Jazda pasem awaryjnym w Niemczech i konsekwencje prawne

1
1442

Chcesz wyminąć w korku inne samochody, a może złapałeś gumę i chcesz zjechać na pas awaryjny i tam zaparkować? Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, co jest dozwolone na pasie awaryjnym w Niemczech. Istotne jest, czy rzecz ma miejsce na ulicy w terenie zabudowanym lub też w terenie niezabudowanym.

Pas awaryjny jest pasem położonym obok jezdni, jest także nazywany pasem wielofunkcyjnym. W przeciwieństwie do pasa parkingowego, na którym można w strefie zabudowanej i niezabudowanej parkować oraz zatrzymywać się, na pasie awaryjnym nie wszystko jest dozwolone.

Jazda pasem awaryjnym jest w Niemczech generalnie zabroniona

Niemiecki kodeks drogowy (Straßenverkehrsordnung) nieprzychylnie odnosi się do jazdy po pasie awaryjnym, zasadniczo nie jest ona dozwolona: „Pobocze służy bezpieczeństwu, np. w sytuacji awarii lub wypadku“ wyjaśnia prawnik Dr. Michael Burmann ze Związku Robotniczego Prawa Ruchu Drogowego w Niemieckim Związku Prawników (Arbeitsgemeinschaft Verkehrsrecht im Deutschen Anwaltverein – DAV). W przypadku gdy kierowca np. złapie gumę i zjeżdża na prawą stronę z jezdni, to może w takiej sytuacji użyć pasa awaryjnego do zatrzymania się.

Jazda pasem awaryjnym w Niemczech w terenie zabudowanym

Poza terenem zabudowanym jazda pasem awaryjnym jest dozwolona tylko dla wolno jeżdżących pojazdów, takich jak pojazdy wielkogabarytowe, posiadających dużą ładowność albo rolniczych furmanek, za którymi mógłby się w przeciwnym razie utworzyć się korek. Takie pojazdy mogą zatrzymać się na pasie awaryjnym lub dalej jechać po pasie awaryjnym w wolnym tempie, po to by inni uczestnicy ruchu drogowego mogli je wyprzedzać. Istotne jest, iż na autostradzie taka jazda nie jest dozwolona pasem awaryjnym.

Jazda pasem awaryjnym w Niemczech na autostradzie

Na autostradzie nikt nie jest upoważniony do jazdy po pasie awaryjnym. Służy on bowiem jako środek bezpieczeństwa i daje możliwość zatrzymania się w razie awarii lub wypadku. W sytuacji gdy niektórzy kierowcy chcą sobie i innym nieco usprawnić jazdę w czasie korku i jadą pasem awaryjnym do najbliższego zjazdu, to ich czyn jest wykroczeniem. Takie zachowanie jest postrzegane jako niedozwolone wyprzedzanie prawa stroną.

Mandat za jazdę po pasie awaryjnym w Niemczech

Mandat za jazdę po pasie awaryjnym w terenie zabudowanym wynosi w Niemczech 30 euro, a w terenie niezabudowanym – 100 euro, można także otrzymać 1 punkt karny w skali Flensburg. Pamiętajmy, że gdy podczas jazdy po pasie awaryjnym w Niemczech będziemy mieli wypadek, to ponosimy współodpowiedzialność, a w niektórych przypadkach nasza wina może zostać zakwalifikowana jako nadrzędna.

Piesi mogą wymijać na pasie awaryjnym, zarówno w strefie zabudowanej, jak i poza nim: piesi muszą wymijać na pasie awaryjnym, kiedy na chodniku jest transportowany przedmiot wielkogabarytowy i tym samym przeszkadza innym pieszym. Na drogach, gdzie brakuje chodnika piesi muszą również korzystać z pasa awaryjnego. Kiedy nie ma pasa awaryjnego to muszą się oni także poruszać po drodze.

W terenie zabudowanym w zasadzie można na pasie awaryjnym parkować i zatrzymywać się. Jednakże tylko wtedy, gdy pas jest dostatecznie utwardzony. Oczywiście, mogą się na nim także zatrzymywać kierowcy, którzy złapali gumę lub miała miejsce inna awaria pojazdu.

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika