Oktoberfest w Monachium – praktyczny przewodnik!

  Oktoberfest w Monachium (nazywany też potocznie „Wiesn“) to największy festyn ludowy na świecie. Odbywa się od roku 1810 w stolicy Bawarii, w Monachium, na łąkach przed murami miasta, znanymi  jako Theresienwiese (Błonia Teresy). Specjalnie na Oktoberfest piwowarzy przygotowują specjalne piwo, mające ekstrakt minimum 13,5% i od 5,8 do 6,4% zawartości alkoholu. Oktoberfest trwa dwa tygodnie i generuje w tym czasie średni obrót w wysokości jednego miliarda euro – rokrocznie.

  Oktoberfest 2023 w skrócie

  Kiedy: 16 września – 3 października 2023 r.
  Godziny otwarcia: od 10:00 do 23:30.
  Gdzie? Theresienwiese w Monachium
  Namioty: Jest 17 dużych i 21 małych namiotów
  Cena piwa: Za kufel płaci się pomiędzy 12,60 i 14,90 euro

  Oto jak bardzo wyczekiwany jest Oktoberfest:

  Jaka jest geneza Oktoberfest w Monachium?

  Z okazji ślubu księcia Ludwika i księżniczki Teresy, 12 października 1810 r. w Monachium odbywały się liczne prywatne i publiczne imprezy. Pewien podoficer, członek bawarskiej Gwardii Narodowej zaproponował, aby takie wydarzenie jak ślub Ludwika Bawarskiego i księżniczki Teresy von Sachsen-Hildburghausen uświetnić wielkimi wyścigami koni.  Bankier i zarazem major kawalerii, Andreas von Dall’Armi, przekazał tę propozycję ówczesnemu monarsze (Maksymilian I Józef Wittelsbach), a król był zachwycony tą ideą. Wyścigi konne odbyły się 17 października. Ponieważ cała impreza cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta, dwór królewski zadecydował o powtórzeniu wyścigów rok później o tej samej porze i tak zrodziła się tradycja monachijskiego Oktoberfestu.

  Goście mają do dyspozycji 17 dużych namiotów i 21 mniejszych. Zgodnie z przepisami i regulaminem, podczas Oktoberfestu swoje piwo serwować mogą jedynie tradycyjne monachijskie browary. Są to: Spatenbräu, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbräu oraz Löwenbräu. W ostatnich latach niektóre namioty bywały tak przepełnione, że trzeba je było nawet zamknąć, w związku z tym miasto wstawiło na swoją stronę internetową „Wiesnbarometer”, który przewiduje obłożenie poszczególnych namiotów.

  Na terenie imprezy są 144 lokale gastronomiczne, z czego 37 namiotów mieści 119 tys. miejsc siedzących. Dodatkowo na łąkach znajdują się jeszcze dwa namioty imprezowe (tradycyjny oraz tzw. „Herz-Kasperl Festzelt”), gdzie zmieści się 10,5 tys. osób.

  Czy na Oktoberfest w Monachium potrzebne są bilety?

  Nie, wejście na teren imprezy i do namiotów jest bezpłatne.

  Jednak należy mieć na uwadze, że zwłaszcza wieczorami i w weekendy trzeba mieć rezerwację, żeby wejść do namiotu, ponieważ w przypadku przepełnienia wejścia są po prostu zamykane.

  Czy na wejściu do namiotów są kontrole? Czy można mieć ze sobą torebki/plecaki?

  Na wszystkich wejściach rozmieszczony jest personel, który w szczególnych przypadkach przeprowadza kontrolę osobistą.

  Na Oktoberfest nie można wnosić plecaków i toreb, które przekraczają wymiary 20 cm /15 cm /10 cm lub objętość 3 litrów. Jeśli mimo to będziecie mieli ze sobą tak duży plecak czy torbę, należy je zostawić w przechowalni bagażu przy wejściu na teren imprezy. Ta opcja jest płatna: za pozostawienie małego bagażu do 10 kg zapłacicie 4 euro, za duży bagaż powyżej 10 kg – 7 euro, a za pozostawienie wózka dziecięcego 3 euro. Organizator nie jest w stanie zapewnić wolnych miejsc do przechowania toreb czy plecaków przez cały czas trwania imprezy, więc należy się liczyć ewentualnie z tym, że trzeba będzie zaczekać w kolejce.

  Czy na Oktoberfest można wziąć ze sobą dzieci i wózek?

  Tak i nie. Oczywiście dzieci są jak najbardziej mile widziane na Oktoberfeście. Jednak ze względu na ich bezpieczeństwo istnieją pewne ograniczenia: wieczorem w namiotach jest dla małych dzieci zdecydowanie za głośno i jest zbyt dużo ludzi, dlatego dzieci do lat 6 mogą przebywać na terenie imprezy tylko do godziny 20.00 (nawet jeśli są z opiekunem).

  Jeśli chodzi o wózki dziecięce, to miasto wydało następujący komunikat: wózki są dozwolone na terenie imprezy od niedzieli do piątku do godziny 18.00. W soboty są zabronione.

  Czy można wziąć ze sobą  zwierzęta na Oktoberfest?

  Niestety nie. Wyjątek stanowią oczywiście psy przewodnicy.

  A jak wygląda sytuacja z rowerem?

  Stojaki rowerowe znajdują się przed głównymi wejściami. Na terenie imprezy nie można korzystać z rolek, wrotek, deskorolek czy innych tego typu sprzętów.

  Jestem wegetarianinem – czy to oznacza, że na Oktoberfescie umrę z głodu?

  Goście niejedzący mięsa nie muszą się obawiać, że na Oktoberfest będą chodzić głodni. Potrawy wegetariańskie znajdziecie w każdym namiocie i na większości stoisk gastronomicznych.

  Uwaga! Nie jedźcie samochodem bezpośrednio na Oktoberfest!

  Błonia Teresy, czyli miejsce docelowe, znajdują się na wschód od centrum Monachium, oddalone są zaledwie kilka kilometrów od ścisłego centrum. Dlatego nie ma żadnego specjalnego parkingu dla osób odwiedzających Oktoberfest. Najlepiej jeśli zostawicie samochód przy hotelu lub na jednym z licznych parkingów typu park+ride.

  Jeśli chcielibyście wjechać samochodem do centrum Monachium, to od roku 2008 potrzebna Wam będzie zielona naklejka ekologiczna (grüne Umweltplakette). Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie internetowej miasta.

  Dookoła Monachium jest naprawdę sporo parkingów park&ride, więc najlepiej jeśli właśnie z nich skorzystacie.

  Centrum miasta jest w czasie trwania Oktoberfestu potwornie zakorkowane. Jeśli wjeżdżacie z A9 od strony Norymbergii, warto skorzystać z parkingu P+R przy wyjeździe Garching-Süd. Ten parking pomieści nawet 570 samochodów osobowych. Stamtąd można wziąć metro (U6) i w 24 minuty dostaniecie się na stację Poccistrasse. Stamtąd macie już zaledwie kilka minut na piechotę do celu.

  Inne parkingi P+R znajdziecie przy stacjach metra:

  • Fröttmaning (U6, parking piętrowy na  1.200 samochodów osobowych i  80 autobusów)
  • Kieferngarten (U6, parking piętrowy)
  • Studentenstadt (U6)
  • Klinikum Großhadern (U6)
  • Neuperlach-Süd (U5)
  • Michaelibad (U5)
  • Innsbrucker Ring (U5, U2, parking piętrowy)
  • Fürstenried West (U3, parking piętrowy)
  • Candid- und Mangfallplatz (U1)

  Kolejne parkingi znajdują się też przy stacjach szybkiej kolei miejskiej. Dokładnych informacji możecie zasięgnąć na stronach Monachijskiego Związku Komunikacji (Münchner Verkehrsverbund) albo na oficjalnej stronie P+R.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Niemcom grozi wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu jazdy na wszystkich drogach w weekendy!

  Ministra transportu w Niemczech Volker Wissing (53, FDP) ostrzegł liderów grup parlamentarnych koalicji, że jeśli ustawa o ochronie klimatu nie zostanie przyjęta, istnieje groźba...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x