Na niemieckich drogach co sezon można spotkać wielu motocyklistów. W teorii są to mniej popularne środki transportu, ale motocyklistów obowiązują te same zasady poruszania się na drogach i konieczności zadbania o pojazd, co posiadaczy samochodów. Tego rodzaju polisa pokrywa szkody, wyrządzone osobom trzecim. Do ochrony samego siebie przeznaczone jest ubezpieczenie AC, które może być częściowe lub pełne i jest dobrowolne.
Od czego zależy wysokość składki polisy?
Na wysokość składki ma wpływ wiele czynników, tak jak w przypadku ubezpieczania samochodu. Z pewnością istotna jest marka i model pojazdu, oraz posiadane zniżki. Brany pod uwagę będzie również staż – czyli od kiedy posiada się prawo jazdy, data urodzenia właściciela (zakłada się, że im młodsza osoba, tym większe ryzyko wyrządzenia szkody na drodze). Na ostateczną kwotę ma wpływ także miejsce zamieszkania – podczas wyliczania składek sprawdza się wielkość miejscowości, z której jest ubezpieczający, oraz ilość wypadków jaka ma tam miejsce. To pozwala oszacować, czy istnieje duża szansa na to, że dana osoba może w takim zdarzeniu drogowym uczestniczyć – im bardziej zatłoczone miasto, tym zwykle gorzej, ponieważ składki będą wyższe. Oczywiście dla ubezpieczycieli istotna jest również częstotliwość i wysokość ponoszonych szkód, dlatego właśnie im droższy, zwykle też mocniejszy motocykl, tym wyższa cena polisy.
Co gwarantuje ubezpieczenie OC motocykla?
Polisa chroni przed konsekwencjami finansowymi szkód wyrządzonych osobom trzecim i pokrywa koszty uszkodzonego mienia. Aby chronić również siebie i motocykl w przypadku zarysowania go na parkingu, lub zniszczeń z własnej winy, należy wykupić dobrowolne ubezpieczenie AC.
Niezbędne dane do ubezpieczenia motocykla
Aby móc sfinalizować ubezpieczenie, należy przedstawić:
- Markę i model motocykla.
- Datę pierwszej rejestracji.
- Dane kierowcy – lub kierowców, gdy jest więcej niż jeden.
- Dane poprzedniego ubezpieczenia – jeżeli występowało.
- Zniżki z Polski.
- Średnią liczbę kilometrów przejeżdżanych w środku roku (jeżeli można określić).
Uznanie polskich zniżek w Niemczech
W Niemczech zniżki na ubezpieczenie OC motocykla są zupełnie inaczej obliczane niż w Polsce, dlatego jeśli posiada się 60% zniżki w swoim ojczystym kraju, to ta wartość zupełnie nic nie powie niemieckiemu ubezpieczycielowi. Konieczne jest okazanie zaświadczenia z Polski (przetłumaczonego na język niemiecki), które zawiera zestawienie lat i ewentualne stłuczki/wyrządzone szkody.
Ubezpieczenie motocykla OC w Niemczech i jego rejestracja
Po zamówieniu ubezpieczenia ubezpieczający otrzyma numer zamówienia, z niemieckiego eVB-Nummer, który należy podać przy rejestracji motoru. Wystarczy mieć go zapisanego na kartce. W przypadku wykupienia ubezpieczenia przez internet, numer ubezpieczenia zostanie przesłany mailem lub sms-em. Warto wiedzieć, że dopóki motocykl nie zostanie zarejestrowany, można zrezygnować z ubezpieczenia. Numer eVB należy wtedy zniszczyć i wybrać ewentualnie innego ubezpieczyciela. Dopiero wraz z rejestracją umowa z ubezpieczycielem nabiera mocy prawnej, lecz jeśli załatwiliśmy to przez internet – mamy 14 dni na wypowiedzenie.
Ubezpieczenie OC motocykla w Niemczech – porównywarka
Poniżej możecie porównać oferty niemieckich ubezpieczalni i wybrać tą najkorzystniejszą. Pod porównywarką znajduje się tłumaczenie formularza.
Dobrze wiedzieć: ubezpieczenia oferowane przez internet są z reguły tańsze od tych zawartych w biurze (brak kosztów personelu). Oprócz tego mogą one zostać wypowiedziane do 14 dni od momentu ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (§ 312 ff., 355 BGB). Prawo to ma na celu zapewnienie ochrony konsumentom przed nierzetelnymi firmami i zminimalizowanie ich ryzyka.
Oto tłumaczenie powyższej porównywarki krok po kroku:
W pierwszym kroku powyższego formularza naszej porównywarki należy zaznaczyć, czy chodzi o zmianę ubezpieczenia, które posiadamy aktualnie (Bestehendes Motorrad -Versicherung wechseln), czy też o nowe ubezpieczenie, przykładowo kiedy zakupiliśmy motocykl i chcemy go zarejestrować (Neu angeschafftes Motorrad):
Dalej należy wybrać model motocykla, który chcemy ubezpieczyć. Możemy to zrobić na podstawie dowodu rejestracyjnego (Fahrzeugschein) lub wybierając samochód z listy (Marke & Modell) lub wpisując nazwę manualnie (Manuelle Eingabe). Wariant pierwszy jest naszym zdaniem szybszy, o ile macie akurat pod ręką dokument:
Następnie należy zaznaczyć, czy motocykl posiada odbiegająca moc silnika (Abweichende Motorleistung). Jest to o tyle ważne, że niektóre ubezpieczalnie nie ubezpieczają stuningowanych pojazdów. Dalej zaznaczamy, czy motocykl posiada system ABS (niektóre niemieckie ubezpieczalnie oferują wtedy rabaty), a także czy nasz motocykl jest nowy (Neufahrzeug) czy używany (Gebrauchtfahrzeug). Na koniec wpisujemy orientacyjną wartość nowego pojazdu (Ungefährer Neuwert des Motorrads) oraz ewentualnie datę pierwszej jego rejestracji (Erstzulassung des Motorrads):
Dalej (Nutzung) należy w pierwszej kolejności zaznaczyć czy motocykl będzie używany wyłącznie prywatnie (nur privat), wyłącznie na firmę (nur gewerblich), czy prywatnie i na firmę (privat und gewerblich). Dodatkowo należy oszacować roczny przebieg (Jährliche Fahrleistung) oraz wybrać gdzie będzie parkowany pojazd (Nächtlicher Stellplatz):
Następnie należy wpisać nasze dane osobowe, kolejno:
- Geschlecht - płeć
- Geburtsdatum - data urodzenia
- Führerschein erworben am - data zdobycia prawa jazdy
- Land des Führerscheinerwerbs - kraj zdobycia prawa jazdy
- Familienstand - stan cywilny
- Beruflicher Status - status zawodowy (np. Angestellter - zatrudniony)
- PLZ und Wohnort - kod pocztowy oraz miejscowość zamieszkania
Następnie zaznaczamy, czy pojazdem będzie kierowała określona grupa kierowców (Handelt es sich um einen festgelegten Fahrerkreis?) i dalej kim oni będą:
- nur Versicherungsnehmer (osoba, na którą jest wykupowana polisa)
- Versicherungsnehmer und weitere Fahrer (ubezpieczany i inni kierowcy)
- andere Fahrer (inni kierowcy)
- oraz oprócz tego kto jest właścicielem motocykla (Halter des Motorrads):
Następny krok w formularzu dotyczy aktualnej ubezpieczalni (jeśli wybraliśmy na początku, że chcemy zmienić aktualne ubezpieczenie). Tutaj należy podać kolejno:
- Vorversicherung / Schadenfreiheitsrabatt vorhanden - istnieje już ubezpieczenie / zniżka za bezwypadkową jazdę
- Vorversicherung bei - tutaj wpisujemy nazwę dotychczasowej ubezpieczalni
- Seit wann bei diesem Versicherer - od kiedy u tego ubezpieczyciela
- Wurde Ihr aktueller Versicherungsvertrag durch den Versicherer gekündigt? - czy obecna umowa ubezpieczenia została rozwiązana przez ubezpieczyciela?
Dalej należy zaznaczyć kolejno:
- Vom Versicherer regulierte Schäden in den letzten 3 Jahren - czy w ostatnich trzech latach została uregulowana szkoda przez ubezpieczyciela
- Schadenfreiheitsklasse (SF) - klasa jazdy bezwypadkowej (dla OC i ewentualnie autocasco)
- Ist ein weiteres Fahrzeug auf Sie oder ein Familienmitglied versichert? - czy na nas albo innego członka rodziny jest ubezpieczony inny pojazd?
Aby obniżyć stawkę ubezpieczenia, mamy teraz możliwość wybrania opcji, które mogą się do tego przyczynić, na przykład jeśli wykonujemy zawód z listy (Beruf) lub pracujemy w jednej z podanych branż ("Branche"):
Na koniec zaznaczamy, że zapoznaliśmy się z regulaminem, aby wyświetlić oferty. Zanim zostaną one pokazane, musimy jeszcze zdecydować, czy chcemy dopasować wybrane przez porównywarkę ustawienia, czy je zatwierdzamy ("übernehmen"):