Niemieckie prawo pracy: dlaczego warto domagać się od pracodawcy świadectwa pracy

    Jeśli jesteście zatrudnieni w Niemczech, po ustaniu stosunku pracy przysługuje Wam prawo do otrzymania świadectwa pracy. Jest ono potrzebne, gdy staracie się o pracę w innym miejscu. Jednak z reguły otrzymacie jedynie zwykłe świadectwo pracy, a to czego potrzebujecie, to świadectwo szczegółowe. Portal Karrierebibel zebrał najważniejsze informacje na temat świadectwa pracy w Niemczech.

    Zgodnie z przepisami niemieckiego prawa pracy zatrudnionym przysługuje tzw. zwykłe świadectwo pracy (niem. einfaches Arbeitszeugnis)

    Prawo do otrzymania świadectwa pracy jest zapisane w niemieckim kodeksie cywilnym (niem. Bürgerliches Gesetzbuch, BGB). Pierwsze zdanie paragrafu 630 stanowi, że po zakończeniu stałego stosunku pracy pracownik może zażądać od pracodawcy pisemnego zaświadczenia dotyczącego stosunku pracy i czasu jego trwania. Ważniejsze jest jednak następne zdanie, które jest dla Was wezwaniem do działania: „Na wniosek pracownika świadectwo pracy powinno dodatkowo zawierać informacje na temat jego osiągnięć i zachowania.” Jeśli chcecie, aby świadectwo pracy zawierało również informacje na temat Waszych kompetencji, powinniście zwrócić się o to na piśmie do swojego przełożonego.

    Możecie wystąpić o wystawienie kwalifikowanego świadectwa pracy (niem. qualifiziertes Arbeitszeugnis)

    Portal Karrierebibel określa bardziej szczegółową formę świadectwa pracy jako tzw. kwalifikowane świadectwo pracy (niem. qualifiziertes Arbeitszeugnis). Możecie zwrócić się do swojego szefa o jego wystawienie; wystarczy krótki e-mail w tej sprawie. Zwróćcie uwagę na to, by poprosić o to z wystarczającym wyprzedzeniem. Można założyć, że jeden miesiąc to dostatecznie dużo czasu na przygotowanie takiego dokumentu. Kwalifikowane świadectwo pracy zawiera informacje o Waszych osiągnięciach i zachowaniu, na przykład w stosunku do innych pracowników.

    Po trzech latach prawo do domagania się świadectwa pracy wygasa

    Po ustaniu zatrudnienia macie trzy lata na to, aby domagać się wystawienia kwalifikowanego świadectwa pracy. Terminem ostatecznym jest koniec roku kalendarzowego. Jeśli więc odeszliście z firmy 15 marca 2022 roku, możecie ubiegać się o świadectwo pracy do 31 grudnia 2025 roku. Zwykle jednak będziecie potrzebowali go dużo wcześniej, ponieważ specjaliści ds. rekrutacji zazwyczaj oczekują załączenia tego dokumentu do podania o pracę.

    Możecie ubiegać się o nową pracę korzystając ze świadectwa pracy wystawionego jeszcze w czasie trwania zatrudnienia

    O wystawienie świadectwa pracy możecie ubiegać się natychmiast po wypowiedzeniu umowy o pracę. Będzie to dokument tymczasowy (vorläufiges Arbeitszeugnis). Dysponując takim zaświadczeniem będziecie mogli starać się o pracę w innych firmach. Takie świadectwo jest napisane w czasie teraźniejszym i może być później zmienione. Jest ono bardzo podobne do okresowego świadectwa pracy (niem. Zwischenzeugnis), jednak na gruncie niemieckiego prawa pracy nie przysługuje Wam roszczenie o otrzymanie tego ostatniego. Jedynie w przypadku, gdy umowa o pracę lub układ zbiorowy przewiduje prawo do ubiegania się o okresowe świadectwo pracy, możecie wystąpić o wystawienie takiego dokumentu.

    Oto, co musi zawierać świadectwo pracy wystawione w Niemczech

    • Zwykłe świadectwo pracy: rodzaj i czas trwania zatrudnienia, opis zadań realizowanych przez pracownika
    • Kwalifikowane świadectwo pracy: informacje na temat osiągnięć i zachowań społecznych pracownika
    • Na zasadzie dobrowolności: formuła końcowa (powód odejścia, podziękowania, żal lub życzenia na przyszłość)

    Mimo wystosowanej prośby nie otrzymaliście świadectwa pracy? Oto co możecie zrobić!

    Jeśli mimo prośby o wystawienie kwalifikowanego świadectwa pracy nie otrzymacie tego dokumentu, powinniście najpierw porozmawiać z byłym szefem i zwrócić mu na to uwagę. Jeżeli mimo ponawiania ustnej prośby nie otrzymacie świadectwa, możecie wysłać do swojego szefa listem poleconym ponaglenie w tej sprawie. Pamiętajcie o tym, aby wyznaczyć ostateczny termin. Ten minął, a Wy nadal nie macie kwalifikowanego świadectwa pracy? W takim przypadku powinniście skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie pracy – będziecie musieli wnieść pozew do sądu o wystawienie dokumentu.

    Niemieckie świadectwo pracy – przykład

    Więcej na temat świadectwa pracy w Niemczech wraz z przykładem znajdziecie tutaj:

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Lukas

    To powinno być generowane automatycznie w PDF na adres e-mail, zamiast o coś się dopraszać. I dopraszać się tym bardziej, jeśli ma to określony termin na ”doproszenie”.

    El Chappo

    Ja „dopraszałem” się przez 2 miesiące o wystawienie takowego Świadectwa Pracy. Napisałem maila z adnotacją , iż jeśli nie otrzymam tego dokumentu – potrzebnego mi do udokumentowania czasu pracy, spotkam się z „Pracodawcą” w Sądzie Pracy, a firmą zainteresują się najważniejsze Urzędy Kontroli w Niemczech. Na drugi dzień, po wysłaniu tej korespondencji – otrzymałem pocztą elektroniczną potrzebny dokument. Osobny przyszedł po 2 dniach – pocztą.

    Walus

    Niemcy mają bardzo bogaty język.
    Pisząc Arbeitzeugnis mogą nieźle namieszac z regóły wygląda to niezle a jest nasrane ! Spotkalem sie wiele razy z takim czyms!

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x