dot. gwarancji.
    • Wohnungsrechtsschutz — dla właścicieli oraz osób wynajmujących lub najmujących nieruchomość.
    • Gewerberechtsschutz — dotyczy niektórych konfliktów związanych z własną działalnością gospodarczą.
    • Verkehrsrechtsschutz — dotyczy sporów prawnych związanych z posiadaniem pojazdów, jak i uczestnictwa w ruchu.

    Ile kosztuje proces w Niemczech?

    Koszty sprawy w sądzie mogą w błyskawicznym tempie osiągnąć nawet kilka tysięcy euro. Stawki adwokackie sięgają niekiedy 300 euro za godzinę. O wiele lepiej z tą wiedzą jest „uzbroić się” w ubezpieczenie ochrony prawnej, które w razie czego nie będzie aż tak obciążające.

    Na co zwrócić uwagę wykupując ubezpieczenia ochrony prawnej w Niemczech?

    Przy wyborze ubezpieczenia ochrony prawnej w Niemczech warto zwrócić uwagę na:

    • Ochrona ubezpieczeniowa powinna obejmować również umowy zawarte przed wykupieniem polisy.
    • Niektóre warianty umowy nie uwzględniają istniejących umów o pracę, nawet jeśli powód sporu prawnego wystąpi w trakcie trwania polisy i po upłynięciu okresu karencji.
    • Najtańsze taryfy zawierają podstawowe usługi – jeśli osobie kupującej ubezpieczenie zależy na kompleksowej i konkretnej obsłudze, nie warto oszczędzać.
    • Dobrze porównać różne opcje – to samo ubezpieczenie kupione przez internet może okazać się tańsze niż u stacjonarnego brokera ubezpieczeniowego!
    • Należy unikać wykupienia polisy w tej samej ubezpieczalni, w której posiada się inne ubezpieczenia. W razie szkody może dojść do konfliktu interesów, co może działać na niekorzyść.

    Ile kosztuje ubezpieczenie adwokackie w Niemczech?

    Takie ubezpieczenie powinno się zawrzeć tylko wtedy, jeśli jest się pewnym, że będzie można pozwolić sobie na taką ochronę finansowo. Porządne, kompleksowe pakiety, łączące ochronę prawną, ochronę prawa pracy, oraz w ochronę w zakresie prawa mieszkaniowego i komunikacyjnego, kosztują nawet 400 euro rocznie. Gdy nie jest konieczna taka pełna ochrona, a pojedyncze produkty ubezpieczeniowe, warto dobrać je rozsądnie. Jeśli zostanie zawarta umowa z udziałem własnym, można w ten sposób zaoszczędzić trochę pieniędzy. Ubezpieczyciele zażądają w takiej sytuacji około 100 euro mniej w skali roku, do tego oferują też ustalenie samemu kwoty udziału własnego (do określonego limitu), w przypadku zaistnienia zdarzenia prawnego. Składki będą tym niższe, im wyższy będzie udział własny.

    Czy ubezpieczenie ochrony prawnej jest obowiązkowe?

    Nie, w Niemczech takie ubezpieczenie nie jest obowiązkowe. Może być przydatne, by być przygotowanym na niespodziewane problemy prawne, ale nikt nie będzie zmuszał do jego wykupienia.

    Czy ubezpieczenie ochrony prawnej jest tym samym, co porada prawna?

    Nie – ubezpieczenie ochrony prawnej dotyczy ubezpieczenia, które pokrywa koszty prawne, podczas gdy porada prawna odnosi się do konsultacji z prawnikiem lub ekspertem prawnym.

    Porównywarka ofert niemieckich ubezpieczeń ochrony prawnej

    Instrukcja dla poniższej porównywarki: w polu „Verischerte Person” należy wybrać z listy, kto ma zostać ubezpieczony (do wyboru: Single ohne Kind – osoba samotna bez dziecka, Single mit Kind – osoba samotna z dzieckiem, Paar ohne Kind – para bez dziecka, Paar mit Kind – para z dzieckiem).

    W polu „Ihr Alter” trzeba wpisać wiek ubezpieczanej osoby. W polu „Deckungssumme” należy zaznaczyć maksymalną kwotę wypłacaną przez firmę ubezpieczeniową w przypadku roszczenia. W polu „Selbstbeteiligung” natomiast – jaki będzie wkład własny. Proszę pamiętać, że im wyższy wkład własny, tym niższa składka ubezpieczenia.

    W polu „Zahlweise” trzeba wybrać, w jakich ratach chce się uiszczać opłatę za ubezpieczenie (do wyboru: monatlich – miesięcznie, halbjährlich – co pół roku, quartalsweise – co kwartał, jährlich – raz w roku).

    Oprócz tego należy zaznaczyć, jakie obszary życia mają zostać ubezpieczone: Privat – życie prywatne (np. sprzedawca nie chce uznać reklamacji w ramach gwarancji), Beruf – praca (np. niewypłacone wynagrodzenie za nadgodziny), Verkehr – ruch drogowy (np. niesłuszne zatrzymanie prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego), Wohnen – mieszkanie (np. niesłuszne bądź bezterminowe wypowiedzenie umowy o mieszkanie), Vermietung – wynajem (niepłacący czynszu lokator).

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x