Siedem mitów na temat wynagrodzenia w Niemczech!

Dla większości zatrudnionych osób wynagrodzenie jest jednym z najważniejszych czynników w kwestii decyzji dotyczącej podjęcia lub zmiany pracy. Niestety bardzo często można spotkać się z niezgodnymi z prawdą przekonaniami dotyczącymi pensji.

Mimo że wysokość pensji jest tak istotnym aspektem, to temat wynagrodzenia bardzo często jest tematem tabu. Wciąż panuje przekonanie, że „o pieniądzach się nie rozmawia”. Powoduje to jednak, że wiedza o wysokościach płac i negocjacjach dotyczących podwyżek jest niewielka, a wiele przekonań utarło się w świadomości pracowników. Czy są one zgodne z prawdą?

Wzrost wynagrodzenia zawsze powiązany jest z awansem

To twierdzenie jest błędne i działa na niekorzyść pracowników. Jak pokazuje analiza realizowana przez platformę Stepstone – nawet bez zmiany stanowiska wysokość pensji może wzrosnąć. Jednak wzrost wynagrodzenia jest dużo wyższy, jeżeli ponosi się odpowiedzialność za innych pracowników i pracuje się na stanowisku managerskim. Bez funkcji kierowniczej wynagrodzeni wzrasta średnio o około 24 procent do 40 roku życia. W przypadku managerów – o 40 procent.

Wraz z rozwojem kariery wzrasta również odpowiedzialność na poszczególnych stanowiskach. „Osoby, które nie zajmują stanowiska kierowniczego, ale nadal chcą zarabiać więcej, mogą w ukierunkowany sposób inwestować w dalsze szkolenia i specjalizacje” – mówi André Schaefer, ekspert ds. wynagrodzeń Stepstone. „Dzięki specjalistycznej wiedzy pracownicy są dużo bardziej potrzebni swoim pracodawcom, a zdobyta wiedza i umiejętności stanowią bardzo dobre argumenty podczas negocjacji dotyczących wynagrodzenia”.

Osoby, które często zmieniają pracę zarabiają więcej

To stwierdzenie jest zgodne z prawdą. Zmiana pracy i przejście do nowego pracodawcy bardzo często wiąże się ze wzrostem wynagrodzenia. W różnych branżach pracownicy zarabiają średnio o 8 procent więcej. Kolejna zmiana pracy to dodatkowe 7 procent wynagrodzenia.

Kobiety zarabiają mniej, bo rzadziej proszą o podwyżkę

Często można spotkać się z przekonaniem, że to powściągliwość w proszeniu i podwyżkę wyjaśnia różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, która wynosi średnio 6 procent. Jak pokazuje analiza Stepostone jest to niezgodne z prawdą. Wykazano w niej, że mężczyźni tylko nieznacznie częściej domagają się podniesienia poziomu swojego wynagrodzenia. 42 procent z nich robi to regularnie, w porównaniu do 38 procent kobiet. Jednak to mężczyznom częściej przyznaje się podwyżki. 59 procent tego typu wniosków składanych przez mężczyzn zostało rozpatrzonych pozytywnie, podczas gdy wśród kobiet wynosiło to jedynie 54 procent.

W czasie trwania kryzysu nie można negocjować wysokości wynagrodzenia

To również nieprawdziwe założenie. Generalnie negocjacje w czasach kryzysu nie różnią się za wiele od tych odbywających się w normalnych okolicznościach – mówi trenerka negocjacji Anja Henningsmeyer. Kryzys po prostu wymaga więcej empatii od obu stron. Wtedy warto zastanowić się, czego oczekuje partner negocjacyjny – szef lub pracownik.

W zbiorowych układach pracy nie ma miejsca na negocjacje

Układy zbiorowe (Czym jest zbiorowy układ pracy w Niemczech (Tarifvertrag)?) obejmują różne poziomy wynagrodzeń, do których można zaklasyfikować pracowników, co samo w sobie świadczy o możliwości podejmowania negocjacji. Układy zbiorowe zawierają ponadto klauzule dotyczące specjalnych dodatków, takich jak dodatek urlopowy lub świąteczny. Dlatego wskazane jest, aby pracownicy znali szczegóły układu zbiorowego, aby móc w pełni korzystać z przysługujących im praw.

Osoby, które mają niskie oczekiwania finansowe mają lepsze możliwości pracy

To bardzo szkodliwy i oczywiście nieprawdziwy mit. Bywa wręcz przeciwnie, ponieważ osoby, które oczekują niskiego wynagrodzenia, mogą zostać uznane za niedoświadczone i niekompetentne. Najlepiej sprawdzić stawki rynkowe na danym stanowisku i oczekiwać realistycznej oferty. Każdy kandydat powinien zrobić odpowiedni research i znać poziom wynagrodzenia zarówno dla całej branży, jak i konkretnego stanowiska – na przykład rozmawiając ze znajomymi lub korzystając z kalkulatorów płacowych dostępnych w internecie. „Podczas negocjacji poziomu wynagrodzenia wskazane jest jasne określenie swoich oczekiwań i odrobina elastyczności, która pozwoli na negocjacje” – mówi ekspert Stepstone Schaefer.

Osoby, które częściej proszą o podwyżkę zarabiają więcej

To prawda, jednak jedynie czterech na dziesięciu pracowników regularnie prosi swojego pracodawcę o podwyżkę. Warto sprawdzić standardy płacowe i odnieść się do nich podczas negocjacji. 57% pracowników przynajmniej raz dostało podwyżkę na obecnym stanowisku – najczęściej w przypadku osób, które aktywnie o nią zabiegały.

Sprawdź, czy Twoje zarobki w Niemczech są odpowiednio wysokie!

Na stronie Gehalt.de możecie znaleźć szacunkowe zarobki miesięczne dla poszczególnych zawodów w Niemczech, na przykład w opiece:

Zarobki w Niemczech w zawodach związanych z opieką

Oprócz tego możecie się dowiedzieć, ile mniej więcej zarobicie w wybranym zawodzie w Waszej miejscowości (oczywiście w Niemczech).  W tym celu pod poniższym linkiem należy wybrać czy chodzi o aktualną pracę (aktueller Job), przyszłą pracę (zukünftiger Job), inną pracę niż ta aktualnie wykonywana (anderer / fremder Job) lub czy jest się studentem albo uczy zawodu (Schüler / Azubis / Studenten). Dalej zaznaczamy wiek (wie alt sind Sie?), wybieramy płeć (Ihr Geschlecht), następnie wykształcenie (Ihr höchster Abschluss?), czy aktualnie pracujemy (Sind Sie berufstätig?), w jakim zawodzie (Ihr Beruf?), czy mamy stanowisko kierownicze (Personalverantwortung?), miejsce pracy (Ihr Arbeitsort?) i na koniec podajemy maila (Ihr individuelles Ergebnis wird Ihnen zugeschickt.), na którego ma zostać przesłana bezpłatna analiza. Poniżej link do strony, na której możecie sprawdzić zarobki, podając powyższe informacje:

Dowiedz się ile zarobisz w wybranym zawodzie w Twojej miejscowości!

Źródło: www.t-online.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
187,965FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x