Regiony winiarskie i święta wina w Niemczech

    Jesień to pora zbiorów winogron w Niemczech. To jednocześnie idealny czas na odwiedzenie niektórych regionów tego kraju.

    Naprawdę warto wybrać się do najpiękniejszych regionów winiarskich – zwłaszcza w okresie winobrania, kiedy to w wielu miejscach odbywają się degustacje i święta wina, a przy tym nie brakuje przystępnych cenowo ofert noclegów bezpośrednio przy winnicy.

    Jakie regiony winiarskie są położone w Niemczech?

    W Niemczech jest w sumie 13 oficjalnych regionów winiarskich zajmujących obszar o powierzchni ponad 100.000 hektarów, w których produkuje się około 9 milionów hektolitrów białego i czerwonego wina. Niemcy są jednym z najbardziej wysuniętych na północ krajów świata zajmujących się uprawą winorośli.

    Oto 13 regionów winiarskich znajdujących się w Niemczech:

    • Hesja Nadreńska (niem. Rheinhessen), 26.617 ha (wg stanu na rok 2017)
    • Palatynat (niem. Pfalz), 23.652 ha
    • Badenia (niem. Baden), 15.834 ha
    • Wirtembergia (niem. Württemberg), 11.360 ha
    • Mozela (niem. Mosel), 8.770 ha
    • Frankonia (niem. Franken), 6.139 ha
    • Nahe, 4.225 ha
    • Rheingau, 3.191 ha
    • Saale-Unstrut, 772 ha
    • Ahr, 561 ha
    • Saksonia (niem. Sachsen), 497 ha
    • Środkowy Ren (niem. Mittelrhein), 469 ha
    • Hessische Bergstraße, 462 ha

    Gdzie są organizowane najwspanialsze święta wina?

    Warto zaplanować wycieczkę do regionu winiarskiego w czasie, gdy odbywa się tam święto wina. Organizowane są one w wielu regionach, zwłaszcza jesienią w okresie zbioru winogron.

    Na przykład saksońscy winiarze obchodzili w tym roku święto wina w Miśni (niem. Meißen) w dniach od 23 do 25 września. Największe atrakcje to tradycyjny pochód winiarzy w niedzielny poranek i wieczorny pokaz fajerwerków.

    W ten sam weekend odbyło się święto jesieni i wina w Radebeul koło Drezna. W malowniczych winnicach serwowane są specjały kulinarne i oczywiście lokalne wina.

    W dniach od 21 do 30 października w Rüdesheim am Rhein obchodzono święto wina „Tage des Federweißen” z muzyką na żywo, ciastem cebulowym i oczywiście dobrym winem.

    Jakie atrakcje czekają na Was w regionach winiarskich?

    Poniżej przedstawiamy naszych faworytów, jeśli chodzi o regiony winiarskie w Niemczech.

    Region Mozeli zachwyca najbardziej stromą winnicą

    Nawet jeśli szlak turystyczny Römersteig nie należy do najłatwiejszych, to i tak przyciąga on wielu turystów do regionu Mozeli. Na dystansie 15 kilometrów trzeba pokonać 600 metrów przewyższenia, więc jest on przeznaczony dla osób z dobrą kondycją.

    Nagrodą za wysiłek będą wspaniałe widoki i prawdziwa lekcja historii. Podczas wędrówki można bowiem przenieść się o dwa tysiące lat w przeszłość, np. zwiedzić Kaplicę Męczenników („Märtyrerkapelle”), która pochodzi jeszcze z czasów rzymskich.

    Ponadto krajobraz Mozeli, winnice i sama woda zachęcają do wędrówki. Najlepiej zacząć w Trittenheim i podążać szlakiem Römersteig do Minheim.

    W regionie znajdziecie liczne lokale gastronomiczne z miejscowymi specjałami i oczywiście własnymi winami. Jeśli chcecie przenocować, bez problemu znajdziecie zakwaterowanie w Trittenheim lub Minheim, a także Neumagen-Dhron.

    Raj dla czerwonego wina nad rzeką Ahr

    Region uprawy winorośli nad rzeką Ahr w Nadrenii-Palatynacie słynie zwłaszcza z czerwonego wina. Dla prawdziwych miłośników wina szlak turystyczny Rotweinwanderweg jest więc obowiązkowym punktem programu. Trasa liczy jedenaście kilometrów i prowadzi z Altenahr do Dernau.

    Pierwszym punktem wycieczki są ruiny zamku Are, który został zbudowany około 1100 roku i doskonale nadaje się na miejsce odpoczynku. Zamek znajduje się nieco poza szlakiem turystycznym Rotweinwanderweg. Podejście jest strome, ale wysiłek wynagrodzą wspaniałe widoki.

    Z „Altenahrer Eck” ścieżka prowadzi przez niewielki las mieszany. Następnie schodzi się przez miejscowość Mayschoß i dociera aż do Dernau.

    Po drodze mija się liczne gospody z winem własnej produkcji: niekiedy traficie do domu samego winiarza, innym razem na podwórko na bale słomy. Tak czy inaczej, wszędzie tam skosztujecie pysznego wina, a także znajdziecie dogodne miejsce na nocleg, zwłaszcza w Mayschoß, Altenahr i Dernau.

    Najbardziej na północ wysunięty region winiarski Niemiec: Saale-Unstrut

    Choć położony z dala od typowych obszarów uprawy winorośli w południowych Niemczech, region Saale-Unstrut jest nie mniej godny polecenia dla miłośników wina. Amatorzy pieszych wędrówek znajdą tu ponadto łącznie prawie 700-kilometrową sieć szlaków wiodących przez winnice.

    Szczególnie piękny jest szlak turystyczny Weinradwanderweg prowadzący z Naumburga do Freyburga: ciągnie się on przez około 14 kilometrów po bardzo płaskim terenie i biegnie niemal nieprzerwanie wzdłuż rzek Saale i Unstrut. Świetnie nadaje się zarówno do uprawiania turystyki pieszej, jak i rowerowej.

    Także w tym regionie spotkacie liczne gospody z winem własnej produkcji, które są otwarte głównie w weekendy.

    W okolicy znajdują się również takie atrakcje jak katedra w Naumburgu, zamek Neuenburg we Freyburgu i zamek Rudelsburg w Bad Kösen. Miejsce na nocleg najłatwiej znaleźć w Naumburgu lub Freyburgu.

    „Erlebnispfad Wein und Stein“ w regionie winiarskim Hessische Bergstrasse

    Między Darmstadt a Weinheim leży najmniejszy region winiarski Niemiec: Hessische Bergstrasse. Region jest chroniony przed silnymi zmianami pogody i wahaniami temperatury przez niewysoki masyw górski Odenwald. Znany jest z doskonałego białego i czerwonego wina.

    Wyjątkowym przeżyciem jest z pewnością wędrówka szlakiem „Erlebnispfad Wein und Stein” w Heppenheim, który został otwarty dopiero w 2007 roku. Pętla ma tylko około siedmiu kilometrów długości, ale oferuje wyjątkowe bogactwo informacji o winach pochodzących z tego regionu.

    Ponieważ szlak jest częścią Geoparku UNESCO Bergstrasse-Odenwald, znajdują się na nim dodatkowe informacje o geologii i historii regionu oraz ciekawostki na temat miejscowego stylu życia. Ścieżka jest obsadzona drzewami brzoskwiniowymi i migdałowymi, a po drodze oferuje wspaniałe widoki na pięć innych niemieckich regionów winiarskich.

    Ponieważ obszar ten jest tak mały, jest tu niewiele regionalnych winiarni oferujących wina własnej produkcji: znajdziecie je w Reinheim, Rossdorf, Bensheim i Groß-Umstadt. Warto odwiedzić także miasta Wormacja (niem. Worms) i Darmstadt. Baza noclegowa dostępna jest głównie w Heppenheim.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x