Te trzy pytania nie powinny paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej!

    „Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?” To zdanie pojawia się na końcu każdej rozmowy o pracę. Jak powinno się na nie zareagować i o co w żadnym wypadku nie należy pytać?

    Rekruterzy przeprowadzają w ramach wykonywanej przez siebie pracy tysiące rozmów kwalifikacyjnych. Niestety, często okazuje się, że kandydaci udzielają zawsze tych samych, wyuczonych na pamięć odpowiedzi lub na koniec rozmowy zadają wyłącznie standardowe pytania. A przecież w dzisiejszych czasach nie wyróżnią się w ten sposób spośród wielu kandydatów. Poniżej znajdziecie trzy pytania, których postawienie z pewnością nie przysporzy Wam dodatkowych punktów na rozmowie kwalifikacyjnej:

    1. Ilu pracowników zatrudnia Państwa firma?

    Podczas rozmów o pracę nigdy nie należy zadawać pytań, na które można łatwo znaleźć odpowiedzi za pomocą kilku kliknięć w internecie. Pytania takie jak: „W jakiej branży działa Państwa firma?” lub „Czy mają Państwo  przedstawicielstwa również za granicą?” sprawią, że rekruterzy i potencjalni przełożeni szybko odniosą wrażenie, że źle się przygotowaliście. Świadczą one o tym, że nie zapoznaliście się z informacjami na temat samej firmy i oferowanego stanowiska.

    1. „Ile dni urlopu mi przysługuje?”

    Nawet jeśli pytanie o urlop na pierwszy rzut oka wydaje się uzasadnione, nie zadawajcie go! Rekruterzy odniosą bowiem wrażenie, że najważniejszy jest dla Was czas wolny, a nie praca. W ten sposób Wasze szanse na zdobycie pracy drastycznie spadają. To samo dotyczy pytań, przy których ewidentnie chodzi Wam tylko o własne korzyści, np. „Czy dostanę samochód służbowy?”

    1. „Czy dostanę tę pracę?”

    Kandydaci, którzy zadają to pytanie, prawdopodobnie chcą pokazać, że są pewni siebie i odważni. Lepiej jednak unikać tego ryzykownego zabiegu: zdaniem ekspertów wypada to bardzo arogancko i może skreślić Wasze szanse na zatrudnienie nawet wtedy, gdy cała rozmowa kwalifikacyjna miała dobry przebieg.

    Rozmowa kwalifikacyjna: kto nie zadaje pytań, ten na tym traci

    Jeszcze gorzej może być odebrane to, że kandydaci nie zadają żadnych pytań. Absolutnie nie powinno się tego robić, jak wyjaśnia trener pracy Jewel Bracy Demaio w artykule zamieszczonym w magazynie Forbes: „To pokazuje Twojemu rozmówcy, że nie jesteś ani dociekliwy, ani szczególnie interesujący.”

    Kandydaci, którzy zadają pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, są pozytywnie oceniani przez rekruterów. Stawianie pytań pokazuje zainteresowanie i dowodzi motywacji osób ubiegających się o pracę. Jednak aby przekonać do siebie przyszłego przełożonego lub rekrutera, kandydaci powinni dobrze przemyśleć jakie pytania zadać. Nie bójcie się być kreatywni! W końcu standardowe pytania raczej nie świadczą o przenikliwości.

    Według ekspertów najlepsze pytania to te, które dotyczą oferowanego stanowiska, celów czy kultury pracy. Oto 12 konkretnych pytań, których możecie użyć, aby przekonać do siebie potencjalnych pracodawców.

    Pytania dotyczące kultury pracy:

    1. „Jaki jest średni staż pracy osób, które tu pracują?”
    2. „Jakie cechy wspólne mają ludzie, którzy odnieśli największy sukces w tej firmie?”
    3. „Jak Pan/Pani sądzi, co pracownicy najbardziej lubią w tej firmie?”
    4. „Jakie wyzwania widzi Pan/Pani przed sobą w ciągu najbliższych 60-90 dni?”
    5. „Co powiedzieliby klienci na temat Państwa firmy?”
    6. „Co najbardziej podoba się Panu/Pani jeśli chodzi o pracę w tej firmie?”
    7. Zadajcie pytania dotyczące artykułu na temat firmy, który niedawno przeczytaliście.
    8. „Jaka jest Pana/Pani wizja firmy za pięć lat?”

    Pytania dotyczące oferowanego stanowiska:

    1. „Co mogę zrobić, aby pomóc Państwu osiągnąć założone cele?”
    2. „Co było powodem odrzucenia przez Pana/Panią innych kandydatów?”
    3. „Jak wypadam na tle innych kandydatów, którzy do tej pory odbyli rozmowy kwalifikacyjne?”
    4. „Czy zauważył/a Pan/Pani w moim CV jakieś nieścisłości, o których mógłbym/abym Panu/Pani powiedzieć coś więcej?”

    Zadawajcie pytania już podczas rozmowy kwalifikacyjnej

    Pamiętajcie o tym, że znaczenie mają nie tylko pytania, które zadajecie na końcu rozmowy kwalifikacyjnej. Już w trakcie spotkania pokażcie, że jesteście naprawdę zainteresowani oferowanym stanowiskiem. Słuchajcie uważnie i zadawajcie pytania podczas rozmowy, jeśli coś Was zainteresuje. W ten sposób przekonacie się również, czy dana praca rzeczywiście Wam odpowiada.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x