polisa.de
    polisa.de

    Lost Places – 7 opuszczonych miejsc w Hesji, które musisz zobaczyć!

    polisa.de

    Poszukiwanie wyjątkowych, opuszczonych miejsc (z ang. Urban exploring) to trend, który ostatnimi czasy stał się popularny również w Niemczech. Odkrywanie takich miejsc przypomina fascynującą, błyskawiczną podróż w przeszłość. Opowiada ona o dawnym życiu mieszkańców opuszczonego miejsca, ich codzienności i przyzwyczajeniach.

    Poniżej przedstawiamy zestawienie kilku najciekawszych, opuszczonych miejsc w Hesji, wraz z ich krótką historią. Warto podkreślić, że nie do wszystkich opuszczonych miejsc można legalnie się dostać. Zgodnie z zasadami „urban exploring” nie podajemy dokładnych adresów opisywanych obszarów.

    Zasady zwiedzania opuszczonych miejsc:

    • Nie pozostawiaj nic, poza śladami stóp, nie zmieniaj ułożenia rzeczy, ani ich nie zabieraj.
    • Nigdy nie włamuj się do opuszczonych budynków: nie wybijaj okien i nie otwieraj zamkniętych drzwi.
    • Jeśli nie ma dostępu, to znaczy, że nie należy tam wchodzić.
    • Uważaj: zepsute, stare podłogi i belki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
    • Wielu urbexerów wcześniej dowiaduje się, do kogo należą opuszczone miejsca i prosi o pozwolenie na wejście, ponieważ większość opuszczonych miejsc jest nadal własnością instytucji lub osoby prywatnej. Bez uzyskania pozwolenia, wtargnięcie na taki teren może być traktowane jako wykroczenie.

    1. Bad Wildungen – opuszczony gabinet lekarski

    To prawdopodobnie najpopularniejsze opuszczone miejsce w Hesji. Po przekroczeniu progu budynku trudno jest oprzeć się wrażeniu, że właściciele tego miejsca wyszli stąd tylko na chwilę, jednak nigdy więcej już nie wrócili. Znajduje się tu bardzo dużo osobistych przedmiotów, takich jak zdjęcia, listy, wyciągi bankowe czy ubrania.

    W piwnicy budynku mieścił się gabinet urologiczny, który nadal jest właściwie w pełni umeblowany. Fotel zabiegowy, kanapy dla pacjentów, nerki w formaldehydzie w różnych stadiach choroby i zakurzone opakowania leków nadal stoją tu tak samo, jak zostały pozostawione. Niektóre pojemniki z ludzkimi organami zostały uszkodzone, w związku z czym ostry, nieprzyjemny zapach roznosi się po budynku.

    Tak samo fascynujące są pokoje mieszkalne, znajdujące się na piętrze, które zabierają zwiedzających na wycieczkę w przeszłość. Przedmioty codziennego użytku nadal znajdują się tu w stanie, który pozostawili właściciele. W garderobie wisi letni płaszcz, w biblioteczce stoją rzędy książek, a rozpoczęta gra w szachy czeka na kolejny ruch. Może być to jednak jedynie „inscenizacja” ustawiona na potrzeby idealnego zdjęcia.

    Podobnie jak w przypadku innych, opuszczonych budynków, tutaj także należy zachować ostrożność. Wilgotne ściany pokryte pleśnią, niestabilne podłogi i sufit mogą stwarzać realne zagrożenie dla zwiedzających.

    Nie wiadomo dokładnie dlaczego piękna niegdyś willa lekarz niszczeje, a żaden ze spadkobierców nie upomniał się o rzeczy osobiste. Mówi się, że żona lekarza – po śmierci męża – przeniosła się do domu spokojnej starości. Dom nadal jest własnością rodziny, jednak spadkobiercy nie mogą dogadać się, co zrobić z tą kultową nieruchomością – przez co stan domu pogarsza się.

    2. Wiesbaden – stara cegielnia

    Niezwykle ciekawym, opuszczonym miejscem w Hesji jest stara cegielnia na północy Wiesbaden. Ruiny budynków przemysłowych pozostały po wielkim budowlanym boomie w latach 1870–1910.

    Na powierzchni ponad trzech hektarów znajduje się jeden z ostatnich ocalałych pieców pierścieniowych Hoffmann, które były symbolem przemysłowej rewolucji w Wiesbaden. Opisywany piec i komin do wypalania zostały sklasyfikowane przez Heski Państwowy Urząd Ochrony Zabytków jako zabytek kultury i przemysłu. Mimo tego, teren jest całkowicie zaniedbany, budynkom grozi zawalenie, a ściany pełne są graffiti.
    W środku budynku nie znajduje się zbyt wiele ciekawych przedmiotów, jednak „wchodząca do środka” przyroda i zarośnięte, stare, ceglane ściany nadają temu miejscu tajemniczy klimat.

    Władze miasta Wiesbaden były wielokrotnie krytykowane za to, że tak cenne – z punktu widzenia historii budownictwa i przemysłu – miejsce uległo takiemu zniszczeniu.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Luca Borsotti (@luca.borsotti) am

    3. Taunus – willa myśliwska rodziny Opel

    W 1909 roku Fritz Opel kupił teren w odległym paśmie górskim Taunus, na którym w 1912 zbudował willę myśliwską. W tamtym czasie był to z pewnością bardzo nowoczesny budynek posiadający generator prądu i system zbiorników wodnych.
    Jednak po jakimś czasie neoklasyczna willa stała się opuszczonym, nieco upiornym budynkiem, a jej wysoka wieża zawaliła się w 2010 roku.

    Po II wojnie światowej willa została przejęta przez amerykańskie wojska i wykorzystana jako siedziba ówczesnej tajnej służby, w której skład wchodzili niemieccy oficerowie z jednostki rozpoznawczej „Fremde Heere Ost”. Kiedy w 1950 roku Amerykanie opuścili budynek, jego stan zaczął się znacząco pogarszać. Ruiny głównego budynku wciąż niszczeją, ponieważ właściciele i gmina nie zgadzają się co do dalszego postępowania.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Andreas Pabst (@pabst_andreas) am

    4. Kolbenberg – wieża radiowa armii amerykańskiej

    Innym, opuszczonym miejscem w heskim paśmie górskim jest amerykańska wieża radiowa znajdująca się na szczycie góry Kolbenberg. Obiekt ten był przebudowywany i rozwijany na przestrzeni lat.

    Na wzniesionej w 1962 r. wieży w okresie swojej świetności znajdowało się od 20 do 25 różnych anten. Na początku była ona ogrodzona drewnianym płotem, który jednak w połowie lat osiemdziesiątych został zastąpiony betonowym murem. Obszar ten był używany przez amerykańskie siły powietrzne aż do 2007 roku. Od tego momentu maszt używany jest prze cywilne służby radiowe.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Thomas Williges (@thomas.williges.photography) am

    5. Waldeck-Frankenberg – Sanatorium „Sonnenhof”

    W powiecie Waldeck-Frankenberg w północnej Hesji znajduje się opuszczone sanatorium „Sonnenhof”. Najstarsza część kliniki została zbudowana jako hotel w 1959/60, a kilka lat później budynek został kupiony przez lekarza, który prowadził tam klinikę badań onkologicznych przez około 20 lat. W tym czasie regularnie rozbudowywał i odnawiał budynek.

    Klinika została zamknięta pod koniec lat osiemdziesiątych, a budynek był następnie używany jako ośrodek dla imigrantów z NRD i repatriantów ze Związku Radzieckiego, jednak i to miejsce zostało zamknięte pod koniec listopada 1999 roku. Od tego czasu budynek stoi nieużywany, a to opuszczone miejsce wielokrotnie padało ofiarą wandalizmu. Przez lata pojawiało się wielu inwestorów zainteresowanych kupnem kliniki, jednak nigdy nie doszło do porozumienia z miastem.

    6. Eschborn – lotnisko wojskowe Eschborn

    Opuszczone lotnisko wojskowe w Eschborn także znajduje się w Hesji. Plany jego budowy rozpoczęły się w 1937 roku, następnie były często zmieniane i rozbudowywane, jednak nigdy nie zostały w pełni zrealizowane. Ostatecznie zbudowano pięć dużych hangarów i budynek kontroli lotów.

    Lotnisko wojskowe w Eschborn było bazą lotniczą Sił Powietrznych Wehrmachtu i zostało przejęte przez siły amerykańskie od marca 1945 r. Operacje lotnicze trwały do 1947 r., a po budowie lotniska we Frankfurcie mniejsze lotnisko w Eschborn uznano za zbyteczne. Dlatego po 1947 r. zostało przekształcone w ośrodek nadawania radiowego.

    Kraj związkowy Hesja nabył w 1981 r. 76 hektarów tego terenu w celu zalesienia. Obecnie znajduje się tam park, w którym rośnie około 600 różnych gatunków drzew i krzewów.

    7. Kassel – „Fabryka Kultury” Salzmann

    „Fabryka Kultury” (niem. Kulturfabrik) Salzmann to również niesamowicie ciekawe opuszczone miejsce w Hesji. Firma Salzmann została założona w 1876 roku i w ciągu kilku lat stała się firmą o globalnym wręcz zasięgu. W dwóch skrzydłach głównych budynków mieściła się siedziba firmy i najnowocześniejsze (na ówczesne czasy) sprzęty produkcyjne i administracyjne.

    Podczas drugiej wojny światowej firma poniosła ogromne szkody i po jej zakończeniu musiała zacząć od zera. Nigdy jednak nie wróciła do rozmiarów sprzed wojny, a w 1971 r. została ostatecznie zamknięta.

    Zbiór niezwykle znaczących pod względem architektury i historii budynków jest zabytkiem, który wyznaczał trendy w budowie innych budynków przemysłowych w tamtych czasach.
    Długo nie można było ustalić nowego zastosowania budynku, jednak obecny plan rozwoju przewiduje tam m.in. hotel, garaż, biuro, małe studia i apartamenty.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von © Steffen Clausen (@estefen_pix) am

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x