Więcej

  Reparacje: Polska chce zwiększyć presję na Niemcy

  Polski rząd chce zwiększyć presję na Niemcy w sprawie reparacji za II wojnę światową. „Sprawa reparacji ma dla Polski fundamentalne znaczenie” – powiedział Niemieckiej Agencji Prasowej Arkadiusz Mularczyk, polski wiceminister spraw zagranicznych i jednocześnie przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, podczas swojej pierwszej, dwudniowej wizyty w Berlinie. „Nie chodzi tu tylko o kwestię polityczną, ale o godność Polski” – dodał polityk.

  „Teraz Niemcy mają wybór: albo zasiądą z Polską do stołu negocjacyjnego, albo będziemy poruszać tę kwestię na wszystkich forach międzynarodowych: w ONZ, w Radzie Europy i w Unii Europejskiej” – zastrzegł polski wiceminister spraw zagranicznych.

  Polska domaga się dialogu w sprawie reparacji

  Polski rząd dopiero rozpoczął działania w tej sprawie – podkreślił Mularczyk. Stwierdził, że poza rozmowami dwustronnymi powinna się odbyć międzynarodowa konferencja na ten temat, ponieważ dotyczy to także innych krajów. Oprócz Polski, od dłuższego czasu reparacji od Niemiec domaga się także Grecja.

  „Rząd federalny nie może zwlekać z tą sprawą do następnych wyborów” – powiedział Mularczyk. „Musi być prowadzony dialog na ten temat, w przeciwnym razie będzie to złe dla naszego sąsiedztwa” – zaznaczył polityk.

  Polska już dwa tygodnie temu wysłała oficjalną notę do 51 państw należących do takich organizacji jak UE, NATO i Rada Europy, apelując o zrozumienie dla jej roszczeń.

  Polska oszacowała wysokość strat na 1,3 bln euro

  Mularczyk, jako przewodniczący specjalnej komisji sejmowej, zlecił przygotowanie raportu na temat zniszczeń wojennych wyrządzonych przez nazistowskie Niemcy w Polsce podczas II wojny światowej, który został przedstawiony we wrześniu. Wysokość strat została oszacowana na 1,3 bln euro.

  Pod koniec października Mularczyk został mianowany wiceministrem spraw zagranicznych i pełnomocnikiem rządu ds. odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945. W związku z pełnieniem tych funkcji, prowadził we wtorek rozmowy w Berlinie, m.in. z niemiecką minister stanu ds. europejskich Anną Lührmann. Będą one kontynuowane także w środę.

  Mularczyk: polityka przemilczenia, przedawnienia, zapomnienia

  Rząd niemiecki uważa sprawę reparacji za zamkniętą i powołuje się na „Traktat dwa plus cztery”, jednak Polska nie była jego stroną. „Między Niemcami a Polską nie powinno być spraw zamiecionych pod dywan” – podkreślił Mularczyk.

  Zarzucił Niemcom, że od lat 50. prowadzą politykę „przemilczenia, przedawnienia i zapomnienia”.

  „Znam osobiście starszych ludzi, którzy zostali ciężko ranni w czasie wojny i od tego czasu są niepełnosprawni fizycznie. Przez całe życie szukali sprawiedliwości, ale jej nie znaleźli. Niemcy nie dostrzegają tych ludzi i zachowują się tak, jakby ci ludzie nie istnieli” – powiedział polski wiceminister spraw zagranicznych.

  „Jednocześnie wypłacane są emerytury byłym żołnierzom Wehrmachtu i członkom SS. Trzeba pokazać światu tę politykę Niemiec” – stwierdził Mularczyk, podkreślając, że jest to „wielka niesprawiedliwość dziejowa”.

  Źródło: www.zdf.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  BERLINER

  Niech Ci zapoznają się z Prawem a nie wymysły Kaczyńskiego – Jak zawsze przed Wyborami – Niemcy oświadczyli – Sprawa została zamknięta i nie ma co do niej wracać – Żadnej Reperacji nie może być, zgodnie z prawem Międzynarodowym – W 1953 Roku – W obecności – Aliantów – USA – Anglii – Rosji – Polski – Został podpisany Dekret o zakończeniu tamtego okresu – Odszkodowań – Nienaruszalności Granic itp. Sprawa została zamknięta – Obecnie jest nie możliwe odwrócenie, unieważnienie tamtego Dekretu – Trzeba byłoby także unieważnić nadane tereny Niemiec Zachodnich dla Polski, czyli zwrot i odszkodowanie za dzierżawienie po 1945… Czytaj więcej »

  Krzysztof

  mylisz pojęcia człowieku, jednym są repearacje a innym odszkodowania za poniesione straty. Poczytaj o tym a potem pisz

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  15,600ObserwującyObserwuj
  266ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne po niemiecku – 20 propozycji!

  Święta Bożego Narodzenia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, a także okres radości i spotkań z rodziną oraz bliskimi. „Frohe Weihnachten”, czyli „Wesołych Świąt”,...

  16 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!

  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech W okresie przedświątecznym w wielu niemieckich miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Większość z nich rozpoczyna się pod koniec listopada. Poniżej...
  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x