Zbliża się sezon urlopowy, więc pewnie część z Was ma już obrany kierunek wyjazdu, a część jeszcze się zastanawia lub będzie polować na oferty last minute. Bilety lotnicze można czasem kupić po naprawdę okazyjnych cenach. Jeśli chodzi o miejsce wylotu, to w Niemczech jest ich sporo. Poniżej przedstawiamy 10 największych lotnisk w Niemczech!
1. Lotnisko Frankfurt /FRA
Największym lotniskiem w Niemczech pozostaje niezmiennie Frankfurt nad Menem. To stąd startuje najwięcej lotów międzykontynentalnych. Ponad połowa pasażerów wykorzystuje Frankfurt jako lotnisko przesiadkowe. W pierwszym kwartale 2019 wylądowało tu 15.159.048 pasażerów, co stanowi przyrost o 2,3%.
2. Lotnisko München/MUC
Własna produkcja browaru na lotnisku? Coś takiego znajdziecie tylko w jednym miejscu na świecie: właśnie w Monachium. Od przeprowadzki w roku 1992 ze starego lotniska Riem, Monachium rozwinęło się i stało się drugim najważniejszym międzynarodowym węzłem lotniczym w Niemczech. Jednak startuje tu i ląduje znacznie mniej pasażerów niż we Frankfurcie: w pierwszym kwartale 2019 liczba ta wynosiła 9.968.191, co stanowi wzrost o 3%.
3. Lotnisko Berlin Tegel/TXL
Na trzecim miejscu zestawienia największych niemieckich lotnisk, pod względem liczby pasażerów, znajduje się Berlin Tegel. Już od lat walka o trzecie miejsce rozgrywa się właśnie między Berlinem, a Düsseldorfem, który jest z kolei większy pod względem powierzchni. Jak wynika z najnowszych danych liczbowych, w pierwszym kwartale 2019 roku w Berlinie odnotowano 5,3 miliona pasażerów, czyli o ponad 100.000 więcej niż w Düsseldorfie.
Rok 2018 był rekordowy dla lotniska Tegel. Jednak 22 miliony pasażerów to olbrzymie przeciążenie dla tego, jednak stosunkowo małego lotniska (pod względem powierzchni). Tym bardziej, że jego przepustowość wynosi niewiele ponad 11 milionów pasażerów rocznie. Teoretycznie Tegel miał zostać zamknięty do roku 2011, ale będzie działać aż do momentu, gdy nastąpi (opóźnione) otwarcie innego stołecznego lotniska: Berlin Schönefeld. Przewidziane jest ono na październik 2020 roku.
W pierwszym kwartale 2019 roku na lotnisku Berline Tegel zarejestrowano 5.266.382 pasażerów, czyli o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej w porównywalnym okresie. W czasie wakacji planowany jest kolejny przyrost – w porównaniu do zeszłego roku o ok. 850.000, do 9,6 milionów.
4. Lotnisko Düsseldorf/DUS
Düsseldorf to najważniejszy międzynarodowy węzeł lotniczy w Nadrenii Północnej-Westfalii. W pierwszym kwartale 2019 zarejestrowano tu 5.165.308 pasażerów. Największy przyrost startów i odlotów spodziewany jest w lecie. Jest to związane z tym, że głównym celem podróży pasażerów lecących z Düsseldorfu jest Majorka.
5. Lotnisko Hamburg/HAM
Podróżowanie samolotem ma w Hamburgu wieloletnią tradycję: lotnisko zostało wybudowane w roku 1911, a pierwsze statystyki pochodzą z roku 1919. Wtedy w tym mieście portowym startowało i lądowało 233 pasażerów. Aktualnie jest to piąte co do wielkości lotnisko w Niemczech. Hamburg odnotował w pierwszym kwartale 2019 3.529.926 pasażerów.
6. Lotnisko Berlin Schönefeld/SXF
Na miejscu szóstym uplasowało się drugie lotnisko w Berlinie – Schönefeld. W pierwszym kwartale 2019 odnotowano tu 2.624.109 pasażerów.
7. Lotnisko Stuttgart/STR
Pasażerowie lecący ze Stuttgartu to zazwyczaj osoby podróżujące do innego niemieckiego miasta lub za granicę, ale w Europie. Krajowy ruch lotniczy stanowi ok. 30% wszystkich lotów. W pierwszym kwartale 2019 Stuttgart odnotował wzrost o ponad 4%, co oznacza 2.253.985 pasażerów. Jako ciekawostka należy dodać, że jest to jedyne międzynarodowe lotnisko w Niemczech, które dysponuje tylko jednym pasem startowym.
8. Lotnisko Köln/Bonn/CGN
Lotnisko Köln/Bonn przegrało w zestawieniu z opisanym powyżej Stuttgartem. Zarejestrowano tu 2.242.216 pasażerów, co oznacza spadek o ponad 7%. Lotnisko działa 24 h, co ma bardzo duże znaczenie, ponieważ we Frankfurcie czy w pobliskim Düsseldorfie obowiązuje zakaz lotów nocnych. Köln/Bonn odgrywa więc bardzo dużą rolę jako lotnisko zapasowe. Jest to jednocześnie lotnisko typu „Low-Cost” z dwoma terminalami i trzema pasami startowymi. Główne cele podróży obierane przez pasażerów Köln/Bonn to: Berlin, Monachium oraz Palma de Mallorca.
9. Lotnisko Hannover/HAJ
Lotnisko Hannover przedstawia się w liczbach następująco: 3 terminale, 88 stanowisk odprawy, 20 bramek oraz podziemna stacja szybkiej kolei miejskiej na terminalu C. Łączna powierzchnia to 75.000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Rocznie może tu startować i lądować aż do 8 milionów pasażerów. W pierwszym kwartale 2019 zarejestrowano w Hannoverze 1.060.319 pasażerów.
10. Lotnisko Nürnberg/Nue
Ostatnie miejsce w zestawieniu największych lotnisk w Niemczech, pod względem ilości pasażerów, zajmuje Norymberga. W pierwszym kwartale startowało i lądowało tu 768.905 pasażerów. Lotnisko w Norymberdze to drugie co do wielkości lotnisko w Bawarii. Jednocześnie należy do lotnisk najlepiej rozwijających się.