Palenie papierosów jest niezwykle silnym i często uciążliwy nałogiem, a pracownikom uzależnionym od nikotyny może być bardzo trudno wytrzymać bez papierosa aż do przerwy na lunch. Dlatego wielu pracodawców zezwala swoim pracownikom na krótkie przerwy na papierosa w ciągu dnia pracy – poza regularnymi, przysługującymi prawnie przerwami. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy w Niemczech są tak przychylni palaczom. Czy mają do tego prawo? Czy poza podstawowymi przerwami palaczom w Niemczech przysługują dodatkowe przerwy?
Czy w Niemczech szef może zabronić przerw na palenie?
Tak. Podczas oficjalnie przysługujących przerw pracownik może robić, co chce – w tym także palić papierosy. Jednak co do zasady nie ma żadnych regulacji prawnych, dotyczących dodatkowych przerw na palenie. Dlatego pracownicy muszą przestrzegać zasad wyznaczonych przez pracodawcę i firmę.
Ile powinny trwać przerwy na papierosa?
Jeśli przerwy trwają dłużej niż przysługująca prawnie przerwa obiadowa, to dzień pracy powinien zostać wydłużony o łączny czas przebywania na przerwie, tak aby osoby niepalące nie znalazły się w niekorzystnej sytuacji. W praktyce jednak wielu pracowników nie uwzględnia przerw na palenie w podsumowaniu swoich przerw i nie „odpracowuje” czasu spędzonego na paleniu papierosów.
Czy pracodawca w Niemczech może zwolnić pracownika za palenie papierosów?
Teoretycznie tak. Jeśli pracownik naruszy przepisy dotyczące palenia w firmie, może otrzymać upomnienie, a w najgorszym przypadku nawet wypowiedzenie. Może się tak zdarzyć na przykład w sytuacji, kiedy pracownik pali papierosy w biurze, chociaż w całej firmie obowiązuje ogólny zakaz. Przełożony może również poprosić o rzucenie palenie.
Jednak osoby, które odpracowują czas spędzony na przerwach na palenie, również mogą mieć kłopoty. Jeśli pracodawca nie wyraża zgody na dodatkowe przerwy (nawet odpracowane), może wypowiedzieć umowę o pracę swojemu pracownikowi.
Czy mój pracodawca może zabronić palenia papierosów swoim pracownikom?
Nie. Przełożony może podkreślać, że palenie jest niezdrowe i może powodować szereg ciężkich chorób oraz zachęcać swoich pracowników do rzucenia palenia. Jest to jednak indywidualna i osobista sprawa pracownika, o ile nie przeszkadza tym swoim współpracownikom.
Jakie prawa mają w Niemczech osoby niepalące?
Każda firma powinna zapewnić skuteczną ochronę osobom niepalącym i podjąć niezbędne w tej kwestii działania. Jest to określone w rozporządzeniu o miejscach pracy. Dlatego w prawie każdej firmie obowiązuje zakaz palenia. Nawet jeśli wszyscy pracownicy z wyjątkiem jednego są palaczami, to ochrona tego jednego niepalącego może wymagać zakazu palenia na terenie obiektu – i zmusić palaczy do wychodzenia na zewnątrz.
Ewentualnie, pracodawcy mogą stworzyć specjalne pokoje w firmie, w których dozwolone jest palenie. Rada zakładowa powinna mieć wpływ na te decyzje.
Źródło: www.t-online.de