Prawa klientów linii lotniczych
Lato w pełni, a co za tym idzie wiele osób udaje się na zasłużony urlop. Jednym z najczęściej wybieranych środków transportu są samoloty, dzięki którym można znacznie skrócić czas podróży. Jednak co zrobić, jeśli występują problemy z lotem? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!
Anulowanie lotu
Poniżej przeczytacie o prawach, które przysługują Wam w przypadku odwołania lotu.
- Roszczenia wobec linii lotniczych
Jeśli lotnisko strajkuje i lot zostanie z tego powodu odwołany, linie lotnicze muszą zapewnić klientowi lot zastępczy do miejsca docelowego. Wynika to z regulacji unijnych dotyczących praw klientów linii lotniczych. Sfrustrowani pasażerowie, którym ze względu na długi czas oczekiwania na lot zastępczy, przeszła ochota do podróży, mogą w przypadku odwołania lotu odstąpić od umowy z przewoźnikiem i zażądać zwrotu kosztów biletu. Linie lotnicze nie mają jednak obowiązku wypłaty odszkodowania bądź rekompensaty – nawet wtedy, jeśli przyczyną był wewnątrzzakładowy strajk (BGH – Federalny Trybunał Sprawiedliwości, orzeczenie z dnia 21.08.2012, nr sprawy.: X ZR 138/11).
- Roszczenia wobec biura podróży
Jeśli lot jest częścią pakietu (lot czarterowy), podróżujący może zażądać lotu zastępczego również od biura podróży. Z reguły trzeba jednak dać muy określony czas (kilka godzin), aby zorganizowało taki transport zastępczy. Jeśli nic się nie wydarzy albo biuro odmówi bez powodu załatwienia lotu zastępczego, możecie wziąć sprawy w swoje ręce i np. zarezerwować lot z sąsiedniego lotniska razem z dojazdem taksówką – na rachunek biura podróży. W ramach podróży pakietowej, organizator jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowania, nawet jeśli personel linii lotniczych strajkuje. Tylko strajk osób trzecich, np. kontrolerów ruchu lotniczego odciąża organizatora wycieczki.
Opóźnienie lotu
Poniżej przeczytacie o prawach, które przysługują Wam w przypadku opóźnienia lotu.
- Roszczenia wobec linii lotniczych
Zgodnie z europejską regulacją dotyczącą praw klientów linii lotniczych, nawet przy małych opóźnieniach klienci mają pewne prawa. Przy opóźnieniach rzędu dwóch godzin (przy krótkich trasach do 1.500 km), trzech godzin (średnie trasy do 3.500 km), czterech godzin (długie dystanse), macie prawo do bezpłatnej opieki. Linie lotnicze muszą Wam zapewnić posiłki, napoje, dwie rozmowy telefoniczne, faxy albo e-maile oraz noclegi w hotelu, a jeśli to konieczne razem z transferem. Jeśli nie chcecie już brać udziału w wycieczce, to przy opóźnieniu wynoszącym minimum 5 godzin, możecie nalegać na zwrot pieniędzy.
- Roszczenia wobec biura podróży
Jeśli opóźnienie zabukowanego samolotu z powodu strajku wynosi do czterech godzin, jest to uważane zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem w zakresie imprez turystycznych tylko za zwykłą niedogodność. Dopiero jeśli samolot wyleci opóźniony o więcej niż cztery godziny, wtedy w zależności od długości trasy może być to uznane za mankament. Pasażerowie mogą sobie sami zorganizować alternatywny transport (w granicach rozsądku) i wystawić organizatorowi rachunek, jeśli ten (zazwyczaj w określonym czasie) nie przewidział lotu zastępczego.
Zmiana godziny odlotu i inne niedogodności
Pasażerowie, którzy nie zadziałają na własną rękę zawsze mają też możliwość, aby po powrocie obniżyć cenę wyjazdu. Jeśli wylecicie na wakacje mocno opóźnieni, możecie zażądać od organizatora zwrotu za każdą kolejną godzinę opóźnienia w wysokości pięć procent ceny, jaka przypada za dzień wyjazdu. Natomiast zgodnie z obowiązującym orzecznictwem sądowym, jeśli podróżujący otrzyma przed wyjazdem informację, że wylot został przesunięty np. z godzin rannych na wieczorne, nie przysługuje mu za ten stracony dzień żadna rekompensata finansowa, ponieważ podróżujący muszą sobie zaplanować pierwszy i ostatni dzień wyjazdu właśnie tylko na dojazdy/transfery. Jednak można zażądać zwrotu pieniędzy, jeśli naruszony zostanie spokój nocny albo drugi lub przedostatni dzień wyjazdu także zostaną wciągnięte w procedurę transferową.
Zmiany godzin lotów są możliwe tylko w przypadku, jeśli organizator zastrzegł sobie do tego prawo. Zgodnie z decyzją Federalnego Trybunału Sprawiedliwości nieważna jest klauzula zawarta w ogólnych warunkach podróży, jeśli organizator poda ostateczne godziny lotu dopiero przy wysyłce dokumentów podróży (wyrok z dnia 10.12.2013, nr sprawy X ZR 24/13). Jeśli organizator zastrzeże sobie zmianę godzin lotu dowolnie i niezależnie od istotnych merytorycznych powodów, podróżujący, który ma prawo oczekiwać pewności w czasowym rozplanowaniu podróży, nie musi się zgadzać na przełożenie lotu.
Jeśli osoby nie należące do przedsiębiorstwa zaprzestaną pracy – np. kontrolerzy ruchu lotniczego – albo odbywa się strajk generalny, wtedy mówimy o sile wyższej. Jednak może być ciężko rozróżnić, czy mamy do czynienia ze strajkiem linii lotniczych czy to strajk kontrolerów uniemożliwił lot. Zirytowani urlopowicze, którzy ze względu na te utrudnienia chcieliby wrócić do domu, mogą wypowiedzieć umowę z powodu siły wyższej, jeśli strajk spowodował znaczące utrudnienia w podróży. Organizator musi w takiej sytuacji zwrócić zapłacone już koszty wycieczki. Jeśli np. 10-dniowa wycieczka na Kanary zostanie przesunięta o jeden dzień, wtedy utrudnienie jest raczej nieduże i takie wypowiedzenie nie jest możliwe. Cenę wycieczki można mimo to obniżyć. W przypadku krótkich lotów albo przedłużającego się strajku należy raczej rozważyć wypowiedzenie umowy ze względu na siłę wyższą.