Więcej

  Chcesz polatać w Niemczech dronem? Poznaj obowiązujące regulacje prawne!

  Rozporządzenie dot. dronów (tzw. „Prawo dronów”) zostało ogłoszone w Niemczech w Dzienniku Ustaw 6 kwietnia 2017 i weszło w życie następnego dnia. Rozporządzenie to obejmuje szeroko pojęte regulacje i przepisy dotyczące bezzałogowych statków powietrznych, takich jak drony i multikoptery. Zasady związane z obowiązkiem oznakowania ważne są od 1 października 2017. W poniższym artykule przedstawimy Wam najważniejsze regulacje dotyczące dronów, kiedy i gdzie można nimi latać, a także wyjaśnimy ogólne warunki przedstawione w nowym rozporządzeniu.

  Nowe rozporządzenie dotyczące dronów obowiązuje w Niemczech od 7 kwietnia 2017

  Regulacje związane z pilotowaniem dronów, czyli tzw. bezzałogowych statków powietrznych (unmanned aircraft vehicle/UAV), pogrupowane są wg. ciężkości obiektu. Pod pojęciem wagi obiektu rozumie się wagę łączną, razem z kamerą, akumulatorkiem czy gimbalem. Ponadto nowe zasady dotyczą wyłącznie użytkowania dronów poza stworzonymi w tym celu modelowymi lotniskami. Loty w obrębie tego typu lotnisk nie są objęte nową regulacją.

  Uwaga! Ubezpieczenie OC nadal obowiązuje – nawet po wprowadzeniu nowych przepisów i niezależnie od tego, czy dron używany jest prywatnie, czy w celach komercyjnych. Ubezpieczenie tego typu można nabyć już za 72 euro na rok:

  Private Drohnenversicherung

  Regulacje dotyczące dronów w zależności od ich wagi

  Poniżej przedstawiamy po krótce warunki dotyczące korzystania z dronów na terenie Niemiec w zależności od ich wagi:

  Waga startowa wyższa niż 250 gramm (od 0,25 kg):  drony i multikoptery w tej klasie wagowej (np. DJI Mavic, DJI Phantom 4, DJI Phantom 3, DJI Inspire 1 oraz DJI Inspire 2) muszą być oznakowane imieniem i nazwiskiem oraz adresem właściciela. Oznakowanie to musi być widoczne, trwałe i ognioodporne – np. plakietka z aluminium.

  Waga startowa wyższa niż 2 kg (od 2 kg): piloci, którzy sterują dronami  i multikopterami o takiej wadze (np.  DJI Inspire 1, DJI Inspire 2) obok wyżej wymienionej plakietki z danymi użytkownika/właściciela potrzebują też dodatkowo „prawa jazdy dla dronów”. Takie „prawo jazdy”, czyli dowód posiadania doświadczenia z dronami, uzyskuje się w wyniku zdania egzaminu w placówce uznanej przez Urząd ds. Lotnictwa (niem. Luftfahrt-Bundesamt) lub alternatywnie przez jeden ze Związków ds. Sportów Powietrznych (niem. Luftsportverband). Zaświadczenia te są ważne 5 lat. W celu użytkowania obiektów na lotniskach modelowych zaświadczenie nie jest potrzebne.

  Waga startowa wyższa niż 5 kg (od 5 kg): drony i multikoptery o takiej wadze (np. DJI S900, DJI S1000 Spreading Wings, DJI Matrice M600 – w zależności od doładowania), potrzebują jeszcze dodatkowo pozwolenia na wzlot (czyli po prostu pozwolenia na start), które jest udzielane przez Urząd ds. Lotnictwa danego bundeslandu.

  Waga startowa wyższa niż 25 kg (od 25 kg): zakaz użytkowania!

  Minister Dobrindt w ten sposób argumentuje konieczność powołania do życia regulacji prawnych dotyczących dronów: „Drony mają olbrzymi potencjał, zarówno prywatnie jak i gospodarczo. Coraz więcej ludzi je wykorzystuje. Jednak im więcej dronów znajduje się w powietrzu, tym większe ryzyko kolizji, rozbicia się czy wypadku. Dlatego do użytkowania dronów tak bardzo potrzebne były jasne i jednoznaczne przepisy. Aby dać szanse technologii przyszłości, czyli dronom i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo w powietrzu, powstało rozporządzenie o dronach. Poza kwestią bezpieczeństwa, poprawiamy tym samym też ochronę strefy prywatnej.”

  Czy dronami można latać w Niemczech wszędzie?

  Poniżej przedstawiamy ogólne regulacje prawne dotyczące użytkowania dronów w Niemczech:

  • Drony i multikoptery mogą latać tylko do wysokości 100 metrów. Oznacza to, że wyżej niż 100 metrów można sterować dronami, tylko, jeśli wcześniej załatwiliście sobie pozwolenie w Urzędzie ds. Lotnictwa.
  • Drony i multikoptery mogą latać tylko w zasięgu wzroku. Obiekty trzeba bezpośrednio widzieć, a nie zdawać się na pomoce techniczne takie jak okulary FPV albo monitor FPV.
  • Tzw. loty FPV przy wykorzystaniu okularów FPV są dozwolone jeśli obiekt latający (np. FPV-Racer) waży nie więcej niż 0,25 kg i lata na wysokości nie większej niż 30 metrów. Ponadto loty FPV z okularami video powyżej 0,25 kg są dozwolone, jeśli druga osoba wskaże pilotowi niebezpieczeństwa w ruchu lotniczym. Drugi zdalny przełącznik sterujący nie jest tu konieczny. Loty w dalszym ciągu muszą się odbywać w zasięgu wzroku pilota lub osoby towarzyszącej.
  • Drony i multikoptery muszą ustępować pierwszeństwa innym pojazdom lotniczym posiadającym załogę.
  • Dla użytkowników komercyjnych zniesiony zostaje generalny zakaz lotów poza zasięgiem wzroku. Jest to dozwolone, ale wymaga odpowiedniej zgody. Dzięki temu użytkowanie dronów w celach komercyjnych jest ułatwione, a branża może się dalej rozwijać.
  • Aby użytkować model lotniczy o masie niższej niż 5 kg nie jest teraz wymagana żadna zgoda (ani ogólne zezwolenie ani zgoda jednorazowa) – niezależnie od tego, czy obiekt użytkowany jest prywatnie czy w celach komercyjnych.
  • Na loty modelami o masie większej niż 5 kg zawsze wymagane jest pozwolenie (tzw. pozwolenie na start).
  • Na loty nocne również wymagane jest pozwolenie na start.

  Latanie dronami zabronione jest w Niemczech na obszarach zamieszkałych i w niektórych strefach specjalnych:

  • Niedozwolone jest wszelkie stwarzanie zagrożeń i utrudnień wynikających ze sterowania dronami i multikopterami.
  • Zakazane jest użytkowanie dronów i multikopterów w następujących strefach lub w pobliżu tych stref (minimalna odległość to 100 metrów):

  – Miejsca działań policyjnych i służb ratowniczych,
  – Duże skupiska, zgromadzenia ludzi,
  – Obszary ścisłej ochrony przyrody (np. rezerwaty),
  – Główne drogi, jak np. autostrady czy najważniejsze ulice o silnym natężeniu ruchu,
  – Strefy przylotów i odlotów oraz strefy kontroli lotnisk.

  • Drony i multikoptery o wadze większej niż 0,25 kg nie mogą być użytkowane nad terenem mieszkalnym
  • Drony i multikoptery, które odbierają, rejestrują lub transmitują optyczne i akustyczne sygnały radiowe nie mogą być użytkowane nad terenem mieszkalnym – niezależnie od wagi. Tak więc drony z kamerami są zabronione w całym terenie zamieszkałym.
  • Właściciele danego terenu (danej działki) mogą jednak wyrazić zgodę na lot drona z kamerką. W związku z czym loty nad własną działką są oczywiście dozwolone.

  Oprócz tego warto pamiętać, iż urzędy w Niemczech mogą robić wyjątki i udzielać specjalnych pozwoleń, o ile obiekt latający nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa i ruch powietrzny nie jest zagrożony.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Maciej

  Dobry poradnik, mieszkam obok lotniska i włosy się jeżą gdy widzę drony w pobliżu…

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  181ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Wakacje w i wolne od szkoły w Niemczech w 2022 roku – terminy dla wszystkich landów!

  Ferie i wakacje w 2022/2023 roku z pewnością będą inne niż wszystkie dotychczas. Nadal nie wiadomo co będzie dozwolone, które europejskie rejony otworzą się...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....
  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x