Prawdopodobnie każdy z Was zastanawiał się kiedyś, czego może od Was wymagać Wasz przełożony. Praca do 18:30, błyskawiczne odpowiadanie na e-maile, zadania specjalne: w codziennym życiu zawodowym często zdarzają się sytuacje, w których kierownik wydaje polecenia. Ale czy naprawdę trzeba zawsze się temu podporządkować? Dr Heiko Reiter jest prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy zatrudnionym w kancelarii GÖRG Rechtsanwälte we Frankfurcie. Według niego w ramach tzw. prawa do wydawania poleceń (niem. Weisungsrecht/Direktionsrecht) pracodawca może dawać konkretne wytyczne dotyczące sposobu wykonywania określonych zadań. „Może to również obejmować wytyczne dotyczące ilości i jakości” – przytacza jego słowa portal Business Insider. A zatem czy przełożony może decydować o wszystkim?
Obowiązujące ustawodawstwo ma pierwszeństwo przed prawem pracodawcy do wydawania poleceń pracownikom
Nie do końca. Kadra kierownicza podlega obowiązującym w Niemczech przepisom. Na przykład nie wolno jej żądać niczego, co jest sprzeczne z prawami podstawowymi, takimi jak na przykład wolność wyznania. Także obowiązujące ustawodawstwo ma pierwszeństwo przed prawem pracodawcy do wydawania poleceń pracownikom, dlatego nikt nie może być zobowiązany do wykonywania czynności niezgodnych z prawem lub sprzecznych z dobrymi obyczajami. Ponadto polecenia przełożonego nie mogą naruszać praw rady zakładowej. Co więcej, wymagania szefa nie mogą być niesprawiedliwe, nieracjonalne ani niewykonalne. W związku z tym pracodawca musi przede wszystkim brać pod uwagę mocne strony i umiejętności pracowników – wyjaśnia Business Insider.
Co należy rozumieć pod pojęciem Weisungsrecht (pol. prawo do wydawania poleceń)?
Prawo do wydawania poleceń (niem. Direktionsrecht/Weisungsrecht) jest w Niemczech nieodłącznym elementem każdej umowy o pracę. Znajduje ono zastosowanie wtedy, gdy nie ustalono wszystkich szczegółów w umowie o pracę lub w porozumieniu zakładowym – czyli zawsze. W ramach prawa do wydawania poleceń pracodawca może zatem także bardziej szczegółowo określać zakres, miejsce i czas wykonywania pracy – pod warunkiem przestrzegania wyżej wymienionych zasad. Jeżeli pracownik nie stosuje się do poleceń szefa bez uzasadnionej przyczyny, może otrzymać upomnienie lub nawet zostać zwolniony.