Strona główna Prawo w Niemczech Prawo ruchu drogowego Jazda pasem awaryjnym w Niemczech i konsekwencje prawne

    Jazda pasem awaryjnym w Niemczech i konsekwencje prawne

    Jazda pasem awaryjnym w Niemczech i konsekwencje prawne

    Chcesz wyminąć w korku inne samochody, a może złapałeś gumę i chcesz zjechać na pas awaryjny i tam zaparkować? Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, co jest dozwolone na pasie awaryjnym w Niemczech. Istotne jest, czy rzecz ma miejsce na ulicy w terenie zabudowanym lub też w terenie niezabudowanym.

    Pas awaryjny jest pasem położonym obok jezdni, jest także nazywany pasem wielofunkcyjnym. W przeciwieństwie do pasa parkingowego, na którym można w strefie zabudowanej i niezabudowanej parkować oraz zatrzymywać się, na pasie awaryjnym nie wszystko jest dozwolone.

    Jazda pasem awaryjnym jest w Niemczech generalnie zabroniona

    Niemiecki kodeks drogowy (Straßenverkehrsordnung) nieprzychylnie odnosi się do jazdy po pasie awaryjnym, zasadniczo nie jest ona dozwolona: „Pobocze służy bezpieczeństwu, np. w sytuacji awarii lub wypadku“ wyjaśnia prawnik Dr. Michael Burmann ze Związku Robotniczego Prawa Ruchu Drogowego w Niemieckim Związku Prawników (Arbeitsgemeinschaft Verkehrsrecht im Deutschen Anwaltverein – DAV). W przypadku gdy kierowca np. złapie gumę i zjeżdża na prawą stronę z jezdni, to może w takiej sytuacji użyć pasa awaryjnego do zatrzymania się.

    Jazda pasem awaryjnym w Niemczech w terenie zabudowanym

    Poza terenem zabudowanym jazda pasem awaryjnym jest dozwolona tylko dla wolno jeżdżących pojazdów, takich jak pojazdy wielkogabarytowe, posiadających dużą ładowność albo rolniczych furmanek, za którymi mógłby się w przeciwnym razie utworzyć się korek. Takie pojazdy mogą zatrzymać się na pasie awaryjnym lub dalej jechać po pasie awaryjnym w wolnym tempie, po to by inni uczestnicy ruchu drogowego mogli je wyprzedzać. Istotne jest, iż na autostradzie taka jazda nie jest dozwolona pasem awaryjnym.

    Jazda pasem awaryjnym w Niemczech na autostradzie

    Na autostradzie nikt nie jest upoważniony do jazdy po pasie awaryjnym. Służy on bowiem jako środek bezpieczeństwa i daje możliwość zatrzymania się w razie awarii lub wypadku. W sytuacji gdy niektórzy kierowcy chcą sobie i innym nieco usprawnić jazdę w czasie korku i jadą pasem awaryjnym do najbliższego zjazdu, to ich czyn jest wykroczeniem. Takie zachowanie jest postrzegane jako niedozwolone wyprzedzanie prawa stroną.

    Mandat za jazdę po pasie awaryjnym w Niemczech

    Mandat za jazdę po pasie awaryjnym w terenie zabudowanym wynosi w Niemczech 30 euro, a w terenie niezabudowanym – 100 euro, można także otrzymać 1 punkt karny w skali Flensburg. Pamiętajmy, że gdy podczas jazdy po pasie awaryjnym w Niemczech będziemy mieli wypadek, to ponosimy współodpowiedzialność, a w niektórych przypadkach nasza wina może zostać zakwalifikowana jako nadrzędna.

    Piesi mogą wymijać na pasie awaryjnym, zarówno w strefie zabudowanej, jak i poza nim: piesi muszą wymijać na pasie awaryjnym, kiedy na chodniku jest transportowany przedmiot wielkogabarytowy i tym samym przeszkadza innym pieszym. Na drogach, gdzie brakuje chodnika piesi muszą również korzystać z pasa awaryjnego. Kiedy nie ma pasa awaryjnego to muszą się oni także poruszać po drodze.

    W terenie zabudowanym w zasadzie można na pasie awaryjnym parkować i zatrzymywać się. Jednakże tylko wtedy, gdy pas jest dostatecznie utwardzony. Oczywiście, mogą się na nim także zatrzymywać kierowcy, którzy złapali gumę lub miała miejsce inna awaria pojazdu.

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Klasse 1

    Piesi muszą wymijac na pasie awaryjnym, czy ten Redaktor zna definicje słowa Wymijanie???

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x