Dzień w zoo to wspaniała wyprawa dla małych i dużych. W końcu nie codziennie widuje się lwy, żyrafy, słonie czy małpy. Niemcy posiadają wiele pięknych ogrodów zoologicznych. Poniżej przedstawiamy Wam 10 naszym zdaniem najlepszych ogrodów zoologicznych w Niemczech!
1. Münchner Tierpark Hellabrunn
Unsere Silbergibbons freuen sich über ihre neue Außenanlage! https://t.co/jrYJQZkqTY #miasantier #tierparkhellabrunn #silbergibbons #hellabrunn #munichzoo pic.twitter.com/wnT45IZ7lm
— Münchner Tierpark Hellabrunn (@hellabrunn) 30 kwietnia 2019
Ogród zoologiczny Hellabrunn założony został w 1911 roku. Jest to pierwsze „Geozoo” na całym świecie – oznacza to, że zwierzęta są tu rozmieszczone nie według gatunków, lecz według kontynentów, na których żyją. Możecie tu podziwiać 750 gatunków, w sumie ponad 19.000 zwierząt.
Wizyta w tym zoo to trochę jak podróż dookoła świata, tylko w ciągu jednego dnia. W kompleksie polarnym spotkacie niedźwiedzie polarne i pingwiny, na sawannie żyrafy oraz papugi i inne kolorowe ptaki w ptaszarni. Ponadto oczywiście też flamingi, gady, nosorożce i przeróżne inne zwierzęta.
Codziennie macie możliwość uczestniczenia w karmieniu niedźwiedzi polarnych. Możecie przyglądać się pracy opiekunów tygrysów i słoni. Będziecie też mieli okazję zobaczyć jak wygląda trening u ptaków drapieżnych czy lwów morskich.
Najważniejsze informacje:
Adres: Tierparkstraße 30, 81543 München
Godziny otwarcia: od listopada do marca codziennie w godzinach 9-17, od kwietnia do października codziennie w godzinach 9-18
Bilety wstępu: Dorośli zapłacą za bilet dzienny 15 euro, dzieci w wieku 4-14 lat 6 euro, a bilet rodzinny dla rodziców z dziećmi w wieku 4-14 lat kosztuje 33 euro.
Strona internetowa: www.hellabrunn.de
2. Zoologischer Garten Berlin
#HappyBirthday, Meng Meng! Mit einer köstlichen Geburtstagstorte wurde heute der 6. Geburtstag von #Panda-Dame Meng Meng im #ZooBerlin gebührend gefeiert 🎁 Vielen Dank an unsere Azubis und Tierpfleger für diese schöne Gemüse-Überraschung. Lass es dir schmecken, Süße! 🐼 pic.twitter.com/thEfQCcgCG
— Zoo Tierpark Berlin (@zooberlin) 10 lipca 2019
Ogród zoologiczny w Berlinie to najstarsze zoo w całych Niemczech. Znajduje się tu najwięcej zwierzaków – łącznie około 20.000, jeśli chodzi o liczbę gatunków to 1.400. Zoo zostało otwarte w roku 1844. Do tego ogrodu zoologicznego należy także piękne akwarium, gdzie na trzech poziomach możecie podziwiać ryby, gady, płazy, bezkręgowce i owady.
Podczas karmienia zwierząt, możecie obserwować z bliska słonie, wilki, hipopotamy i goryle, a także niezdarne misie panda Meng Meng oraz Jiao Qing.
To, co wyróżnia to miejsce to fakt, że hipopotamy czy pingwiny możecie też zobaczyć pod wodą. Kolejną atrakcją jest nocne safari – możecie doświadczyć obecności właściwie wszystkich tych zwierząt, które normalnie funkcjonują właśnie w nocy i w trakcie zwykłego dziennego pobytu w zoo po prostu śpią. Są tu też fajne atrakcje dla najmłodszych: w mini zoo dzieci będą mogły pogłaskać zwierzątka, a później pobawić się na całkiem dużym placu zabaw.
Najważniejsze informacje:
Nasza wskazówka: zoo w Berlinie oferuje poza standardowymi przewodnikami także wycieczki z przewodnikiem w języku migowym oraz dla osób niewidomych i chorych na demencję.
Adres: Hardenbergplatz 8, 10787 Berlin
Godziny otwarcia: w styczniu, lutym oraz listopadzie i grudniu codziennie w godzinach 09.00-16.30, w marcu i październiku w godzinach 09.00-18.00, a od kwietnia do września w godzinach 09.00-18.30.
Bilety wstępu: Dorośli zapłacą za wstęp do zoo i akwarium 21 euro, dzieci w wieku 4-15 lat 10,50 euro, wejście ulgowe w cenie 15,50 euro przysługuje uczniom, studentom, osobom w trakcie wyuczania zawodu, odbiorcom ALG I+II oraz osobom niepełnosprawnym.
Strona internetowa: https://www.zoo-berlin.de/de
3. Erlebnis-Zoo Hannover
Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an
Ten ogród zoologiczny powstał w Hannoverze w roku 1865. Żyje tu ok. 2.000 zwierząt, 198 różnych gatunków. Na uwagę zasługuje fakt, że zwierzęta podzielone są na różne obszary tematyczne. Jako odwiedzający macie wrażenie, jakbyście oglądali je w ich naturalnym środowisku. Największą atrakcją tego miejsca jest „Sambesilandschaft”- kraina Zambezi. Przez sawannę przepływa łącznie 18 łódek – zaraz obok żyraf, lwów, hipopotamów i pelikanów. Na łące, w tzw. mini-zoo, możecie pogłaskać niektóre zwierzęta zamieszkujące normalnie Afrykę – oczywiście tylko te niegroźne.
Kolejny obszar tematyczny to Afi Mountain – spotkacie tu małpy i goryle, a dodatkowo zapoznacie się z informacjami na temat ewolucji człowieka. Z kolei Yucon Bay to kraina kanadyjska z niedźwiedziami polarnymi, wilkami leśnymi, szopami i fokami szarymi znad Morza Bałtyckiego. W dżungli czekają na Was słonie azjatyckie, małe misie panda oraz tygrysy amurskie. W zaciszu ogrodu zoologicznego mieszkają takie zwierzęta jak: emu, kangur olbrzymi i kangur rdzawoszyi. W zoo w Hannoverze jest też odrębna część ze zwierzętami domowymi. W gospodarstwie „Meyers Hof” będziecie mieli okazję spotkać rzadkie regionalne zwierzęta, jak np. staroniemieckie bydło nizinne, kozy leśne z Turyngii oraz pszczoły.
Poza wymienionymi krainami, odwiedzający mogą też wziąć udział w sesjach karmienia zwierząt i innych warsztatach. Wizyta w Erlebnis-Zoo to jak sama nazwa wskazuje, prawdziwe przeżycie!
Nasza wskazówka: Bilety kupcie najlepiej online. Są tańsze o 1,50 euro niż na miejscu przy kasie.
Najważniejsze informacje:
Adres: Adenauerallee 3, 30175 Hannover
Godziny otwarcia: od listopada do połowy marca od wtorku do niedzieli w godzinach 9-16, podczas ferii w Dolnej Saksonii zoo czynne jest także w poniedziałki, od połowy marca codziennie w godzinach 9-18.
Bilety wstępu: Dorośli zapłacą 24,80 euro, młodzież w wieku 17-24 lat 18,80 euro, dzieci w wieku 6-16 lat 16,80 euro, dzieci w wieku 3-5 lat zapłacą 12,80 euro, natomiast dzieci poniżej trzech lat wchodzą za darmo (ceny dotyczą biletów online i sezonu letniego).
Strona internetowa: https://www.zoo-hannover.de/de
4. Zoologischer Garten Leipzig
Ogród Zoologiczny w Lipsku, założony w roku 1878, jest jednym z najpiękniejszych w całych Niemczech. Żyje tu w sumie około 9.400 zwierząt, 804 gatunki. To zoo jest jednym z najbogatszych gatunkowo ogrodów zoologicznych w Europie. Mieszkańcy zoo podzieleni są według różnych krain tematycznych, a te według kontynentów: Azja, Afryka, Ameryka Południowa oraz Pongoland – kraina orangutanów, szympansów i goryli i Gondwanaland.
Największą atrakcją zoo w Lipsku jest właśnie Gondwanaland. Teren jest tak olbrzymi jak dwa wielkie boiska piłkarskie. W tej wielkiej hali z tropikalnymi temperaturami żyją zwierzęta z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Nazwa kompleksu to jednocześnie nazwa starożytnego kontynentu Gondwana. W krajobrazie tropikalnych lasów deszczowych możecie wędrować na piechotę lub odkrywać zwierzęta na szlaku wodnym.
Od lata 2017 istnieje tu też „Himalaya-Anlage”, czyli kompleks Himalajski. Żyją tu dwa czerwone misie panda i cztery irbisy śnieżne. W roku 2018 powstała kolejna kraina, która reprezentuje Amerykę Południową. Spotkacie tam flamingy, wilki grzywiaste i mrówkojady wielkie.
Planowany jest również specjalny obiekt dla pingwinów i fok z 360-stopniowym tunelem podwodnym. W ten sposób możecie być bardzo blisko zwierząt, które żyją pod wodą.
Najważniejsze informacje:
Adres: Pfaffendorfer Straße 29, 04105 Leipzig
Godziny otwarcia: od połowy marca do kwietnia oraz w październiku codziennie w godzinach 9-18, od maja do września w godzinach 9-19, od listopada do połowy marca w godzinach 9-17.
Bilety wstępu: Dorośli zapłacą 21 euro, dzieci w wieku 6-16 lat 13 euro, bilety ulgowe kosztują 17 euro i przysługują uczniom, studentom, osobom w trakcie wyuczania zawodu, osobom niepelnosprawnym, wszystkim objętym BFD oraz FÖJ.
Strona internetowa: http://www.zoo-leipzig.de
5. Kölner Zoo
To jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Niemczech, otwarty w roku 1860. Mieszka tu ok. 10.000 zwierząt i ponad 750 gatunków. Najbardziej się tu spodoba fanom słoni. Nowoczesny wybieg dla słoni zajmuje prawie jedną dziesiątą całej powierzchni zoo – to największy „dom słoni” na północ od Alp.
Kolejną atrakcją jest hipodrom. Żyją tu hipopotamy, krokodyle, antylopy i różne gatunki ptaków. Mieszkańców wód możecie obserwować w ich naturalnym środowisku. Kolejną rzeczą wartą uwagi jest akwarium z różnymi gatunkami ryb, gadów i płazów z całego świata. Z kolei w specjalnym kompleksie w puszczy można podziwiać goryle, orangutany i szympansy karłowate, a w domu rodem z Madagaskaru – najróżniejsze zwierzęta pochodzące właśnie z tej wyspy. Madagaskar oddzielił się 170 milionów lat temu od kontynentu i dzięki temu na wyspie mamy do czynienia z wyjątkową florą i fauną.
Najważniejsze informacje:
Adres: Riehler Straße 173, 50735 Köln
Godziny otwarcia: od listopada do lutego codziennie w godzinach 09.00-17.00, od marca do października w godzinach 09.00-18.00
Bilety wstępu: Dorośli zapłacą 19,50 euro, dzieci w wieku 4-12 lat 9 euro, a uczniowi, studenci i osoby w trakcie wyuczania zawodu 14,50 euro. Dzieci poniżej czterech lat wchodzą za darmo.
Strona internetowa: http://www.koelnerzoo.de
6. Tierpark Hagenbeck
Ogród zoologiczny Hagenbeck został otwarty w roku 1907 i do dzisiaj jest własnością tej samej rodziny. Największą atrakcją jest tu niewątpliwie Ocean Lodowaty. Możecie przejść się alejką długości 750 metrów i podziwiać żyjące w Oceanie Lodowatym niedźwiedzie polarne, morsy i pingwiny. Zwierzęta mają tu nowoczesne środowisko, bardzo zbliżone do naturalnego. To właśnie tutaj żyła słynna pani mors o imieniu Antje – w latach 1984-2001 była maskotką radia Norddeutscher Rundfunk.
Poznacie tu też arktyczne gatunki ptaków oraz zaobserwujecie pingwiny podczas wspinaczki, zjeżdżania z góry i nurkowania. Tzw. „Nordland-Panorama” istniało już w roku 1907, jednak podczas drugiej wojny światowej wszystko zostało tak mocno zniszczone, że nie udało się tego odbudować w całości.
W Hagenbeck znajdziecie też akwarium tropikalne. Przygotujcie się na podróż dookoła równika i poznajcie swobodnie żyjące na powierzchni 8.000 metrów kwadratowych lemury katta i wiele innych zwierząt. Dodatkowo znajduje się tu jeden z największych akwenów wody morskiej w Europie – doświadczycie tu obecności rekinów, płaszczek, krokodyli, a nawet trujących węży.
Oczywiście w tym ogrodzie zoologicznym mieszkają też bardziej popularne zwierzęta jak: słonie, wielbłądy, pawiany, zebry i czerwone misie panda.
Najważniejsze informacje:
Adres: Lokstedter Grenzstraße 2, 22527 Hamburg
Godziny otwarcia: od listopada do lutego codziennie w godzinach 09.00-16.30, od marca do czerwca i od września do października codziennie w godzinach 09.00-18.00, w lipcu i sierpniu codziennie w godzinach 09.00-19.00
Bilety wstępu: bilet do zoo i akwarium tropikalnego kosztuje dla dorosłych 30 euro, a dla dzieci w wieku 4-16 lat 21 euro.
Strona internetowa: www.hagenbeck.de
7. Wilhelma Zoologisch-Botanischer Garten Stuttgart
Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an
W tym ogrodzie zoologicznym w Stuttgarcie żyje 11.000 zwierząt i aż 1.200 różnych gatunków. Ponadto można tu podziwiać 7.000 gatunków roślin w parku historycznym. Wilhelma to nie tylko zoo, ale też ogród botaniczny. Od roku 1880 Wilhelma stała się ogólnie dostępna. Wcześniej był to kompleks zamkowy. Dopiero w latach powojennych, konkretnie po roku 1960, ogród botaniczny został poszerzony o zoo.
W nowoczesnym małpim kompleksie afrykańskie małpy żyją w bezpośrednim sąsiedztwie żyraf i słoni. Duży „dom motyli” łączy strefę botaniczną z zoologiczną. Żyje tu niezliczona ilość malutkich motyli. W południowo amerykańskim domu amazońskim w środowisku jak najbardziej zbliżonym do naturalnego, mieszkają m.in. małpy, gady i płazy. Ponadto w tropikalnych koronach drzew można znaleźć dziesięć różnych rodzajów ptaków.
W zeszłym roku powstał specjalny wybieg dla słoni, wcześniej azjatyckie słonie żyły razem z nosorożcami.
Najważniejsze informacje:
Adres: Wilhelma 13, 70376 Stuttgart
Godziny otwarcia: codziennie od godziny 08.15, w zależności od miesiąca zoo zamykane jest ok. godz. 16-18.
Bilety wstępu: Dorośli zapłacą 16 euro, dzieci w wieku 6-17 lat 8 euro, a uczniowie i studenci w wieku 18-28 lat zapłacą 10 euro.
Strona internetowa: www.wilhelma.de
8. Tierpark Berlin-Friedrichsfelde
Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an
Podział Berlina miał swoje dobre strony: w stolicy istnieją bowiem w związku z tym dwa ogrody zoologiczne. „Tierpark Berlin” powstał w roku 1955. Jest to jeden z największych ogrodów zoologicznych w Europie- mieszka tu ponad 9.000 egzotycznych i rodzimych zwierząt, 790 gatunków. Krajobraz jest tu wręcz niepowtarzalny – dzięki kompleksowi parkowemu z historycznymi zabudowaniami. Miejsce to słynie przede wszystkim z laguny flamingów oraz wielkiej łąki dla wielbłądów.
Możecie tu podziwiać afrykańskie i azjatyckie słonie, niedźwiedzie polarne i pingwiny, lemury oraz kangury, które mają tu swój własny wielki wybieg. Zawsze w soboty i niedziele w godzinach 11-12 można przyglądać się słoniom podczas kąpieli.
Z kolei w historycznym kompleksie im. Alfreda Brehma mieszkają drapieżniki. Ponadto w zoo spotkacie też nietoperze rudawkowate. Codziennie możecie też wziąć udział w sesjach karmienia żyraf, manatów i wilków.
Najważniejsze informacje:
Adres: Am Tierpark 125, 10319 Berlin
Godziny otwarcia: od listopada do lutego codziennie w godzinach 09.00-16.30, w marcu i październiku codziennie w godzinach 9-18 i od kwietnia do września codziennie w godzinach 09.00-18.30
Bilety wstępu: Dorośli zapłacą 13 euro, dzieci w wieku 4-15 lat 6,50 euro, wejście ulgowe w cenie 9 euro przysługuje uczniom, studentom, odbiorcom ALG I+II i osobom niepełnosprawnym.
Strona internetowa: www.tierpark-berlin.de
9. Zoo Dresden
Ten ogród zoologiczny został założony w roku 1861 i jest tym samym czwartym najstarszym zoo w Niemczech. Już chociażby z tego powodu miejsce to musiało się znaleźć w naszym zestawieniu. W zoo w Dreźnie w roku 2017 żyło 1.500 zwierząt, 251 gatunków. Największą atrakcją jest wybieg afrykański, ukończony w 2008 roku. Żyją tu tak, jak na wolności żyrafy i wiele innych zwierząt właśnie z Afryki. W zeszłym roku kompleks afrykański, w którym mieszkają słonie, został kompletnie odnowiony i zmodernizowany.
Z kolei w tzw. kompleksie tropikalnym będziecie mieli okazję poznać różnego rodzaju insekty i inne zwierzęta z dżungli – żyją tu m.in. misie koala, dwóch samców. Drezno to w Niemczech jedyne miejsce poza Duisburgiem, gdzie możecie podziwiać te australijskie zwierzątka. W tym ogrodzie zoologicznym możecie też zajrzeć pod ziemię i odkryć salamandry ogniste, traszki i węże królewskie. W replice systemu kanalizacyjnego spotkacie też kilka szczurów.
Najważniejsze informacje:
Adres: Tiergartenstraße 1, 01219 Dresden
Godziny otwarcia: od 10. lutego w godzinach 8.30 – 17.30, od 25. marca w godzinach 8.30 – 18.30, od 4. października w godzinach 8.30 – 17.30, od 1. listopada w godzinach 8.30 – 16.30.
Bilety wstępu: Dorośli zapłacą 12 euro, dzieci w wieku 3-16 lat 4 euro, uczniowie, studenci, osoby przyuczające się do zawodu i niepełnosprawne zapłacą 8 euro.
Strona internetowa: www.zoo-dresden.de
10. Zoo Frankfurt am Main
W środku Frankfurtu znajduje się założony w roku 1858 ogród zoologiczny. Żyje tu 4.500 zwierząt, 500 gatunków. Możecie tu obserwować tygrysy i lwy, które dzieli od Was zaledwie szyba lub fosa. Warte odwiedzenia jest tzw. „Exotarium” – tutaj mieszkają ryby, krokodyle i inne płazy oraz owady.
Możecie odwiedzić foki i obserwować je w naturalnym otoczeniu. Największą atrakcją jest „Grzimekhaus”, nazwany tak na cześć jednego z dyrektorów zoo. To właśnie tutaj możecie doświadczyć życia nocnego zwierząt. Żyje tu bowiem najwięcej zwierząt nocnych ze wszystkich ogrodów zoologicznych w Europie, np. nietoperze czy mrówniki. Codziennie odbywają się sesje karmienia krokodyli, piranii, fok i pingwinów. Warto wziąć w tym udział – wrażenia niezapomniane!
Najważniejsze informacje:
Adres: Bernhard-Grzimek-Allee 1, 60316 Frankfurt am Main
Godziny otwarcia: od listopada do marca codziennie w godzinach 9-17, od kwietnia do października codziennie w godzinach 9-19
Bilety wstępu: Dorośli zapłacą 10 euro, dzieci w wieku 6-17 lat, uczniowie, studenci i osoby niepełnosprawne 5 euro, a dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą za darmo.
Strona internetowa: www.zoo-frankfurt.de
Szkoda że teraz nie można się tam wybrać bo jest koronawirus