Zaczynacie pracę w nowym miejscu? Oto jakie koszty przeprowadzki można odliczyć w Niemczech od podatku!

    Rozmowa kwalifikacyjna przebiegła pomyślnie – za miesiąc zaczynacie nową pracę. Sęk w tym, że firma znajduje się w odległości kilkuset kilometrów od Waszego obecnego miejsca zamieszkania. Czekają Was więc spore wydatki: trzeba będzie ponieść koszty związane z poszukiwaniem nowego mieszkania, zapłacić agentowi nieruchomości i firmie zajmującej się przeprowadzkami. Jeśli wydatki te nie są pokrywane przez nowego pracodawcę, mogą być one w Niemczech odliczone od podatku.

    Kiedy można wykazać w deklaracji podatkowej koszty przeprowadzki z przyczyn zawodowych?

    Wydatki związane z przeprowadzką możecie w Niemczech odliczyć od podatku nie tylko wtedy, gdy jako świeżo upieczeni absolwenci podejmujecie pierwszą pracę w innym mieście lub zdecydujecie się na zmianę dotychczasowego zakładu pracy na inny, znacznie oddalony od Waszego aktualnego miejsca zamieszkania. Jest to możliwe także wtedy, gdy Wasz pracodawca oddeleguje Was do innej lokalizacji albo jeśli wymagana jest przeprowadzka do mieszkania służbowego. Co więcej, jeżeli zmiana miejsca zamieszkania umożliwi Wam skrócenie czasu dojazdu do pracy co najmniej o godzinę, również możecie wykazać związane z tym wydatki w swojej deklaracji podatkowej.

    Jakie koszty związane z przeprowadzką z przyczyn zawodowych można w Niemczech odliczyć od podatku?

    Koszty związane z wykonywaną pracą zawodową są zaliczane dla celów podatkowych do kosztów uzyskania przychodu (niem. Werbungskosten). Ma to zastosowanie również wtedy, gdy przeprowadzacie się z powodów zawodowych. Oto jakie wydatki możecie do nich zaliczyć:

    Ogólne koszty przeprowadzki:

    • dojazdy związane z poszukiwaniem nowego mieszkania,
    • pierwszy dojazd do nowego miejsca zamieszkania,
    • wszelkie koszty usług świadczonych przez firmę zajmującą się przeprowadzkami,
    • prowizja pośrednika nieruchomości,
    • czynsz za dotychczasowe mieszkanie, który płaci się oprócz czynszu za nowe mieszkanie (max. 6 miesięcy).

    Pozostałe koszty przeprowadzki:

    • ogłoszenia w gazetach,
    • łącze telefoniczne,
    • opłata za nowe tablice rejestracyjne,
    • opłata za przemeldowanie w gminie,
    • koszt wymiany dowodu osobistego.

    Jeśli w związku z przeprowadzką potrzebne są korepetycje dla dzieci, koszty z nimi związane także możecie odliczyć od podatku w ramach kosztów uzyskania przychodu. Maksymalna kwota uznawana przez urząd skarbowy wynosi w tym przypadku 1.181 euro.

    Koszty ogólne: istnieje możliwość odliczenia od podatku rzeczywiście poniesionych kosztów

    Koszty ogólne, tj. koszty dojazdów, prowizja biura nieruchomości, transport mebli i płacony dodatkowo czynsz, możecie w całości odliczyć od podatku. W tym celu zachowujcie wszystkie faktury, a przy składaniu deklaracji podatkowej zsumujcie wszystkie te wydatki i uwzględnijcie je w ramach kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo możecie odliczyć pozostałe koszty – albo rzeczywiście poniesione wydatki albo kwotę ryczałtową.

    Pozostałe koszty: Umzugskostenpauschale

    W przypadku pozostałych kosztów przeprowadzki nie ma potrzeby gromadzenia faktur. Możecie skorzystać z kwoty ryczałtowej, która od 1.04.2022 wynosi 1.476 euro dla małżeństw i 886 euro dla singli. Na każdą kolejną osobę zamieszkałą w danym gospodarstwie domowym przypada dodatkowe 590 euro. Ryczałt na koszty poniesione w związku z przeprowadzką wzrasta o 50 procent, jeśli w ciągu ostatnich pięciu lat już raz musieliście się przeprowadzić z przyczyn zawodowych.

    W przypadku przeprowadzek, które miały miejsce przed 1.04.2022 (od 1.04.2021) kwota ryczałtowa wynosi 870 euro dla singli, 1.450 euro dla małżeństw i 580 euro na każdą osobę zamieszkałą w danym gospodarstwie domowym.

    Przykład:

    • Czteroosobowa rodzina przeprowadzała się w dniu 1 października 2022 roku. Może ona skorzystać z ryczałtu na koszty przeprowadzki w wysokości 2.656 euro (1.476 euro + 590 euro + 590 euro).
    • Czteroosobowa rodzina przeprowadzała się w dniu 1 lutego 2022 roku. Może ona skorzystać z ryczałtu na koszty przeprowadzki w wysokości 2.610 euro (1.450 euro + 580 euro + 580 euro).

    Wysokość przysługującego Wam ryczałtu zależy dokładnie od dnia, w którym ma miejsce załadunek mebli i pozostałych rzeczy.

    Osoby owdowiałe, rozwiedzione i samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z tej samej stawki ryczałtowej co małżeństwa

    Ryczałt na koszty przeprowadzki dla osób pozostających w związku małżeńskim przysługuje także osobom rozwiedzionym i owdowiałym, a także rodzicom samotnie wychowującym dziecko.

    Kiedy opłaca się wykazać rzeczywistą kwotę pozostałych kosztów związanych z przeprowadzką?

    Jeśli faktycznie poniesione koszty są wyższe niż stawka ryczałtowa, bardziej opłacalne jest gromadzenie i przechowywanie wszystkich faktur związanych z przeprowadzką. Przy składaniu deklaracji podatkowej zsumujcie wszystkie te wydatki i uwzględnijcie je w ramach kosztów uzyskania przychodu.

    A co w przypadku przeprowadzki z powodów prywatnych?

    Jeśli przeprowadzka wynika z przyczyn osobistych, możecie odliczyć od podatku tylko koszty wynajęcia firmy przeprowadzkowej. Nie możecie natomiast wykazać w deklaracji podatkowej kosztów samochodu wynajętego na potrzeby przeprowadzki, którą następnie realizujecie we własnym zakresie.

    Dlaczego tak jest? Rzecz w tym, że przeprowadzkę wynikającą z powodów prywatnych można wiązać jedynie z usługami związanymi z gospodarstwem domowym lub z usługami rzemieślniczymi. Jeśli wynajmiecie firmę, która przewiezie meble z punktu A do punktu B, będzie to traktowane jako usługa związana z gospodarstwem domowym. Jeśli pracownicy tej firmy zajmą się dodatkowo montażem mebli, będzie to stanowić usługę rzemieślniczą. Urząd skarbowy indywidualnie rozpatruje każdy przypadek wynajęcia firmy przeprowadzkowej i na tej podstawie podejmuje decyzję, czy i jakie koszty możecie odliczyć od podatku. Jeśli przeprowadzka wynika z przyczyn osobistych i odbywa się bez pomocy zewnętrznej firmy, żadne ulgi podatkowe niestety nie przysługują.

    Na koniec warto wspomnieć, że jeśli będziecie chcieli bezpośrednio po przeprowadzce odświeżyć poprzednie mieszkanie, na przykład zatrudnicie malarza, usługa ta będzie nadal uważana za wykonaną w Waszym gospodarstwie domowym. Dzięki temu będzie mogli odliczyć te koszty od podatku. Z kolei jeśli będziecie chcieli jeszcze przed wprowadzeniem się do nowego domu np. wynająć ogrodnika, kosztów świadczonych przez niego usług nie będziecie mogli wykazać w swojej deklaracji podatkowej. Możecie bowiem odliczyć od podatku tylko te wydatki, które ponieśliście już po wprowadzeniu się.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x