Osoby wykonujące pracę na Minijob także są uprawnione do kontynuacji wypłaty wynagrodzenia w czasie choroby. Ale co w przypadku, gdy niezdolność do pracy trwa dłużej niż sześć tygodni?
Entgeltfortzahlung – kontynuacja wypłaty pensji przez pracodawcę w przypadku choroby
Pracownicy, którzy przez dłuższy czas przebywają na zwolnieniu lekarskim, w początkowym okresie w dalszym ciągu otrzymują normalne wynagrodzenie (niem. Entgeltfortzahlung – kontynuacja wypłaty pensji przez pracodawcę w przypadku choroby). Z tej zasady korzystają również osoby wykonujące pracę na Minijob. Jest jednak pewien warunek: osoby niezdolne do pracy muszą być zatrudnione od co najmniej czterech tygodni.
Jeśli choroba trwa dłużej niż sześć tygodni, pracownicy w Niemczech tracą prawo do dalszej wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę. Dotyczy to zarówno pracowników zatrudnionych na cały etat, jak i tzw. Minijobberów. Jednak w przypadku tych ostatnich taka przerwa w pracy, w czasie której nie otrzymują oni wynagrodzenia, może skutkować wyrejestrowaniem stosunku pracy przez pracodawcę.
Minijob: choroba dłuższa niż sześć tygodni – oto konsekwencje
Dzieje się tak w przypadku, gdy nie macie prawa do wynagrodzenia przez okres dłuższy niż jeden miesiąc. Wyrejestrowanie jest konieczne, ponieważ najpóźniej po miesiącu nie jest to już zatrudnienie podlegające zgłoszeniu w ramach systemu ubezpieczeń społecznych.
Według Minijob-Zentrale, miesięczny okres rozpoczyna się pierwszego dnia przerwy w pracy, za który pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, i kończy się po upływie jednego miesiąca:
- Jeśli okres miesięczny rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, kończy się ostatniego dnia tego miesiąca kalendarzowego.
- Jeśli okres ten rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, kończy się on miesiąc później.
Przykład:
Minijobber przebywa na zwolnieniu lekarskim od 27 września do 31 grudnia. Przez sześć tygodni od 27 września do 7 listopada otrzymuje normalne wynagrodzenie. 8 listopada traci prawo do wynagrodzenia i od tego dnia biegnie jednomiesięczny okres, który zakończy się 7 grudnia.
W tym przykładzie pracodawca musiałby dokonać wyrejestrowania w dniu 7 grudnia. Nie później niż po upływie sześciu tygodni od zakończenia zatrudnienia, które podlega obowiązkowi zgłoszenia, pracownik musi być ponownie zdolny do pracy, aby pracodawca mógł zgłosić jego powrót do pracy na Minijob.
Źródło: www.t-online.de