Telefon na abonament w Niemczech – kiedy się opłaca?

    Kiedy telefon na umowę ma w Niemczech sens?

    Telefony na abonament są w ostatnich latach bardzo korzystne cenowo. Jednak zyskują na tym głównie nowi klienci. Jeśli jesteście wierni Waszemu dostawcy usług telekomunikacyjnych, to sami musicie zadziałać, żeby otzymać lepsze warunki umowy lub zmienić sieć. Umowę możecie zawrzeć zarówno w pakiecie z telefonem jak i bez. W obu przypadkach można znaleźć korzystne oferty.

    Nie każdy smartfon dostępny jest w Niemczech na umowę i odwrotnie: nie każdą umowę można zawrzeć w pakiecie z telefonem. Często wygodniej jest kupić smartfona od razu przy zawieraniu umowy. Jednak w tym wypadku, musicie uważać na pewne pułapki. Na przykład gdy opłata abonamentowa nie jest automatycznie obniżana po spłaceniu telefonu.

    Niemieccy operatorzy sieci kuszą często korzystnymi umowami „Premium”. Dla większości osób są one za drogie, dlatego warto rozważyć oferty alternatywne, np. dyskontów. Nasze porównywarki pomogą Wam znaleźć aktualnie najkorzystniejsze oferty telefonii komórkowej w Niemczech: Sieci komórkowe w Niemczech – na co zwrócić uwagę i którą wybrać?. Warto pamiętać, że kto nie porównuje ofert operatorów komórkowych, ten najczęściej traci!

    Smartfon na abonament w Niemczech – jak zawrzeć korzystną umowę?

    Jeśli umowę z niemieckim operatorem sieci komórkowej podpisaliście już jakiś czas temu, z pewnością opłaci Wam się zmiana. Ile możecie w ten sposób zaoszczędzić, przekonacie się zaglądając do naszego kalkulatora cen i studiując aktualnie obowiązujące oferty: Porównywarki niemieckich sieci komórkowych.

    Oprócz tego, jeśli Wasz aktualny telefon ma już swoje lata, warto pomyśleć o nowym wraz z umową. W przypadku kiedy Wasz smartfon jeszcze się nadaje do użytkowania, wtedy zawrzyjcie lepiej samą umowę, bez telefonu.

    Porównując oferty, szybko można zauważyć, iż możliwe jest zaoszczędzenie średnio nawet 200 euro w skali roku. Bardzo korzystny jest dyskonter w sieci O2. Z kolei dość drodzy są tacy operatorzy jak: O2, Telekom i Vodafone. W sieciach Vodafone i Telekom, wybór pakietów kombi jest dość ograniczony. Lepiej kupić wtedy oddzielnie komórkę i oddzielnie zawrzeć umowę.

    Porównanie niemieckich abonamentów

    Przeglądając oferty niemieckich operatorów, często można spotkać hasła typu: iPhone za 1 euro! To oczywiście zbyt piękne, żeby było prawdziwe i przekonacie się o tym czytając informacje napisane małym druczkiem. Klient płaci symboliczną cenę za telefon, ale za to co miesiąc płaci większe rachunki. Często ciężko się w ogóle zorientować, ile tak naprawdę kosztował telefon, a ile opłata abonamentowa.

    Ważne jest porównanie różnych ofert abonamentowych, aby nie dać się nabrać. Czasami naprawdę okazyjnie można kupić smartfona z umową. Lecz jeśli jesteście nadal zadowoleni z Waszego dotychczasowego telefonu, możecie się zdecydować na sam abonament bez smartfona.

    Głównie młodzi ludzie mają w Niemczech telefon na umowę

    Jak wynika z danych Federalnej Agencji ds. Usług Telekomunikacyjnych w Niemczech, ponad 131 milionów osób w Niemczech ma łącze telefonii komórkowej. Tak więc w Niemczech jest więcej kart SIM, niż mieszkańców. Nie każdy obywatel Niemiec posiada jednak umowę abonamentową. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez „Finanztip”, co trzynasty (7,5%) nie ma umowy. Przede wszystkim starsze osoby jeszcze dość często rezygnują z telefonu komórkowego, a więc także i z umowy.

    Łącznie mówimy o rynku z miliardowymi obrotami. Klienci co roku wydają między 25 a 30 miliardów euro na korzystanie z telefonów komórkowych i surfowanie w internecie.

    Jeśli w ciągu ostatnich dwóch czy trzech lat nie sprawdzaliście, co macie zapisane w umowie, to najprawdopodobniej płacicie więcej, niż powinniście. W ostatnim czasie operatorzy sieci wręcz prześcigają się w nowych, korzystnych ofertach. Jak już wspominaliśmy, te atrakcyjne oferty zarezerwowane są często wyłącznie dla nowych klientów, a jako „stary klient”, musicie się już postarać, aby coś zmienić i zażądać lepszej oferty.

    Komu opłaca sie wybrać umowę wraz z telefonem?

    Kupując telefon od razu przy zawarciu umowy abonamentowej, na pewno zaoszczędzicie czas. Taka łączona umowa jest też bardzo wygodna, jeśli macie jakieś kłopoty z ustawieniami urządzenia albo chcielibyście w nim później coś zmienić, gdyż będziecie mieli do dyspozycji osobę kontaktową w razie pytań dotyczącą smartfona. Zdarza się też, że najnowsze smartfony dostępne są w pierwszych miesiącach tylko z umową.

    Jednak jest też sporo powodów, dla których warto zawrzeć umowę z operatorem sieci komórkowej bez telefonu. Jeśli jesteście zadowoleni z Waszego dotychczasowego smartfona, kupno nowego na umowę, to po prostu pieniądze wyrzucone w błoto. Kupując telefon na umowę, nie wiecie tak dokładnie ile i za co płacicie – cena łączna sprawia, że to wszystko jest bardzo nieczytelne. Znacznie łatwiej będzie, jeśli od razu będziecie wiedzieli, jaki konkretnie model telefonu Was interesuje.

    Smartfon, a płatność ratalna w Niemczech

    Smartfony z wyższej półki kosztują aktualnie ponad 1000 euro. Ze względu na stan konta, często lepszym rozwiązaniem jest płatność na raty. Telefon na umowę to właściwie nic innego – kupujecie smartfona w pewnym sensie na kredyt – tylko, że nigdzie nie są wymienione odsetki.

    Bez porównania różnych ofert, nie będziecie mogli oszacować, jak wysokie są te ukryte odsetki w Waszej umowie. Operatorzy sieci komórkowych próbują zyskać klientów na dłużej – m.in. właśnie za pomocą korzystnych cenowo smartfonów.

    Czy w umowie może być jakiś haczyk?

    Niektóre zapisy umowy powinny dać Wam do myślenia – np. podejrzana struktura cen czy zbyt wysokie opłaty podstawowe.

    Spłacanie smartfona w nieskończoność

    Niektórzy operatorzy po prostu naciągają klientów, np. gdy nadal trzeba płacić drogą opłatę podstawową, mimo, że komórka już dawno została spłacona. Jeśli sami nie zadziałacie w tej sprawie, to będziecie płacić za umowę i podwójnie albo nawet potrójnie za komórkę. Taką umowę musicie koniecznie wypowiedzieć po upływie minimalnego czasu trwania umowy.

    Zanim zawrzecie umowę z operatorem sieci komórkowej, zorientujcie się, co się dalej dzieje z opłatą podstawową po tych pierwszych dwóch latach trwania umowy (zazwyczaj tyle wynosi minimalny czas trwania umowy). W ciągu pierwszych 24 miesięcy spłacacie w opłacie podstawowej również komórkę. Dlatego po tym okresie, miesięczne koszty powinny się zmniejszyć.

    Sytuajce są różne – może Wasz smartfon jest w dobrym stanie i po dwóch latach nadal będziecie chcieli go używać. Albo wręcz przeciwnie: chcielibyście mieć częściej nowy telefon. Najlepiej samemu oszacować, ile będziecie chcieli korzystać ze swojego smartfona i nie dać się namówić na szybki, nieprzemyślany zakup nowego. Zawsze możecie po dwóch latach zrezygnować z umowy i poszukać sobie nowej, korzystniejszej oferty.

    Umowa ze smartfonem jest nie dla Was?

    Mały wybór: okazuje się, że nie wszystkie modele telefonów można kupić w Niemczech na umowę. Jeśli zdecydowaliście się na jakiś konkretny model, to może się zdarzyć, że nie znajdziecie go w porównywarkach internetowych. Zdarza się, że odpowiadający Wam abonament dostępny jest tylko w wersji bez telefonu. Z kolei wielu tanich operatorów w ogóle nie sprzedaje telefonów w swoich abonamentach. Do dyspozycji macie zazwyczaj tylko ograniczony wybór taryf z telefonami. Jeśli chcielibyście karty prepaid, to w takich łączonych umowach ich nie znajdziecie.

    Umowa na dłuższy czas:  Większość umów zawierana jest, jak już wspomnieliśmy, na 24 miesiące. Jeśli chcecie pozostać elastyczni i nie wiązać się na tak długo z jednym operatorem, najlepiej kupcie oddzielnie telefon i oddzielnie zawrzyjcie umowę abonamentową. Musicie jednak dopilnować, czy nie jesteście jeszcze nadal związani starą umową. Jeśli za szybko zawrzecie nową, będziecie musieli płacić podwójnie.

    Podejrzana struktura cen: Cena łączna, czyli taryfa + telefon, nieco „ukrywa”, czy oszczędzacie czy dopłacacie. Jeśli nie jesteście pewni, lepiej załatwcie obie te sprawy oddzielnie. Wtedy macie lepszy pogląd na koszty.

    Kiedy warto zmienić umowę?

    Podsumowując: Nieważne, czy umowa dotyczy najnowszego smartfona, czy tylko taryfy telefonicznej: jeśli długo jesteście wierni Waszemu dostawcy usług  telekomunikacyjnych, z reguły dopłacacie do interesu. Dlatego po dwóch lub najpóźniej trzech latach, opłaca się sprawdzić aktualną umowę, porównać ją z innymi dostępnymi na rynku i ewentualnie zastanowić się nad zmianą.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x