Niemieckie szkoły po feriach wielkanocnych i obostrzenia: Oto gdzie będą otwarte!

W wielu krajach związkowych w najbliższy weekend kończą się ferie wielkanocne. Szkoła w Niemczech dopiero co miała wrócić do normalności, a trzecia fala koronawirusa znów mocno zmieniła życie uczniów. Każdy kraj związkowy ma inny sposób radzenia sobie z tą sytuacją.

Spotkanie ministrów edukacji

Ministrowie edukacji krajów związkowych omówią dziś około godziny 16.00, dalszy sposób postępowania w kontekście szkół. W dziewięciu z szesnastu krajów związkowych, ferie wielkanocne kończą się w niedzielę. W Saksonii-Anhalt i Nadrenii-Palatynacie lekcje już się odbywają, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Saarze zaczynają się w czwartek. Hamburg nie miał przerwy wielkanocnej, a ferie w Hesji i Szlezwiku-Holsztynie potrwają do końca przyszłego tygodnia.

Zamknięcie szkół, testy, nauczanie stacjonarne: nie widać jednolitego rozwiązania

Nie widać na horyzoncie jednolitych decyzji dotyczących dalszego postępowania, jak np. zamykania szkół w całym kraju, ponieważ wiele landów od dawna ma plany dotyczące swoich szkół. Nauczyciele i rodziny uczniów musieli zostać poinformowani odpowiednio wcześnie co dalej, przed końcem ferii. Ponadto w Niemczech zasadniczo kraje związkowe same decydują o kwestiach związanych z edukacją.

Rozmowa ministrów edukacji ma również służyć przygotowaniu do kolejnego szczytu w sprawie kryzysu koronawirusowego. Premierzy krajów związkowych i kanclerz Angela Merkel (CDU) spotkają się ponownie w najbliższy poniedziałek.

Bawaria, Saksonia i pozostałe landy: co dalej ze szkołami?

W związku z trzecią falą koronawirusa, powrót do szkół jest obecnie częściowo utrudniony. Nadrenia Północna-Westfalia chce nałożyć na uczniów obowiązek przeprowadzania dwóch testów na koronawirusa tygodniowo. Byłby to warunek wzięcia udziału w nauczaniu stacjonarnym. Z kolei Brandenburgia jak na razie odsyła starszych uczniów, powyżej szkoły podstawowej, z powrotem do „nauczania na odległość”. W Badenii-Wirtembergii nawet uczniowie szkół podstawowych muszą pozostać w domu po feriach. Gdzie indziej nauka naprzemienna jest kontynuowana, ale na różnych zasadach. W Bawarii szkoły na ogół będą wracać do nauczania zdalnego, jeśli w mieście lub powiecie wskaźnik zachorowalności osiągnie poziom 100 lub więcej. W Hamburgu podobnie, ale dopiero gdy wskaźnik przekroczy 200 w trzech kolejnych dniach. Po przerwie wielkanocnej Saksonia nie będzie już uzależniać otwarcia szkół od szeroko dyskutowanego wskaźnika zachorowań, i mimo wszystko chce utrzymać otwarte szkoły i przedszkola.

Szybkie testy dla szkół

W ciągu ostatnich kilku tygodni udostępniono szkołom miliony szybkich testów. W tej kwestii nie ma już najwyraźniej żadnych braków. W przyszłości uczniowie i nauczyciele mają się testować dwa razy w tygodniu. Tę kwestię kraje związkowe również wcielają w życie różnymi sposobami: większość z nich przewiduje teraz testy umożliwiające uczestnictwo w lekcjach stacjonarnych. Inne landy, takie jak Hesja czy Nadrenia-Palatynat, opierają się na dobrowolności. W zależności od kraju związkowego, testy odbywają się w domu lub wspólnie w szkole.

Matury nie będą odwołane

Stowarzyszenie Edukacji i Nauki (niem. w skrócie GEW) wezwało do odwołania matur w tym roku, jeśli okaże się to konieczne z powodu pandemii. Jednak zgodnie z obecną sytuacją, nie powinno to mieć miejsca. Potwierdzą to najprawdopodobniej ministrowie edukacji. Już w styczniu uzgodnili, że egzaminy końcowe w szkołach i szkołach zawodowych powinny się normalnie odbyć również w tym roku szkolnym – mimo pandemii koronawirusa.

Egzaminy końcowe mają być tyle samo warte, co te z innych lat i być wzajemnie uznawane przez wszystkie kraje związkowe. Należy zaznaczyć, że to samo udało się wiosną ubiegłego roku – pomimo zamkniętych szkół.

Źródło: www.rtl.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
187,959FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x