Skandal dieslowski i jak otrzymasz rekompensatę za swojego Volkswagena!

1
1862

Dieselskandal, czyli „Afera Volkswagena”

Jeśli jesteście właścicielem samochodu, którego dotyczy tzw. „Afera Volkswagena”, możecie mieć prawo do roszczenia wobec sprzedawcy lub producenta pojazdu.

Afera Volkswagena (niem. Dieselskandal), to ujawniony we wrześniu 2015 roku proceder montowania w samochodach produkowanych przez koncern Volkswagen AG oprogramowania, pozwalającego na manipulację wynikami pomiarów emisji z układu wydechowego.

Jeśli rozważacie anulowanie umowy zakupu pojazdu, warto, żebyście wiedzieli, jak to zrobić i jak obliczyć cenę zwrotu. Stan prawny wynika z § 346 BGB (BGB, Bürgerliches Gesetzbuch, Kodeks Cywilny): „Jeśli jedna ze stron umowy ma prawo do odstąpienia od umowy i chce z niego skorzystać, wtedy należy zwrócić jej wszystkie pobrane świadczenia”.

Rekompensata z tytułu wykorzystywania pojazdu

Sprzedający musi zwrócić równowartość ceny kupna, ale trzeba wziąć pod uwagę dotychczasowe wykorzystanie pojazdu i wliczyć  w cenę przejechane kilometry.

Należy tu zastosować kalkulację spadku wartości pojazdu. Ma to z reguły sporo plusów dla kupcy samochodu. Wysokość rekompensaty z tytułu wykorzystywania pojazdu oblicza się na podstawie ceny zakupu, przewidywanego całkowitego przebiegu pojazdu i liczby przejechanych kilometrów.

Formuła obliczeniowa

Formuła obliczeniowa wygląda w przypadku zakupu nowego samochodu następująco:

Cena kupna brutto * liczba przejechanych kilometrów : przewidywany całkowity przebieg pojazdu.

W praktyce często stosowana jest też tzw. metoda 0,67%. Zgodnie z tą metoda sprzedający żąda 0,67% ceny pojazdu za każde przejechane 1.000 km jako rekompensaty za użytkowanie. Tak więc sprzedający odlicza tę kwotę od tego, co ma oddać kupującemu.

Ta stopa procentowa jest jednak zgodna pod względem rachunkowym tylko wtedy, jeśli bierzemy pod uwagę całkowity przebieg pojazdu wynoszący zaledwie 150.000 km. Analogicznie przy przewidywanym całkowitym przebiegu pojazdu w wysokości 200.000 km będzie to stopa procentowa 0,5%, przy 250.000 km – 0,4%, a przy 300.000 km tylko 0,33%.

Przykład obliczenia:

Przewidywany całkowity przebieg Volkswagena Passata 2.0 TDI (103 kW) wynosi 250.000 km (LG Potsdam, decyzja z dnia 04.01.2017 – 6 O 211/16).

W przypadku fikcyjnej ceny kupna w wysokości 30.000 euro i przewidywanego całkowitego przebiegu pojazdu w wysokości 250.000 km, daje nam to rekompensatę za użytkowanie wysokości 6.000 euro w przypadku przejechanych 50.000 km. W takiej sytuacji sprzedający musiałby więc oddać kupującemu 24.000 euro.

Jeśli natomiast sprzedający zastosuje metodę „0,67%”, wtedy w przypadku fikcyjnej ceny zakupu 30.000 euro i fikcyjnego całkowitego przebiegu pojazdu w wysokości 150.000 km, daje to rekompensatę za korzystanie o wartości 10.000 euro. Sprzedający musiałby więc oddać zaledwie 20.000 euro.

Im wyższy przewidywany całkowity przebieg pojazdu, tym wyższa suma, jaką  trzeba zwrócić kupującemu. Dlatego sprzedawcy próbują brać pod uwagę możliwie najniższy przebieg pojazdu.

Wyrok sądu jak punkt wyjścia przy wyliczaniu całkowitego przebiegu pojazdu

Takich przypadków, gdzie sądy wydały decyzje służące za punkt wyjścia do obliczenia przebiegu, jest całkiem sporo.

Zwłaszcza w przypadku Dieslów i większych silników, przebieg pojazdu może się okazać dość duży. Istnieją również decyzje sądów na temat przebiegów w wysokości powyżej 350.000 km. Przykład: samochód Skoda Yeti 2.0 TDI (edycja Elegance Plus) – szacowany całkowity przebieg pojazdu wynosi 300.000 km (Sąd Krajowy Hildesheim, decyzja z dnia 17.01.2017, Nr sprawy 3 O 139/16).

Rzeczywista rekompensata z tytułu wykorzystania pojazdu wynosi w tym wypadku tylko połowę kwoty, która wynika z często naciąganej metody wyliczenia „0,67%”.

Wyrok sądu na temat zwrotu rekompensaty z tytułu wykorzystywania pojazdu

Poza tym kupującemu należy się zwrot korzyści wynikających dla sprzedającego z uiszczonej przez kupującego ceny netto. Tak zadecydował Wyższy Sąd Krajowy Hamm 30 maja 2017 (nr sprawy 28 U 198/16): w ramach cofnięcia umowy kupna pojazdu, sprzedawca musi zwrócić kupującemu faktyczne korzyści wynikające z uiszczonej ceny netto albo zrekompensować mu tę wartość (§ 346 I, II 1 Nr. 1 BGB).

Patrząc na wtórny ciężar kompletnego przedstawienia sprawy przez sprzedawcę, należy wyjść z założenia, że wykorzystując cenę kupna netto, osiągnął on lub mógł osiągnąć odsetki w wysokości 4%.

To oznacza, że poza wartością odpowiadającą cenie kupna netto, którą należy zwrócić kupującemu, należą mu się także odsetki w wysokości 4% rocznie.

Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika