Kto w Niemczech rozpala grilla, często nawet nie zdaje sobie sprawy z tegost, że pali w ten sposób lasy tropikalne. Niemiecki „Stiftung Warentest” zbadało 17 worków z węglem pod kątem ich zawartości. Wyniki są jednoznaczne i dla wielu osób na pewno zaskakujące.

Klienci nie wiedzą, co kupują

Sprzedawany w Niemczech węgiel na grilla zawiera drewno tropikalne. W pięciu z siedemnastu testowanych worków, Stiftung Warentest znalazło drewno z lasów tropikalnych i subtropikalnych. Eksperci skrytykowali, że w tej branży często przemilcza się pochodzenie i rodzaj używanego drewna. Klienci żyją zatem w niewiedzy.

W dziewięciu z siedemnastu worków nie podano ani rodzaju drewna, ani jego pochodzenia. W pięciu workach drzewo pochodziło nawet z tzw. gospodarki rabunkowej z regionów tropikalnych i subtropikalnych. Do tego dochodzi jeszcze jeden szczegół, który wprowadza w błąd klientów: mimo, że na worku widnieje stempel „Forest Stewardship Council (FSC)”, który wskazuje na to, że węgiel pochodzi z krajowych lasów, to w rzeczywistości jest on z drewna tropikalnego.

Węgiel z Ukrainy

Nawet produkty wytwarzane z europejskich drzew liściastych nie dają żadnej gwarancji co do pochodzenia, np. jeśli pochodzą z Ukrainy. Testerzy tłumaczą, że tam korupcja jest prawie na porządku dziennym i na dodatek prowadzony jest nielegalny wyrąb drzew. Prawie połowa dostawców zaopatruje się przynajmniej częściowo w węgiel z Ukrainy.

Niemcy importują 233.000 ton węgla drzewnego

Aktualne badania tak naprawdę potwierdziły wyniki różnego rodzaju wcześniejszych testów, przeprowadzonych przez organizacje zajmujące się ochroną środowiska: w węglu na grilla stwierdzono nad wyraz spory udział drewna tropikalnego oraz drewna pochodzącego z chronionych wschodnioeuropejskich lasów.

W roku 2018 do Niemiec importowano ok. 233.000 ton węgla drzewnego. Eksperci radzą kupować produkty, na których podany jest rodzaj użytego drzewa oraz jego pochodzenie. Warto zwracać uwagę na pieczęć FSC, Naturland lub PEFC. W aktualnych badaniach najlepiej wypadł węgiel na grilla „Flamenco”, spełniając większość kryteriów.

Źródło: www.welt.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Praca w Niemczech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika