13.08.2020

Czy pracodawca w Niemczech może zdecydować o terminie urlopu wychowawczego pracownika?

Ostatnio dodane

15.08. obchodzone jest Wniebowzięcie NMP. Oto gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy!

15 sierpnia katolicy na całym świecie obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (niem. Mariä Himmelfahrt). Również w Niemczech najbliższa...

Akcja bawarskiej policji skierowana przeciwko osobom bez masek

W czwartek, 13 sierpnia, policjanci na terenie całej Bawarii, przeprowadzają kontrole przestrzegania obowiązku noszenia masek w autobusach i pociągach....

Niemcy: Wynajęcie mieszkania w co drugim dużym mieście na granicy możliwości finansowych rodzin!

Wynajęcie mieszkania wiąże się z wysokimi kosztami w wielu dużych niemieckich miastach – stanowi to duże wyzwanie dla rodzin....

Niemcy: najwięcej zakażeń od początku maja, rząd ostrzega przed nową dynamiką pandemii!

Wobec wciąż rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, niemiecki rząd ponownie zaapelował o ścisłe przestrzeganie wytycznych mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania...

Niektórzy korzystają z urlopu wychowawczego od razu po narodzinach dziecka, inni dopiero kilka miesięcy później. W związku z tym słusznie nasuwa się pytanie: czy szef ma tu coś do powiedzenia?

Kiedy pojawia się dziecko, wielu rodziców planuje sobie przerwę zawodową, czyli urlop wychowawczy (niem. Elternzeit – tu dowiesz się więcej). Czy pracodawca w Niemczech może określić początek ustawowo przysługującego urlopu wychowawczego? Prawnik specjalizujący się w prawie pracy i jednocześnie przewodniczący Komitetu Wykonawczego ds. Prawa Pracy w ramach Stowarzyszenia Niemieckich Prawników, Johannes Schipp z Gütersloh, wyjaśnia, że nie ma takiej możliwości. Urlop wychowawczy nie jest bowiem ustalany przez pracodawcę. Pracownik musi wystosować pismo do pracodawcy, w którym informuje o chęci skorzystania z Elternzeit i określa w jakim terminie.

Uwaga! Wniosek o urlop wychowawczy w Niemczech musicie złożyć w odpowiednim czasie!

Johannes Schipp tłumaczy, że wniosek o Elternzeit musicie złożyć w odpowiednim terminie, który jest ściśle określony w paragrafie 16 ustawy o zasiłku wychowawczym i urlopie wychowawczym (niem. Bundeselterngeld- und Elternzeitgesetzes, w skrócie BEEG). Z przepisów wynika, że każdy, kto chce skorzystać z urlopu wychowawczego przed skończeniem przez dziecko trzeciego roku życia, musi o to wnioskować przynajmniej siedem tygodni wcześniej. Natomiast przy chęci skorzystania z urlopu wychowawczego między trzecim a ósmym rokiem życia dziecka, obowiązuje inna zasada – wtedy wniosek należy złożyć przynajmniej trzynaście tygodni wcześniej. Czas liczony jest od momentu, w którym pracownik tego zażąda. Pracodawca nie może się temu sprzeciwić.

Odmowa możliwa jest tylko w nielicznych przypadkach

Johannes Schipp dodaje,  że od tej reguły jest pewien wyjątek, jednak w praktyce bardzo rzadko ma miejsce. Paragraf 16 wcześniej wspomnianej ustawy BEEG określa, że urlop wychowawczy rodzice mogą wziąć w trzech turach. Jeśli pracownik planuje jedną część Elternzeit wykorzystać między trzecim a ósmym rokiem życia dziecka, wtedy pracodawca teoretycznie może się na to nie zgodzić. Jednak ma to zastosowanie tylko wtedy, jeśli wymaga tego sytuacja i pracownik ewidentnie jest potrzebny w firmie. Johannes Schipp dodaje, że w praktyce ciężko to pracodawcy uzasadnić.

Nasza redakcja poleca

Tanie bilety do parków rozrywki w całej Europie (np. Europa Park, Area 47, Disneyland Paris), na musicale i inne eventy, ciekawe wycieczki, a także atrakcyjne oferty hoteli znajdziecie na www.travelcircus.de!

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x