Czy w Niemczech istnieje prawo do jazdy pociągiem w 1. klasie z powodu braku miejsc w klasie 2.?

0
286

Nierzadko się zdarza, że 2 klasa w pociągu jest mocno przepełniona, podczas gdy 1 klasa jest w porównaniu do niej pusta. Czy w takiej sytuacji pasażer może usiąść w 1. klasie mimo, że dysponuje biletem upoważniającym do jazdy w klasie 2?

Czy w Niemczech jest możliwe przejście do 1 klasy w przypadku przepełnionego pociągu?

Zasadniczo nie jest dozwolone, aby pasażer ze względu na brak miejsc w klasie 2. przesiadł się do klasy 1. Jest to uregulowane w paragrafie 13, ustęp 1, wers 2 Regulaminu Transportu Kolejowego (§ 13 Abs. 1 Satz 2 der Eisenbahnverkehrsordnung).

  • §13 Umiejscowienie podróżnych

(1) Podróżujący ma prawo do miejsca w klasie, do którego upoważnia go bilet. Nie ma prawa do zajęcia miejsca w klasie 1., jeśli w klasie 2. brakuje miejsc.

Jednak regulamin przewiduje wyjątki. Personel pociągu jest upoważniony do wskazywania podróżnym miejsc. Na żądanie podróżnych personel jest zobowiązany, aby zadbać o ich miejsca.

(2) Osoba podróżująca nie ma prawa do odszkodowania, jeśli nie może znaleźć miejsca siedzącego i nie zostanie jej wskazane inne miejsce.

Zgodnie z paragrafem 13, ustęp 1, wers 2 Regulaminu Transportu Kolejowego (§ 13 Abs. 1 Satz 2 der Eisenbahnverkehrsordnung) nie istnieje prawo do zajęcia miejsca w klasie 1., jeśli w klasie 2. brakuje miejsc. Od tej reguły istnieją jednak odstępstwa. Personel pociągu jest upoważniony, aby udostępnić miejsca w klasie 1. Ma nawet taki obowiązek, jeśli z powodu przepełnienia klasy 2. bezpieczeństwo podróżnych jest zagrożone. W związku z tym, w wyjątkowych sytuacjach może znaleźć zastosowanie wyżej opisane rozwiązanie.

Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika