Więcej

  Od października zmieniają się przepisy koronawirusowe w Niemczech oraz wzrasta płaca minimalna!

  Od 1 października w Niemczech ponownie będą obowiązywać surowsze środki koronawirusowe, w tym:

  • W całych Niemczech w autobusach i pociągach w transporcie dalekobieżnym będzie trzeba nosić maskę FFP2. W transporcie lokalnym, tak jak dotychczas, kraje związkowe same decydują o przepisach.
  • Dla pracowników domów opieki i instytucji dla osób niepełnosprawnych test na koronawirusa będzie obowiązkowy trzy razy w tygodniu. Odwiedzający również będą musieli zrobić test. Dodatkowo obowiązkowe będą maski FFP2 – dotyczyć to będzie również pacjentów w gabinetach lekarskich.
  • Kraje związkowe będą mogły nakazać noszenie masek w pomieszczeniach zamkniętych dostępnych dla publiczności (restauracje, obiekty sportowe, kulturalne itp.). Wyjątki będą możliwe dla osób zaszczepionych i przetestowanych.
  • W szkołach i świetlicach kraje związkowe będą mogły zarządzić testy. Jeśli nauczanie bezpośrednie nie będzie inaczej możliwe, będzie można nakazać noszenie masek na lekcjach od piątej klasy.
  • Jeśli będzie istniało zagrożenie przeciążenia systemu opieki zdrowotnej lub pielęgnacyjnej, kraje związkowe będą mogły odpowiednio zaostrzyć swoje przepisy.

  Koszty energii: dopłata za gaz nie wejdzie w życie

  Dopłata za gaz miała być wprowadzona 1 października. Rząd federalny Niemiec ogłosił jednak w czwartek (29 września), że plan został odwołany. Dopłata za gaz miała wspierać przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, które popadły w kłopoty z powodu wysokich cen zakupu. Zgodnie z projektem Ministerstwa Gospodarki, raty za miesiące październik i listopad 2022 r. miały „nie być wymagalne przed 31 października 2022 r.”.

  Tuż przed wprowadzeniem dopłaty wielu polityków było jednak pewnych, że opłata za gaz zostanie ponownie zniesiona. Minister finansów Christian Lindner stwierdził na przykład: „Dla mnie kwestia dopłaty za gaz jest w mniejszym stopniu kwestią prawną, ale w coraz większym stopniu kwestią sensu ekonomicznego”. Zamiast droższego gazu potrzebujemy hamulca cenowego.

  Zamiast dopłaty gazowej kanclerz Scholz zapowiedział teraz „hamulec cen gazu”, czyli tarczę ochronną w wysokości 200 mld. Nie jest jeszcze jasne, jak dokładnie zostanie to zaprojektowane. Komisja ekspertów ma w najbliższym czasie przedstawić propozycję w tej sprawie, powiedział federalny minister gospodarki Robert Habeck.

  Podatek od sprzedaży gazu i ciepła ma zostać obniżony

  W październiku nastąpi kolejna rekompensata za eksplodujące koszty energii w Niemczech: podatek obrotowy od gazu ziemnego zostanie tymczasowo obniżony z 19 do 7 procent. Dotyczy to wszystkich dostaw za pośrednictwem sieci gazu ziemnego, ale nie kartuszy z gazem lub podobnych. Niższa stawka podatkowa będzie obowiązywała w tym samym okresie, w którym pobierana jest opłata za gaz, czyli przypuszczalnie od 1 października 2022 r. do 31 marca 2024 r. Zgodnie z najnowszymi decyzjami rząd federalny chce również rozszerzyć tę obniżoną stawkę VAT na ciepłownictwo.

  W pełni zaszczepiony? Zmiana statusu szczepienia w Niemczech

  Od 1 października dwa szczepienia przeciwko koronawirsowi zasadniczo nie będą już wystarczające – oznacza to, że wiele osób nie będzie już uznawanych za w pełni zaszczepionych. W związku z tym status ten będą miały tylko osoby, które zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi co najmniej trzykrotnie – lub zaszczepiły się dwukrotnie i spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • Zakażenie potwierdzone badaniem przeciwciał przed pierwszym szczepieniem
  • Zakażenie potwierdzone testem PCR przed drugim szczepieniem
  • Zakażenie potwierdzone testem PCR po pierwszym szczepieniu, jeśli upłynęło co najmniej 28 dni

  Płaca minimalna w Niemczech wzrasta do 12 euro

  Od 1 lipca płaca minimalna w Niemczech wynosi 10,45 brutto za przepracowaną godzinę. 1 października zostanie ona podniesiona po raz drugi w tym roku – do 12 euro brutto za godzinę. Jak wyjaśnia rząd federalny na własnej stronie internetowej, podwyżka ta dotyczy około 22 procent wszystkich stosunków pracy. Największe korzyści odniosą pracownicy zatrudnieni na tzw. „Minijob” i w niepełnym wymiarze godzin, a także osoby wchodzące na rynek pracy.

  Równocześnie z podniesieniem płacy minimalnej, podniesiona zostanie również górna granica zarobków na stanowiskach mini i midi: W przypadku Minijob będzie to w przyszłości 520 euro zamiast 450 euro, co odpowiada dziesięciogodzinnemu tygodniowi pracy. W przypadku tzw. Midijob limit będzie wynosił 1600 euro (zamiast dotychczasowych 1300 euro).

  Nowe pytania na egzaminie na prawo jazdy

  Od 1 października kandydaci na prawo jazdy mogą spodziewać się zmian w egzaminie teoretycznym: W sumie zostaną dodane lub zmodyfikowane 52 nowe pytania. Będzie więcej urozmaicenia z wiedzy podstawowej (15 pytań) i w klasie B (27 pytań). Wszyscy przystępujący do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy w Niemczech po 1 października powinni więc pilnie – jeśli jeszcze tego nie zrobili – zaktualizować katalog pytań we własnym programie do nauki online.

  źródło: rtl.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  3 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Biontech

  Zakazenie potwierdzone testem pcr po drugim szczepieniu, a nie przed. Zle napisaliscie.

  Ostatnio edytowane 1 rok temu przez Biontech
  Lukasz

  tylko w de maja z tym problem czuby za nie długo to będą w tych maskach spać brak słów za ta politykę w tych czubach…ludzie ogarnijcie się tutaj bo robią z wami co chcą. pozdrawiam

  adams

  najważniejsze informacje w pigułce, to rozumiem 😀 dzięki!

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  15,600ObserwującyObserwuj
  266ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne po niemiecku – 20 propozycji!

  Święta Bożego Narodzenia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, a także okres radości i spotkań z rodziną oraz bliskimi. „Frohe Weihnachten”, czyli „Wesołych Świąt”,...

  16 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!

  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech W okresie przedświątecznym w wielu niemieckich miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Większość z nich rozpoczyna się pod koniec listopada. Poniżej...
  3
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x