Katar to jeden z najczęstszych objawów infekcji górnych dróg oddechowych, alergii, a także reakcja na zmiany temperatur. Można go rozpoznać przez dużą ilością śluzu i uczucie zatkanego nosa. Jednym ze sposobów radzenia sobie z katarem są spraye do nosa na katar. Jakie są rodzaj tych specyfików? Na czym opiera się ich działanie?
Spraye do nosa na katar to najczęściej stosowany i łatwy w użyciu środek na katar, który łagodzi tę dolegliwość, przywracając komfort oddychania. Można je stosować przy przeziębieniu i grypie, prewencyjnie w zapobieganiu infekcji wirusowych, katarze alergicznym, a także przy suchości błony śluzowej nosa, którą może wywołać przebywanie w ogrzewanym pomieszczeniu z suchym powietrzem. Czym różnią się spraye do nosa na katar? W jaki sposób działają? Jak je stosować?
Rodzaje sprayów do nosa na katar
- Obkurczające naczynia krwionośne
To jeden z najczęściej używanych rodzajów sprayów do nosa. Preparaty te zmniejszą przekrwienie nosa i obrzęk błony śluzowej. Są powszechnie dostępne w aptekach, np. w Apteka Super-Pharm. Szybko udrażniają nos i umożliwiają bardziej komfortowe oddychanie. Ich substancje czynne to sylometazolina, oksymetazolina czy fenylefryna. Można je stosować maksymalnie 5-7 dni – używane dłużej mogą nasilić objawy.
- Przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne
Preparaty zawierające substancje, które hamują namnażanie wirusów odpowiedzialnych za nieżyt nosa (w tym takich jak RSV, HSV czy wirus paragrypy), a także bakterii. Są to zwykle składniki pochodzenia naturalnego, np. czystek kreteński, wilczomlecz żywiconośny czy sasanka łąkowa. Mogą być stosowane przez dorosłych, młodzież i dzieci od 6 r.ż.
- Spraye nawilżające z solą fizjologiczną lub roztworem hipertonicznym
Preparaty, który wpływają przede wszystkim na zmniejszenie ilości wydzieliny. Ich funkcją jest także nawilżanie błony śluzowej i łagodzenie podrażnień. Mogą być stosowane już u noworodków od 1. dnia życia (z wyjątkiem wcześniaków).
- Spraye z olejkami eterycznymi
Preparaty, które dzięki zawartości takich składników jak eukaliptus, mentol czy tymol działają odświeżająco, antyseptycznie (odkażająco) i łagodząco.
Jak stosować spraye do nosa na katar?
Poprawne użycie sprayów do nosa powinno składać się z następujących etapów:
- Przygotowanie nosa – przed użyciem sprayu należy dokładnie oczyścić nos z wydzieliny.
- Aplikacja – zacznij od przyjęcia odpowiedniej pozycji – mocno odchyl głowę do tyłu. Następnie umieść końcówkę sprayu kolejno w lewej i prawej dziurce. Ważne, by końcówkę wprowadzać niezbyt głęboko i kierować na ścianę nosa, a nie przegrodę. Rozpyl tyle dawek produktu, ile zaleca producent.
- Rozprowadzenie preparatu – po aplikacji pozostań przez chwilę (ok. pół minuty) bez ruchu, po czym porusz delikatnie głową w lewo i w prawo. Dzięki temu substancja będzie lepiej rozprowadzona.
- Higiena – po każdym użyciu oczyść końcówkę aplikatora, przemywając go gorącą wodą.
Spray do nosa to poręczny, wygodny środek, który potrafi szybko przynieść ulgę przy uczuciu zatkanego nosa i nadmiarze wydzieliny. Można go stosować w objawach przeziębienia, alergii, a także przy dyskomforcie wywołanym przesuszeniem błony śluzowej.