Czy już kiedyś Wam się to zdarzyło? Pojechaliście na zakupy i jak zwykle postawiliście samochód na parkingu dla klientów. Gdy wróciliście z torbami pełnymi zakupów, na przedniej szybie zauważacie mandat. Najwyraźniej zapomnieliście o bilecie parkingowym lub po prostu straciliście poczucie czasu. Tak czy inaczej, mandat za parkowanie jest zawsze irytujący – zwłaszcza, że koszty często niezamierzonej pomyłki mogą być dość wysokie. Ale czy jest to w ogóle zgodne z prawem? Wyjaśniamy, o czym należy pamiętać podczas parkowania na prywatnych parkingach w Niemczech i jakie prawa nam przysługują.
Parkowanie na prywatnym parkingu w Niemczech: teren supermarketu jest własnością prywatną
Darmowy parking przyciąga klientów i zachęca ich do spędzania większej ilości czasu w sklepie – to sprytna strategia, która przynosi korzyści zarówno supermarketowi, jak i kierowcom. Jednakże, aby zapobiec długotrwałemu parkowaniu, supermarkety często korzystają z usług firm zewnętrznych, które monitorują parking i w razie potrzeby wystawiają mandaty. Ale czy takie działania są zgodne z prawem?
Tak, ponieważ parking nie znajduje się w przestrzeni publicznej, ale jest własnością prywatną. Parking należy do supermarketu. Jeśli zaparkujecie na nim samochód i nie będziecie przestrzegać obowiązujących tam zasad, z prawnego punktu widzenia może to zostać uznane za nieuprawnione parkowanie na terenie prywatnym i odpowiednio ukarane.
Mandaty za parkowanie są legalne tylko wtedy, gdy umieszczono odpowiednie znaki informacyjne
Wiemy już, że zostawiając samochód na parkingu przed supermarketem zawieramy umowę. Jednak sam ten fakt nie wystarczy, aby na przykład w przypadku naruszenia zasad nałożyć karę pieniężną. Aby kara umowna była zgodna z prawem, muszą być spełnione określone warunki.
W przypadku parkowania na prywatnych parkingach, właściciel supermarketu musi postawić znaki informujące jasno i wyraźnie o zasadach dotyczących parkowania, w tym o grożących karach. Prywatne parkingi przy supermarketach powinny być zatem oznakowane w następujący sposób:
- Przy wjeździe na parking supermarketu powinien znajdować się czytelny znak wyraźnie informujący o zasadach parkowania (przedział czasowy, bilet parkingowy).
- Jeśli pobierane są opłaty parkingowe, powinny one być wyszczególnione w jasnej i czytelnej tabeli.
- Znak informacyjny musi również wyraźnie wskazywać maksymalny dozwolony czas parkowania.
- Ponadto znak musi zawierać informacje o karach za naruszenie zasad parkowania (kara pieniężna, odholowanie).
Jednak znaki nie zawsze są dobrze widoczne. Oznacza to, że kierowcy muszą sami rozejrzeć się po parkingu i wypatrywać tablic informacyjnych. Jeśli jednak uważacie, że nie zostaliście dostatecznie poinformowani o obowiązujących zasadach, możecie podjąć kroki prawne przeciwko mandatowi za parkowanie. W takim przypadku organizacje działające na rzecz ochrony konsumentów zalecają, aby zrobić zdjęcia znaków informacyjnych, zanotować dane kontaktowe ewentualnych świadków i napisać do firmy nadzorującej prywatny parking.
Mandat otrzymany na parkingu należącym do supermarketu: jak wysoka może być w Niemczech kara pieniężna?
Mandat otrzymany na parkingu przed supermarketem jest szczególnie nieprzyjemny, ponieważ zazwyczaj kara jest znacznie wyższa niż w przypadku zwykłego mandatu. Jednym z powodów jest to, że niezgodne z zasadami parkowanie na prywatnym parkingu nie jest wykroczeniem, ale karą umowną. Wysokość tej kary różni się w zależności od firmy, ale niektóre pobierają opłatę w wysokości nawet 30 euro.
Źródło: www.wmn.de