Osoby wjeżdżające do Niemiec z obszarów wysokiego ryzyka oraz obszarów występowania mutacji koronawirusa muszą przedłożyć negatywny wynik testu na koronawirusa już przy wjeździe do Niemiec. Do takich obszarów zaliczane są aktualnie między innymi Polska (czytaj tutaj), Czechy i Wielka Brytania. Pełną listę krajów można znaleźć tutaj: www.rki.de.
Poszczególne landy mogą wprowadzać inne ograniczenia dotyczące okresu, w jakim powinien być wykonany test. Obszerny artykuł z pytaniami i odpowiedziami na temat kwarantanny i regulacji w poszczególnych landach znajdziecie tutaj: dojczland.info.
Jakie testy na koronawirusa są akceptowane w Niemczech?
Co do zasady w Niemczech akceptowane są testy wykorzystujące metodę amplifikacji kwasu nukleinowego (molekularne), do których zaliczamy PCR1, LAMP2, TMA3. Akceptwaone są również testy antygenowe, jednak wyłącznie jeśli spełniają minimalne kryteria zalecane przez WHO. Testy na obecność przeciwciał nie są akceptowane.
Potwierdzenie wykonania testu należy posiadać w formie papierowej lub w formie
dokumentu elektronicznego, odpowiednio w języku angielskim, francuskim lub
niemieckim. Aby właściwe organy ds. zdrowia publicznego w Niemczech mogły porównać
minimalne kryteria, potwierdzenia muszą zawierać informacje na temat producenta
(szybkich) testów antygenowych.
Kto jest zwolniony z wykonania testu na koronawirusa w Niemczech?
Z wykonania testu przy wjeździe do Niemiec można być zwolnionym tylko wtedy, gdy zwolnienie z kwarantanny nie jest powiązane z posiadaniem negatywnego wyniku testu wykonanego przed wjazdem.
Osoby wjeżdżające z obszarów wysokiego ryzyka związanym z dużą liczbą zakażeń muszą posiadać wynik testu wykonanego najwcześniej 48h przed wjazdem do Niemiec i okazać negatywny wynik testu przewoźnikowi lub funkcjonariuszowi granicznemu podczas kontroli. Przy wjeździe do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka (np. Polski) testu nie muszą posiadać tylko:
- osoby, które przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie;
- osoby, które przejeżdżały przez taki obszar w tranzycie (bez postoju);
- osoby przewożące zawodowo ludzi, towary i dobra przy pobycie w takim obszarze lub w Niemczech do 72h;
- osoby posiadające zwolnienie z obowiązku posiadania testu przed wjazdem wydane przez lokalny urząd ds. zdrowia;
- członkowie oficjalnych delegacji wracających do Niemiec przez część rządową lotnisk w Berlinie lub Kolonii/Bonn.
Osoby wjeżdżające z obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami muszą posiadać wynik testu wykonanego najwcześniej 48h przed wjazdem do Niemiec i okazać negatywny wynik testu przewoźnikowi lub funkcjonariuszowi granicznemu podczas kontroli.
Czy istnieją specjalne przepisy dla pracowników transgranicznych?
Pracownik transgraniczny to taka osoba, która co najmniej raz tygodniu przekracza granicę w celu dojazdu do pracy z miejsca zamieszkania. Kraje związkowe mogą ustanowić odstępstwa od obowiązku posiadania testu przed przekroczeniem granicy dla określonych grup. Dlatego pracowniczy transgraniczni w Brandenburgii, Meklemburgii – Pomorzu Przednim i Saksonii mają możliwość wykonania testu w Polsce lub bezpośrednio po wjeździe do Niemiec np. w centrach testowych dla pracowników transgranicznych lub zakładach prawy. Szczegóły, w tym częstotliwość wykonywania testów przez pracowników transgranicznych, regulują przepisy landowe:
- Brandenburgia – test 2 razy w tygodniu (planowane jest otwarcie centrów testowych m.in. przy przejściach granicznych Frankfurt nad Odrą/Słubice, Frankfurt nad Odrą/Świecko, Guben/Gubin);
- Meklemburgia – Pomorze Przednie – test co 48h (centra testowe działają m.in. w Ahlbeck i Linken);
- Saksonia – test 2 razy w tygodniu (mapa punktów testowania).
Berlin nie przewiduje specjalnych zasad wjazdu dla pracowników transgranicznych. Test należy posiadać przed wjazdem.
Co mam zrobić, jeśli przed wyjazdem nie mam możliwości wykonania testu, który spełnia wymagania?
Jeżeli podróżni przybywający z obszarów wysokiego ryzyka (obszary
o wysokiej zachorowalności lub obszary występowania wariantów wirusa) nie
mają możliwości uzyskania przed wyjazdem zaświadczenia lekarskiego lub dowodu
potwierdzającego brak zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, przewoźnicy mogą
przed wyjazdem wykonywać testy lub zlecić ich wykonywanie, a w przypadku
negatywnego wyniku testu realizować przewóz. Testy, stanowiące podstawę wyniku
testu, muszą spełniać wymagania Instytutu Roberta Kocha, które zostały opisane wyżej.
W przypadku obszarów, na których występują warianty wirusów, wymaz do testu
musi być pobrany najwcześniej 12 godzin przed wyjazdem. W takim przypadku prosimy o zasięgnięcie informacji u swojego przewoźnika.
Co, jeśli przyjeżdżam z obszaru ryzyka (nie z obszaru o wysokiej zachorowalności lub obszaru występowania wariantów wirusa)?
Jeśli wjeżdżacie do Niemiec z obszaru ryzyka, musicie być w stanie przedstawić negatywny wynik testu nie później niż 48 godzin po wjeździe do Niemiec.
Informacje o możliwościach przeprowadzenia testu na miejscu możecie uzyskać dzwoniąc pod numer 116 117 lub w internecie pod adresem www.116117.de. Testy na koronawirusa można w Niemczech wykonać również u lekarza rodzinnego. Zalecamy skontaktować się wcześniej z wybranym lekarzem i dopytać o szczegóły.
Jakie konsekwencje niesie ze sobą pozytywny wynik testu?
Pozytywny wynik testu uzyskany przed wyruszeniem w podróż do Niemiec oznacza, że należy postępować zgodnie z lokalnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi koronawirusa SARS-CoV-2. W razie wątpliwości należy pozostać w izolacji i skontaktować się z właściwymi władzami lokalnymi. W przypadku wątpliwości, nie należy korzystać z wybranego środka lokomocji (samochód, samolot itp.).
Jeżeli przyjechaliście z obszaru ryzyka (nie jest to obszar o wysokiej zachorowalności lub obszar występowania wariantów wirusa) i wykonaliście test dopiero w Niemczech, musicie (z zastrzeżeniem wyjątków od obowiązku kwarantanny przewidzianych w prawie landowym) udać się bezpośrednio do domu lub innego odpowiedniego miejsca zakwaterowania i tam pozostać w izolacji przez co najmniej dziesięć dni. Przy pozytywnym wyniku testu, należy postępować zgodnie z dalszymi wskazówkami właściwego urzędu ds. zdrowia publicznego.
Jeśli zamierzacie przyjechać z obszaru o szczególnie wysokim ryzyku zakażenia (obszar o wysokiej zachorowalności lub obszar występowania wariantów wirusa), to nie możecie zostać przewieziony/a bez przedłożenia negatywnego wyniku testu.
Jakie konsekwencje niesie ze sobą negatywny wynik testu?
Generalnie negatywny wynik testu uzyskany przed wjazdem lub w momencie wjazdu
(patrz wyżej) nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji. Niektóre przepisy krajowe przewidują wyjątki od obowiązku kwarantanny, które są powiązane z przedłożeniem negatywnego wyniku testu. Prosimy zasięgnąć informacji o przepisach kraju związkowego, do którego wjeżdżacie lub w którym będziecie przebywać. Z reguły negatywny wynik ewentualnego drugiego testu (najwcześniej po pięciu dniach od wjazdu) zwalnia z konieczności odbywania kwarantanny domowej.
Prosimy również mieć na uwadze fakt, że po pobycie w obszarach występowania wariantów wirusa w krajach związkowych mogą obowiązywać surowsze przepisy, i ewentualnie po wykonaniu testu może nie być możliwe wcześniejsze zakończenie kwarantanny.
Kto ponosi koszty testów na koronawirusa?
Osoby wjeżdżające do kraju po pobycie w obszarze ryzyka, obszarze o wysokiej zachorowalności lub obszarze występowania wariantów wirusa same ponoszą koszty testów. Dotyczy to zarówno badania obligatoryjnego związanego z wjazdem, jak i badania dobrowolnego, mającego na celu wcześniejsze zakończenie kwarantanny.
Mozna przedstawić wynik bezobjawowy?Skoro ta smiercionosna zaraza jest bezobjawowa to testy też mogą być chyba bez testowania.
Otóż to