Pierwszy maja jest dniem wolnym od pracy nie tylko w Niemczech, ale również w wielu innych krajach. W ten dzień obchodzone jest „Święto Pracy” i jest on uważany za jedno z najważniejszych niechrześcijańskich świąt w Niemczech. Tradycja ta istnieje dopiero od XIX wieku, a dokładniej od roku 1890. Wprowadzenie pierwszego maja jako święta państwowego w Niemczech sięga roku 1933.
Historia 1 maja jako Święta Pracy
Szczególne znaczenie 1 maja wynika z faktu, że w krajach anglo-amerykańskich był to zawsze tak zwany „dzień przeprowadzki”. W przeszłości w tym dniu ludzie często zmieniali pracę lub miejsce zamieszkania.
Oprócz tego dzień ten wiąże się z walką o lepsze warunki pracy. W Australii demonstracje na rzecz ośmiogodzinnego dnia pracy odbyły się po raz pierwszy 1 maja 1856 roku, a w USA z tego samego powodu w 1886 roku zwołano strajk generalny. W tym kontekście na Haymarket w Chicago wygłoszono słynne przemówienie, które doprowadziło do strajku generalnego, a pod nazwą „Haymarket Affair” doszło do krwawych starć między pracownikami a policją.
Kiedy w 1889 r. powstała Druga Międzynarodówka, protesty te zostały upamiętnione poprzez ogłoszenie 1 maja „Dniem Walki Ruchu Robotniczego”. Rok później na całym świecie odbyły się demonstracje i pochody.
Pierwszy maja w Niemczech
W Cesarstwie Niemieckim pierwszy maja grał początkowo podrzędną rolę. Na początku Republiki Weimarskiej, w szczególności SPD poczyniła w roku 1919 postępy w ustanowieniu Pierwszego Maja jako święta państwowego, ale nie udało się to z powodu oporu ze strony obozu ludowego. Dopiero narodowi socjaliści nadali 1 maja status święta państwowego, który nazwano wtedy „Dzień Narodowej Pracy” (niem. Tag der nationalen Arbeit).
Po zakończeniu II wojny światowej 1 maja pozostał i odegrał ważną rolę, szczególnie w NRD, jako „Międzynarodowy Dzień Walki i Święta Robotników na rzecz Pokoju i Socjalizmu”. W Republice Federalnej Niemiec dzień 1 maja również był dniem wolnym od pracy, choć bardziej kojarzył się z demonstracjami.
Jak jest obchodzone Święto Pracy w Niemczech?
Święto Pracy jest w całym swoim charakterze świętem politycznym. Dowodzi tego również fakt, że w Niemczech na porządku dziennym są demonstracje. Starcia między demonstrantami, a policją w Berlinie-Kreuzbergu i Schanzenviertel w Hamburgu można opisać jako powtarzające się, choć i tutaj ich intensywność znacznie spadła w ostatnich latach. W niektórych miejscach podczas demonstracji rozmieszczane są również czerwone goździki, choć i to nie jest już tak popularne.
„Tanz in den Mai” w Niemczech
Wśród osób o mniej politycznych zainteresowaniach, pierwszego maja obchodzi się w Niemczech „Tanz in den Mai”, czyli tłumacząc z niemieckiego „tańcz w maj”.
Wcześniej, noc z 30 kwietnia na 1 maja była przez wieki obchodzona jako Noc Walpurgii, kiedy tańcem odstraszało się złe duchy oraz żegnało czas nieurodzaju, a także witało ciepły okres roku.
Dzisiaj zwyczaj ten jest jednak bardziej znany pod nazwą „Tanz in den Mai”. W ten dzień w całych Niemczech odbywają się imprezy w klubach, a także prywatne potańcówki.
Maibaum – drzewko majowe w Niemczech
W wielu miejscach w Niemczech 1 maja wznosi się kolorowo zdobione majowe drzewko, wokół którego niegdyś powszechnie wykonywane były tańce ludowe. Celem jest konkurowanie z okolicznymi gminami o największe i najpiękniejsze drzewko majowe.
Drzewko majowe wznoszone gdzieś w Bawarii
Istnieje również tradycja (obchodzona przykładowo w Bawarii), polegająca na kradzeniu przez inne gminy drzewek majowych i bronione ich przez właścicieli. Zgodnie z niepisanym prawem gmina, której drzewo zostało skradzione, musi „uwolnić” je od złodziei płacąc za nie znaczne ilości piwa.
Oprócz tego, tym dniu w Nadrenii, ale także w części Bawarii i Szwabii oraz w niektórych innych regionach Niemiec, przed domem ukochanej stawia się drzewko majowe. Po miesiącu należy je odebrać. Tradycją jest zapraszanie przez kobietę, dla której zostało postawione drzewko, młodego mężczyzny na ciasto i kawę. Istnieje jednak również tradycja, że młody mężczyzna, który odbiera drzewko, dostaje ciasto od matki kobiety, skrzynkę piwa od ojca i pocałunek od niej samej.
Oto jak wyglądają tego typu drzewka majowe w Niemczech:
Czy 1 maja sklepy w Niemczech są otwarte?
W związku z tym, że Święto Pracy jest w Niemczech dniem wolnym od pracy, większość sklepów pozostanie zamknięte. Wyjątek stanowią stacje benzynowe oraz supermarkety takie REWE To Go (np. na dworcu głównym w Kolonii, Berlinie, czy Monachium) czy Edeka (np. na dworcu głównym w Düsseldorf) na dworcach głównych dużych miastach.
Święto pracy jest dla ludzi pracujących. Tomek, Marta, Filip i Jozeff są zasiłkowcami i to święto ich nie dotyczy, unikają podjęcia zatrudnienia i piszą durne komentarze na Dojczland.Info, mam dość utrzymywania tych nierobów poprzez podatki, które idą między innymi na socjal dla takich leni.