Polski rząd bez zapowiedzi publikuje nowe przepisy we wtorek przed północą

W poniedziałek zaledwie kilka godzin przed północą na stronach Dziennika Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie dotyczące ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Większość przepisów wchodzi w życie już dzień po ich publikacji, czyli we wtorek, 23 lutego.

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zmiany w zasadach związanych z kwarantanną

Nowe przepisy są istotnie dla osób przyjeżdżających z zagranicy, które będą musiały odbyć na terenie Polski kwarantannę. Po przekroczeniu granicy zwolnieni z niej zostaną: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem, a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcący się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Nowe przepisy doprecyzowują ponadto, że kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Kasyna

Zgodnie z rozporządzeniem, do 28 lutego br. w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych będzie mogła znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do kasyna będą musiały być zamieszczone informacje o limicie osób, zaś obsługa będzie musiała podejmować środki zapewniające jego przestrzeganie. Klienci kasyn i salonów z automatami nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.

Lecznictwo uzdrowiskowe

Ponadto rozporządzenie uchyla ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego ma być negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Testy te mają być bezpłatne.

Aplikacje sędziowskie i prokuratorskie

Zgodnie z rozporządzeniem, z zakazu zgromadzeń wyłączone będą konkursy na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, zajęć i sprawdzianów w trakcie tych aplikacji, a także egzaminów sędziowskich i egzaminów prokuratorskich oraz konkursów na stanowiska referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Przesunięcie w kolejności szczepień

Osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach zostały włączone do grupy pierwszej szczepień przeciwko COVID-19 i mają być szczepieni po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych. Poszerzono także grupę uprawnionych do szczepionek w ramach grupy pierwszej pracowników oświaty i placówek wychowawczych.

źródło: PAP, dziennik ustaw

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

17 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof

Nie bardzo sobie to wyobrażam, żeby ludzie spokojnie znieśli te bzdury i wymysły. Wprowadzą kontrole graniczne? Jeśli nie, to jak chcą to kontrolować?

Luki

Najlepiej będzie jak Pan Morawiecki zaraz ze swoją bandą udadzą się na bardzo długa kwarantanne, z ktorej nie wrócą 🤪.

An na

Czy ktoś wie czy kontrole na granicach będą miały charakter stały czy będą okresowe?

Mateusz

Czyli jadac z dziećmi na urlop do Polski , które się uczą lub chodzą do przedszkola w Niemczech , jesteśmy zwolnieni z kwarantanny z tego co rozumiem tak ?

Ciastek

Nie, gdyż dzieci uczeszczają w Niemczech a nie w Polsce, kwarantanna nie dotyczy tych co się uczą w Polsce.

Last edited 11 dni temu by Ciastek
Magdalena

Tez tak to zrozumiałam, w końcu to państwo sąsiadujące. Jeden wielki bełkot

Pawel

Najpierw to niech te szczepionki będą ogólnodostępne, a potem niech wymyślają takie bzdury… Gdzie ja mam się teraz zaszczepić jak mam 35 l ? W DE przy dobrych wiatrach to może na zimę będzie moja kolej

Marek77

Chorzy ludzie terror z dnia na dzien.
Czyli tylko zaszczepueni? Bzdury. To chyba tylko seniorzy i nauczyciele bo inntch jeszcze nie zaszczepili.
Chyba jest bład w rozporzadzeniu. Osoby z negatywnym testem przejada granice bez kwarantanny.

Arisiel

Jakim prawem tak w ogole robia. Przeciez to strach do pl przyjechac bo mozna sie obudzic z zakazem powrotu!

Bodo

Szanowne d.i
Proszę zwrócić uwagę ze owe rozporządzenie z dnia 22.02 jest rozporządzeniem zmieniającym pierwotne z dnia 21.12.2020. I jeśli chodzi o ruch graniczny i kwarantannę z tym związaną niewiele zmienia. Proszę zwrócić uwagę ze w paragrafie 3.1 róż z dnia 21.12 jest wiele wyłączeń dot kwarantanny.
Myśle ze niepotrzebne jest takie larum!

Krzysztof

To prawda, ale zdanie “Nowe przepisy są istotnie dla osób przyjeżdżających z zagranicy, które będą musiały odbyć na terenie Polski kwarantannę.” jest raczej mylące. Wielu (włączając mnie) czytając to i mając w pamięci dotychczasowe posunięcia rozumie je w ten sposób, że po przyjeździe do Polski będzie musiał odbyć kwarantannę. Dopiero po lekturze rozporządzenia się uspokoiłem.

Damian

W dzienniku ustaw napisane jest jasne ze kazdy wjezdzajacy do polski zza granicy ma ukazac dowod z negatywnym testem badz odbyc 10 dniowa kwarantanne, w tvn (tak wiem) podobno mowili cos tylko i wylacznie o poludniowej granicy wiec jak to interpretowac wszystko? Do komendy strazy granicznej w wwa nie moglem sie dodzwonic 3 godziny by udzielono mi informacji. Chce jechac do rodziny 1szego stopnia (mama, tata) mam staly meldunek w niemczech i prace co robic?

Zenon

Nowelizacja do rozporządzenia z dnia 21 Grudnia 2020. Według tego co przeczytałem to nic nie zmienia dla osób które pracują w Niemczech. Obowiązku odbywania kwarantanny o którym mowa w § 2 ust. 2, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w § 2 ust. 1:

5) przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia 
o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej 
oraz ich małżonków i dzieci;
 

Krzysztof

Krótko mówiąc kolejny typowo pisowski chaos i nikt już nie wie o co chodzi.

Hanka

Mam męża który pracuje za granica po zrobieniu testu moge do niego jechac z dziećmi i nie dotyczy mnie kwarantanna?Jak będę wracać do Polski tez musze zrobić testy?

Krystyna

Nie wiem jak to rozumiec,wszedzie są sprzeczne informacje na temat przekraczania granicy.Ludzie się gubią.bo co chwila cos nowego.Moze ktors rozsądny to rozgryzie bo narazie jest to ciężki orzech do zgryzienia !!!!!!!!!

177,487FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

Przydatne linki

Niemieckie ubezpieczenia

17
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x